Přepis: Zimní útoky škůdců na pokojové rostliny - 21. ledna

24. leden 2011

Hostem Poradny pro zahrádkáře byli Ludmila Dušková a Jan Kopřiva. Radili nám, jak si poradit se zimními útoky škůdců na pokojové rostliny.




moderátor
--------------------
A Jan Kopřiva je z časopisu Receptář, dobrý den.
Jan KOPŘIVA, časopis Receptář
--------------------
Dobrý den.
moderátor
--------------------
Budeme si povídat o tom, jak jsem slíbil, jak se bránit zimním útokům škůdců, ale pravda, na pokojové rostliny, protože předpokládám, že na zahradě je teď v tuto dobu klid. Co se tedy škůdců týše.
Jan KOPŘIVA, časopis Receptář
--------------------
A představte si, že není. Oni ti škůdci na té zahradě jsou v tuto dobu, oni jsou tam pouze v takovém klidovém spícím stavu a jenom čekají na to, až se oteplí, aby na tu zahradu zaútočili. A dokonce teď je ideální doba na to dělat takzvanou biologickou ochranu pomocí dravých roztočů Typhlodromus pyri, kteří se právě v tuto dobu do zahrady dodávají, jsou také v klidovém spícím stavu, v takových plstěných páskách. My tam ty pásky v tuto dobu musíme dát, aby ty roztoče nám z těch pásek nevyhýbali a na jaře, až se oteplí, tak ty roztoči z těch pásek vylézají a pak likvidují svilušky, vlnovníky, vlnovníkovce, takže i na té zahradě vlastně stále se něco děje.
moderátor
--------------------
A i kdyby už teď byla zase sněhová pokrývka, tak se tam dají dát ty roztoči.
Jan KOPŘIVA, časopis Receptář
--------------------
Vůbec to nevadí, klidně může mrznout, to je úplně jedno.
moderátor
--------------------
Dobře, no, ale pojďme se tedy věnovat, jak jsme slíbili, těm pokojovým rostlinám. Jací škůdci nás můžou pozlobit.
Jan KOPŘIVA, časopis Receptář
--------------------
Tak já bych začal takovou tou nejširší skupinou, která určitě nejvíc většinu pěstitelů těch pokojovek trápila, to jsou červci. Ty červci se dělí na tři skupiny. Jsou to červci vlnatí, to je taková bílá vatička, která se objevuje na listech nebo v /nesrozumitelné/ listů, potom jsou puklice, to jsou takové ty pecičky tvrdé, anebo štítenky, to jsou takové tvrdé čárečky. Všichni tito, co mají společného tu skupinu červci, mají jedno nepříjemné, oni se velice špatně likvidují, protože ty přípravky, které my na ně používáme, do jejich těla velice špatně pronikají, protože pokud mají na povrchu tu vatičku, nebo ten krunýřek, tak že vlastně ten přípravek se do toho nedostane, tak tím pádem máme tu likvidaci docela složitou. Můžeme s tím dělat pouze to, že opakujeme, opakujeme a stále opakujeme postřiky. Mně se třeba líbí, že v současné době je na trhu nový přípravek, jsou to takzvané insekticidní tyčinky, jsou to tyčinky, které jednoduše zapícháme do květináče, ta rostlina si přípravek nasaje kořeny, rozvede ho do celé té rostliny a tím ty škůdce likviduje. Je to samozřejmě možné používat i jako prevenci, i když máme dojem, že ty rostliny jsou čisté, že na nich nic nemáme. Takže i tak se to dá použít a hlavně působí to dlouhodobě, po dobu několika měsíců a dokonce ty tyčinky mají i výživu. Takže to je úplně ideální věc na pokojové rostliny. Jinak samozřejmě to likviduje i další škůdce, které v bytě máme, a to jsou mšice a molice. Ty můžeme likvidovat i postřiky, ale tady bych si dal pozor na to, co v bytě používáme, protože přece jenom v bytě jíme, spíme, takže ty chemické přípravky úplně ideální nejsou. Takže soustředit se spíš když tak na ekologické přípravky, které jsou na trhu. No, a pak tam máme ještě svilušky a třásněnky a to jsou speciální přípravky takzvané akaricidy, ovšem pozor zase, jsou to přece jenom chemické přípravky, takže stříkat když tak aspoň někde na chodbě, nebo pokud se oteplí, můžeme i na balkóně dělat tu aplikaci, ale určitě ne v bytě.
