Případ Nikoly Šuhaje

5. březen 2018
Jediná dochovaná (posmrtná) fotografie Nikoly a Juraje Šuhajových

Stanislav Motl se už poněkolikáté vydal do Koločavy, aby tu hledal pravdivý příběh Nikoly Šuhaje. Poslouchejte do 9. dubna 2018.

Před 85 lety vydal spisovatel Ivan Olbracht svého Nikolu Šuhaje loupežníka. Od roku 1933 do roku 1939 vyšel tento román v neuvěřitelných 11 vydáních. Byl přeložen do ruštiny, francouzštiny, polštiny, italštiny, němčiny, ukrajinštiny a do dalších jazyků.

Pro mnohé čtenáře se Nikola Šuhaj stal symbolem svobody lidského ducha. Proto také jeho příběh dodnes vzrušuje zejména mladé lidi. Proto o něm vznikly a stále vznikají filmy, divadelní hry, dokonce i zfilmovaný muzikál z brněnského Divadla na provázku, který lámal rekordy návštěvnosti.

Sám Ivan Olbracht ale přiznal, že příběh Nikoly Šuhaje není ve všem úplně pravdivý, že je i částečně zidealizovaný a že mu šlo hlavně o to vzbudit zájem o tvrdý a bídný život většiny lidí na tehdejší Podkarpatské Rusi, která byla tenkrát součástí Československa.

Mapa první Československé republiky ve správním dělení do roku 1928 (v roce 1928 byly Morava a Slezsko sloučeny do jedné země Moravskoslezské)