Příznaky předčasného přechodu po většině gynekologických operací nehrozí, ubezpečuje gynekolog

18. říjen 2018

S jakými obtížemi se ženy nejčastěji obrací na gynekologickou chirurgii? A jak a s jakými následky jim lékaři dnes umějí pomoct?

Hlavními dvěma skupinami gynekologických operací jsou podle Michala Máry z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze onkogynekologické zákroky a takzvaná reprodukční chirurgie, jejímž cílem je zlepšit reprodukční potenciál pacientek.

Od roku 2012, kdy Centrum fetální medicíny vzniklo, už v Podolí pomocí laseru operovali přes 130 maminek s touto diagnózou. Ve zhruba 70 procentech případů se lékařům daří zachránit oba plody

„Tyto ženy jsou postiženy onemocněními, která zhoršují jejich plodnost, například děložní myomy, endometrióza nebo adenomyóza. Jejich příčiny nejsou úplně jasné, ale statisticky se to týká žen, které dlouho váhají s otěhotněním,“ přibližuje Michal Mára s tím, že v dřívějších dobách fungovala opakovaná těhotenství a období kojení u žen jako ochrana před rozvojem těchto onemocnění.

Nebojte se operace

Je na místě mít z operace obavy? Podle zkušeného gynekologa se chirurgické metody v posledních letech vyvíjejí směrem k minimální invazivnosti a jsou obvykle velmi šetrné. Nepříjemné mohou být hlavně důsledky celkové anestezie. Dokonce i odstranění dělohy umějí dnes operatéři provést laparoskopicky a stává se, že i u tohoto zákroku jde pacientka už druhý den domů.

Operace, které se ještě před třiceti lety prováděly klasickou otevřenou cestou, lze dnes provádět miniinvazivně, laparoskopicky, tím pádem pro ženy nejen esteticky výhodněji, ale i s daleko menší bolestí, kratší hospitalizací i rekonvalescencí.
MUDr. Michal Mára, gynekolog a porodník

Zbytečné jsou podle Michala Máry i obavy další části žen z nepříjemných doprovodných následků gynekologických operací. „Pokud nejsou při operaci pacientce odstraněny vaječníky, nejsou ženy do padesáti let hormonálně v přechodu a obavy ze ztloustnutí, narušení sexuálních funkcí nebo možnosti sportovat jsou většinou liché,“ uklidňuje gynekolog a porodník.

autoři: Jiří Holoubek , and
Spustit audio

Související