moderátor
--------------------
Jsou i jiné důvody chřadnutí rostlin v tuto roční dobu?
Jan KOPŘIVA, časopis Receptář
--------------------
Přesně, já si myslím, že víc než škůdci, že to někdy může být i sám pěstitel, který škodí té rostlině. Protože to prostředí našich bytů samozřejmě těm rostlinám příliš nevyhovuje. Byty bývají většinou přetopené, je tam suchý vzduch, málo světla a naopak, když větráme, okamžitě tam vznikne podchlazení nebo průvan, to je všechno, co těm rostlinám škodí. Takže když tak dávat si pozor na to, když budeme větrat, rostlinu odtáhnout od okna a samozřejmě zajistit rostlině dostatek světla. Ale na druhé straně představte si, v tuto dobu může být paradoxně nebezpečné sluníčko, které je příliš nízko a do toho bytu nám poměrně zešikma zasvítí a může ty rostliny, které jsou přece jenom v tom pochmurném zimním období takové slabší, může nám je poškodit, popálit. Takže i to může být nebezpečné.
moderátor
--------------------
Jaké substráty v tuto dobu použít.
Jan KOPŘIVA, časopis Receptář
--------------------
Tak, blíží se únor, doba, kdy začneme pokojovky přesazovat, já bych apeloval na všechny pěstitele, prosím vás, nepoužívat nějaké komposty ze zahrádky nebo dokonce, co jsem i viděl, že někdo jde a vezme krtčí hromádku a do toho zasadí pokojovku. To jsou všechno půdy, které nejsou vhodné, dnes jsou na trhu kvalitní substráty, soustředil bych se proto na to vybrat si kvalitní substrát, označení jako pro pokojové rostliny nebo případně pro palmy máme i označení na substrátech, takže ty vybírat a do toho ty rostliny přesazovat, protože tam již je zajištěný poměr částice jílové, je tam samozřejmě humózní částice, je tam rašelina, třeba listovka, případně písek, pokud je to substrát zase pro kaktusy, tak samozřejmě je tam větší množství písku nebo hrubších částic.
moderátor
--------------------
Co hnojiva? Hnojit, pokud ano, čím a kdy začít.
Jan KOPŘIVA, časopis Receptář
--------------------
Tak, i v tom únoru bychom měli vlastně začít rostliny postupně přihnojovat. Já si myslím, že dnes je hnojiv ne hodně, ale příliš hodně, takže se v tom trošku zorientovat je asi těžké, takže ti, kteří chtějí rostlině přihnojovat, měli by především se soustředit na to, zda mají rostliny kvetoucí, nebo nekvetoucí. Takže to je takové první základní rozdělení. No, a potom samozřejmě jsou hnojiva, která jsou buď aplikovatelná zálivkou, takže to většinou je tak jednou za 14 dní, kdy ty rostliny začneme přihnojovat, anebo potom jsou to hnojiva granulovaná, nebo prášková, která se k rostlinám přisypávají. Ta granulovaná hnojiva často bývají i s dlouhodobým účinkem, s pozvolným uvolňováním živin, takže tam potom je úplně perfektní, že přihnojíme a třeba po dobu šesti měsíců nemusíme nic dalšího dávat.
moderátor
--------------------
To říká Jan Kopřiva. Máte-li nějaké otázky, sem s nimi. Hned po písničce můžete volat na čísla 221552598, anebo 99 na konci. Za čtyři minuty otevíráme Poradnu, tedy tentokrát Zahrádkářskou poradnu.
