Pro pacienty je teď nejhorší pocit osamění, líčí zdravotní sestra atmosféru na infekčním oddělení

10. listopad 2020

„Před vstupem do pokoje musíme mít respirátor, štít, jednorázový plášť nebo skafandr a návleky,“ popisuje zdravotní sestra z Infekčního oddělení FN Bulovka Petra Feberová.

„Koronavirus je respirační virové onemocnění a může dojít k přenosu při blízkém kontaktu s pacientem.“ Obavy jsou na místě. „Sestry se začaly bát už na jaře, kdy se nevědělo, co od viru máme očekávat. Teď už trochu víme, jak se virus chová a jak se máme chránit. Už jsme klidnější.“

Co je pro pacienty teď to nejhorší? „Samota. Teď jsou zakázané návštěvy, lidé jsou odkázaní na telefonický kontakt. Možná i to oblečení, protože že v něm vypadáme všichni stejně a sestry špatně rozlišují,“ myslí si sestra z Infekčního oddělení na pražské Bulovce.

Současný stav

Její oddělní HIV pozitivních a hepatitidy přijímá pacienty, o kterých se neví, jestli mají či ne Covid-19. „Musíme se k nim ale chovat, jako by ho měli,“ vysvětluje Petra Feberová.

Jak to teď vypadá? „Od rána jsme přijímali dva pacienty, ale na celé Bolovce leží celkově kolem 150 pacientů Covid pozitivních.“ 

Bojí se v práci? Je čas na legraci? Je hudba dobrou terapií? Je práce sestry dobrou profesí? Co je na celé současné situace to nejhorší?

autoři: Tereza Kostková , eh

Související