Při první pomoci je důležité dbát na vlastní bezpečí, tvrdí záchranář Karel Štěpánek

9. červenec 2018

Záchranáři jsou pomyslnými neviditelnými anděly. Pomáhají v nejdůležitějších chvílích, ale pak už se před dotyčnou osobou nikdy neobjeví. Jak probíhá práce záchranáře a co je při záchraně člověka nejdůležitější? A kdy je první pomoc přímo nezbytná?

„První pomoc je zásadní ve všech situacích, ale opravdu život zachraňující je především ve dvou případech: masivní krvácení a bezvědomí, případně s nedostatečným dýcháním. To opravdu musíte poskytnout první pomoc, ještě než přijede záchranná služba,“ říká vedoucí lékař operačního střediska zdravotnické záchranné služby Karel Štěpánek.

V takové chvíli je podle odborníka stále důležité myslet na vlastní bezpečnost. Pozor je třeba dát i na krev poraněného. „Ideální je navíc mít po kapsách gumové nebo latexové rukavice. Takový pár se vejde i do psaníčka v opeře.“

Jaké rizikové zásahy záchranář zažil? Jak funguje dispečink záchranné služby a jaké jsou správné předpoklady pro práci záchranáře? Poslechněte si ze záznamu.

Karel Štěpánek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.