moderátor
--------------------
V Zahrádkářské poradně bude na vaše dotazy odpovídat Jan Kopřiva. Připomínám naše telefonní čísla 221552598, nebo 99 na konci. Téma zimní útoky škůdců na pokojové rostliny. Máme první dotaz, dobrý den.
posluchačka
--------------------
Dobrý den. Slyšíme se, ano?
moderátor
--------------------
Ano, ano.
posluchačka
--------------------
Já bych poprosila pana Kopřivu. Ještě se vrátím na ty zahrady, jestli je teď vhodná doba vysiřit skleník, když jsou tam rostliny fíkovníku a hroznového vína.
Jan KOPŘIVA, časopis Receptář
--------------------
Tak já vám za tento dotaz dokonce děkuji, je krásný. Pozor, prosím vás, nevysiřovat, pokud jsou tam rostliny, to máte asi na mysli použití sirných květů, sirných, sirný květ je to vlastně, no, se zapaluje. To bych nepoužíval, já bych, pokud tam máte rostliny, používal nové dýmovnice, které jsou biologické, je to takový biologický dým, které se mohou používat tam, kde jsou rostliny, protože to likviduje ty škůdce i na těch rostlinách, ale samozřejmě je to nezničí. Ale myslím si, že v tuto dobu bych s tím trošku počkal, až bude ta teplota v tom skleníku aspoň těch 10, 12 stupňů. Pak určitě s tím začít.
moderátor
--------------------
Máme další hovor, dobrý den.
posluchačka
--------------------
Dobrý den, Doubravová. Chtěla bych se, prosím vás, zeptat, co mám dělat s mšicemi na ibišcích. Mám celou škálu různých ibišků v domácnosti a od té doby, co jsme vyměnili dřevěná okna za plastová, se mi objevili na ibišku mšice a nic mi na to absolutně nic nepomáhá. Už jsem zkoušela i domácí prostředky, různé postřiky, co mi kdo poradil a nevím, co s tím. Je možné, že to způsobily plastová okna? A potřebovala bych doporučit nějaké dobré hnojivo na ty ibišky.
moderátor
--------------------
Ano, děkujeme za otázku.
Jan KOPŘIVA, časopis Receptář
--------------------
Tak já teda bych to nesváděl na ta plastová okna, já myslím, že ty jsou přece jenom výborná. Už jenom, když je umýváte, tak určitě to musí bejt výborná věc. Ale je to spíš způsobeno tím, že ten byt je konečně dokonale zatěsněný a tím pádem tam není proudění vzduchu a to jsou ideální podmínky pro ty mšice. Ale že vám na to nic nefunguje, je mi trošku divné. Chce to opravdu soustředit se na přípravky určené na mšice, já samozřejmě vám nemohu tady doporučit jména přípravků, ale jsou přípravky přímo určené na likvidaci mšic, takže do těch přípravků běžte. A potom ještě jedna otázka, jestli jsou to opravdu mšice, když vám ty přípravky na mšice by na to nezabírali. Takže když tak někam přinést lísteček, nechat si poradit v květinářství, v zahrádkářské prodejně. Takže to asi tak s tím udělat. A potom tam byl dotaz na výživu ibišků. Dnes jsou na trhu hnojiva, která jsou přímo označena buď jako pro kvetoucí pokojové rostliny, takže to můžete použít, anebo s označením přímo hnojivo pro ibišky, takže myslím, že ten výběr je úplně jednoduchý.
moderátor
--------------------
Pokračujeme, posloucháme další dotaz, dobrý den.
posluchačka
--------------------
Dobrý den, tady je posluchačka Kučerová, moc vás zdravím. Už trochu jste mně to zodpověděli s hnojením ibišků. Ale chtěla bych se zeptat, dostala jsem nádherně kvetoucí ibišky, byly koupené v supermarketu některém, kvetly úžasně, dokvetly, opadaly, opadaly lístečky, zkroutily se a vyrostly úplně malinké, zakrslé lístečky a jsou takové protkané zespodu, jak kdyby nějakým cizopasníkem a nebo mně rostou do takových úplných paliček, ale chudáci zase začali kvést. Tak co s nima.
