Při první bankovní loupeži lupiči strávili noc vedle sejfů. V tichosti ukradli 245 tisíc dolarů
Historie pokusů o obohacování se na úkor bank je podivuhodně pestrá. V průběhu let se měnily způsoby i metody loupeží. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky, v mujRozhlas a v podcastových aplikacích. Napsal Petr Vodička.
19. března 1831 byla provedena první bankovní loupež. Lupiči byli dva a jsou známá i jejich příjmení. V newyorské bance strávili celou noc a odnesli si na tu dobu neuvěřitelnou částku 245 tisíc dolarů.
Někteří lupiči se stali legendami
Některé loupeže vzbuzují pobavený smích svou naivitou, ale i obdiv díky důvtipu a šikovnosti, s jakou byly provedeny. Samozřejmě jsou mezi nimi i takové, které vzbudí jen vztek a rozhořčení, když se pachatelé neštítí násilí.
I samotný bankovní lupič je fenomén, který zahrnuje postavy zoufalé a vzdorovité, ale také hravé a s jistým nádechem mistrovství. Někteří lupiči se stali opravdovými legendami.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Loupež v Poštovním muzeu aneb Kdo ukradl modrého Merkura?
V březnu 1970 zmizel z Poštovního muzea v Praze vzácný osmdesátiblok poštovních známek. Nejen pražští kriminalisté byli na nohou, šlo totiž o událost mezinárodního měřítka.
-
Loupež v poštovním vagónu. Jak z westernu. Až na to zpackání
Případ z února 1920 zůstává u nás ojedinělým. Přepadení jedoucího vlaku na trase Aš–Cheb připomíná Divoký západ. Zaujalo ale i to, jak neuvěřitelně to zpackali.
-
Balíkový vrah. Zabíjel ve vzteku, tělo pak ale chladnokrevně rozřezal
24. srpna 2001 oznámila pracovnice brněnské pošty, že při kontrole našla silně zapáchající nedoručitelné balíky. Když je rozbalila, objevila hrůzný nález.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.