Přísný otec ho oblíkal jako panenku. Skončil se srdcem na cucky. Příběhy slavných: Milan Chladil
O životě rychlém a krátkém v 5 samostatných audiích uvnitř článku.
Temperamentní Moravák, posedlý jakýmkoli sportem. Nejvíc fotbalem. Narodil se jako jedináček za první republiky a přísný tatínek, krejčovský mistr, ho oblíkal jako panenku. Ještě za války prodělal silnou revmatickou horečku a pohyboval se na hranici smrti. Zdálo se, že bez následků. Fotbal hrál dál.
Zpěvák-bedňák-student
Hudební svět ho objevil v roce 1954. V brněnské kavárně ho slyšeli zpívat s kapelou Erika Knirsche a hned dostal první angažmá. V Praze. Peněz neměl hodně, takže každý večer zpíval, dělal bedňáka a k tomu studoval na pražské konzervatoři. První jeho hit byla Granada.
Cesta na Vlachův Olymp
A tehdy si ho všiml i jeho idol Karel Vlach. Průlom ale přišel až s příchodem Yvetty Simonové do Vlachova orchestru a jejich duetem O nás dvou už Goethe psal. Ženy obdivovaly Milana, muži Yvettu. Chladil byl v té době ženatý. S Aninkou a dcerou Alexandrou žili ve stejném věžáku, kde bydlel i Vlach s Yvettou.
Účinkují: Miroslav Hanuš a Klára Sedláčková-Oltová
Napsala: Jana Soprová
Režie: Bela Schenková
Natočeno v roce 2016. Premiéra
Co měli s Yvettou?
Milan Chladil zůstal navždy klukem. Miloval legrácky, sršel energií. Se všemi si hned tykal nebo vběhnul do kuchyně, kde laškoval s kuchařkami. Ne tak s Yvettou. Asi spolu opravdu nic neměli, proto jim to mohlo fungovat. Největší popularitu měli v 60. a na začátku 70. let. Jejich písničky nebyly konfliktní, nikomu nevadily.
Puklo mu srdce
Milan byl i dobrý manažer, Yvettu vláčel po celé republice. Dokázal zprostředkovat cokoli, vyjít s kýmkoli. Žil tak intenzivně, že všechny zaskočila jeho smrt. V červnu 1984 vyjel autem z turné do Prahy, ale cestou mu doslova puklo srdce. Lékaři se prý hodně divili, že s takto nemocným srdcem vůbec mohl žít.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.