Proč bylo středověké sklo zelené, prozradí rytec Jan Hásek
Je výroba skla opravdu přírodní proces? Proč bylo středověké sklo nazelenalé? Bál by se Jan Hásek jít po skleněném mostě? Proč rytec myslí "obráceně"? Jaké to je, řídit školu, kde studovala i pracovala řada jeho předků? Prospěla českému sklářství jeho nedávná restrukturalizace? Existuje sklářské kutilství? Co mají společného sklo a svoboda? K čemu nás může právě o Vánocích inspirovat čirost a křehkost skla?
Související
-
Moser: Luxusní sklo nejen pro krále, císaře i papeže
Zakladatel značky Moser Ludwig Löwi Moser byl nejen zručný rytec, ale také šikovný podnikatel. První prodejnu měl už ve čtyřiadvaceti letech.
-
Neuvěříte! Tohle je sklo. Čech své umění předvádí ve světě jako rocková hvězda
Sklo mu učarovalo už ve 13 letech. Jako sklářský mistr Martin Janecký pracoval ve Švédsku, jižní Africe, Holandsku. Nikdo jiný nedělá ze skla takové sochy jako on.
-
938. schůzka: Král skla Bedřich Egermann
V 19. století za pouhý jeden rok potkáváme nesrovnatelně více osobností, než jsme jich měli tu čest míjet za celá desetiletí… Kdoví, možná i za jedno století.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová