Příběh jedné fotografie

Tu fotografii zná zřejmě každý z nás: nacistická vojska přijíždějí do Prahy, kde je „vítá“ dav lidí. Někteří pláčí, jiní hrozí zaťatými pěstmi. Je středa, 15. března 1939.

Snímek se stal na dlouhá desetiletí symbolem německé okupace.

Celé roky pátrají badatelé po identitě lidí, které fotograf ČTK Josef Mucha tehdy zobrazil. Postupně se podařilo objevit sedm konkrétních osob. Kdo jsou ale ti další? Kdo je třeba ten vysoký černovlasý mladík, který svou výškou přečnívá všechny ostatní? Byl to vůbec Čech? A pokud ne, odkud a proč do Prahy přicestoval?

okupace, německá armáda, protest, 15.3.1939

Pro Stanislava Motla další téma pro vpravdě detektivní pátrání.

Stopy, fakta, tajemství ... nabízíme v premiéře na Dvojce ČRo v neděli 18. března od 10:30 hodiny. Repríza nás pak čeká v úterý 20. března v 18:03 hodin.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.