Přepis: Zvířecí porody v domácích podmínkách - 23. června
Ve čtvrteční poradně Dvojky jsme se věnovali zvířecím porodům v domácích podmínkách. Radila nám veterinářka Lucie Miklosova, z kliniky AA-Vet. (V článku nabízíme neautorizovaný a needitovaný přepis pořadu.)
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Štěstí, to potřebují v prvních minutách svého života nejen lidští novorozenci, ale i ti zvířecí. My jezdíme rodit do porodnice, zatímco zvířata se obvykle musejí spolehnout buď sama na sebe nebo na pomoc těch, kdo jsou jim nablízku. Jak takový zvířecí porod zvládnout, nač si dát pozor a co nezanedbat, to nám teď poradí paní doktorka Lucia Miklósová z veterinární nemocnice AA Vet. Dobrý den.
Lucia MIKLÓSOVÁ, veterinární nemocnice AAVet
--------------------
Dobrý den.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
My určitě během následujících minut zodpovíme spoustu vašich dotazů, které už teď, milí posluchači, můžete směrovat na e-mailovou adresu jejakaje@rozhlas.cz anebo posílat ve formě SMS zprávy na číslo 9077704. Tvar SMS by měl být následující R2 mezera JEJAKAJE mezera a text. Službu provozuje ATS Praha a jedna SMS vás bude stát 4 koruny. Krom toho samozřejmě na našem webu dvojka.rozhlas.cz. Probíhá také chat, kde bude paní doktorka Miklósová odpovídat po skončení dnešní poradny. Tak my víme, že ve chvíli, kdy lidská maminka zjistí, že čeká nějaký přírůstek, nějakého potomka, tak se většinou obrátí na lékaře, který začne sledovat, jestli je všechno v pořádku. Jak to zajistit v případě, že je březí naše fenka? Měli bychom taky hned vyhledat veterináře, nebo to můžeme nechat přírodě?
Lucia MIKLÓSOVÁ, veterinární nemocnice AAVet
--------------------
Je vhodnější vědět přibližný termín porodu, protože je to bezpečnější jak pro majitele, tak i pro to zvíře. Většinou k tomu připuštění dochází v období nebo ne většinou, ale stále v období takzvané říje. A majitel není možnost, aby to neodsledoval. Když fenka barví, respektive je to několik dní po tom. A takové to kontrolní vyšetření u gravidních zvířat se dělá sonografickým přístrojem. Většinou je to nejideálnější okolo toho 21., 24. dne po připuštění, ať je to chtěné nebo nechtěné. Ale díky tomuto už vidíme nějakou tu velikost nebo zárodek plodu a můžeme říci téměř s jistotou, že už se tam něco nachází v té děloze, nebo ne.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Takže, stejně jako my lidé se pyšníme obrázky z ultrazvuku, tak si můžeme přinést obrázek z ultrazvuku budoucího štěňátka. Ty metody jsou neuvěřitelné. Jak dlouho trvá vlastně těhotenství nebo ta březost u feny?
Lucia MIKLÓSOVÁ, veterinární nemocnice AAVet
--------------------
Ta gravidita trvá okolo těch 65 dnů od prvního připuštění. Těch plodných dní u feny je od 3 až do 17 dní. Takže, někdy to může vycházet na 57. den a někdy až na 72. od toho připuštění.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
No a jak potom poznáme, že se porod blíží?
Lucia MIKLÓSOVÁ, veterinární nemocnice AAVet
--------------------
Nejtypičtější příznaky u feny jsou změny na mléčných žlázách, že jsou zduřené, může tam docházet k sekreci mléka. U prvorodiček k sekreci mléka dochází až po porodu. U fen, které rodily mnohokrát, tak se mohou objevit už před porodem několik hodin i dní. Dále jsou tam změny na vnějších rodidlech, jsou oteklé, může tam být přítomný nějaký výtok, fena mění chování, je neklidnější, může se schovávat, přestává přijímat potravu několik hodin před porodem.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak co dělat v takovou chvíli? Nechat ji, ať je v klidu?
Lucia MIKLÓSOVÁ, veterinární nemocnice AAVet
--------------------
Určitě, ano. Určitě je třeba nechat to na přírodě, protože ta příroda je silnější než my naštěstí a snažit se doufat v to, že všechno proběhne v pořádku. Samozřejmě tu fenu je třeba v tom podporovat, aby měla přístup k veškerému komfortu, na co je zvyklá, ale je třeba jí nechat v klidu a pozorovat jí z určité vzdálenosti. Některá zvířata, která jsou velmi fixovaná na majitele, je to typičtější u těch společenských plemen, malých plemen, tak vysloveně i při porodě vyžadují pomoc majitele. Jako kdyby hledali to řešení u něho a samozřejmě ten majitel je potom z toho zoufalý. V takovýchto případech určitě je dobré se poradit s veterinářem, aspoň telefonicky. Je důležitá podpora majitele, protože ono je to psychicky náročné jak pro toho majitele, tak i pro to zvíře.
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.