Příčinou úmrtí byla trapná nemoc. Slovo trapný mělo v historii širší význam než dnes

25. říjen 2019

Na parte třeba ze začátku 20. století jste se někdy mohli dočíst, že příčinou úmrtí byla trapná nemoc. O jakou nemoc ale šlo? Jaký zde mělo slovo trapný význam?

Přídavné jméno trapný okolo 1. sv. války a i později mělo širší význam než dnes. Vzpomeňme třeba na Trapné povídky Karla Čapka. V současné češtině by nejspíše vyšly pod názvem Bolestné povídky.

Dnes bychom slovo trapný mohli v mnoha kontextech spíše pokládat za synonymum slova zahanbující, to ale neznamená, že tomu tak bylo vždy. Slovo trapný nemáme doloženo ani ze staré češtiny, ani z doby humanismu. První doklad je z roku 1790 a zní „práce jejich je trapná a nevláčná“. Zde signalizuje, že šlo o práci, která přinášela nějaké trápení, možná to byla práce nudná nebo jinak nepříjemná...

autor: Jan Rosák
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...