Jan KOPŘIVA, časopis Receptář
--------------------
Tak jednak já si trošku myslím, že pokud jste tu rostlinku koupila někde v supermarketu, tak ona je zasazena v malém květináči a pozor, pouze v přepravním substrátu nebo v takovém tom zapěstovávacím substrátu, takže určitě přesadit ten ibišek do větší nádoby, pozor na dně drenáž udělat, ta je velice u ibišku nutná a samozřejmě použít kvalitní substrát na kvetoucí pokojové rostliny. Takže to bylo takový první věc. A potom to, že se vám něco zdá na těch listech, tam samozřejmě může být celá řada škůdců, zespodu se může objevovat jak mšice, tak sviluška, takže buď jít do přípravků na savý žravý hmyz, anebo, jak jsem již tady o tom mluvil, ty insekticidní tyčinky, vřele bych je doporučil, do takového květináče s ibiškem stačí dvě, tři zapíchnout a máte minimálně tři měsíce vystaráno.
moderátor
--------------------
Jaký je další dotaz, dobrý den.
posluchačka
--------------------
Dobrý den.
moderátor
--------------------
Ano, my vás posloucháme.
posluchačka
--------------------
Dobrý den. Tady posluchačka ze Šumavy, Pěničková, já vás a pana Kopřivu upřímně zdravím ze Šumavy a prosím o takovou informaci. Mám azalky, tedy pokojové azalky, mám je několik let, ráda bych je dál udržovala, protože z nich mám radost, kvetou mi, ale nejsem si jistá, zda je správně hnojím, mám obavy, že ne. Tak bych prosila o tuto radu a potom bych prosila o radu, zda je mám také někdy trochu přistřihnout, oni se rozrůstají a prostě nevím nic o tom. Děkuju vám za informaci.
moderátor
--------------------
Děkujeme za otázku.
Jan KOPŘIVA, časopis Receptář
--------------------
Takže já zdravím posluchačku na Šumavu. A na azalky používat hnojiva všeobecně označena jako kyselá, čili hnojiva určené pro kyselinomilné rostliny, ať už jsou to vřesy, vřesovce, nebo dokonce pro venkovní rododendrony a azalky. I takové hnojivo můžete použít, protože ty azalky opravdu mají rádi kyselé prostředí a samozřejmě pokud je budete přesazovat, tak dávat, přidávat rašelinu. Ta rašelina je nutná právě z důvodu i toho okyselení. A stříhat. Ta azalka samozřejmě se stříhat nemusí, pokud velikostně nějak nepřerůstá, ale pokud by vám začala přerůstat nad rámec, co byste chtěla, tak po odkvětu určitě ji můžete sestřihnout.
moderátor
--------------------
Tak, ještě jeden telefonický dotaz, dobrý den.
posluchačka
--------------------
Dobrý den. Tady je Škvorová, Olomouc. Prosím vás, já jsem se chtěla zeptat, já jsem trošku přeslechla název těch tyčinek, jak se to jmenuje přesně?
Jan KOPŘIVA, časopis Receptář
--------------------
Já jsem to řekl pouze, co to je. Jsou to insekticidní tyčinky, jsou to, ano, tyčinky na likvidaci škůdců. Myslím, když půjdete do prodejny a řeknete tyčinky na likvidaci škůdců pokojových nebo k okrasným rostlinám, tak je určitě dostanete.
posluchačka
--------------------
A potom jsem se chtěla zeptat, kde se ty přípravky dostanou, včetně těch pásek pro, s těma roztočema.
Jan KOPŘIVA, časopis Receptář
--------------------
Tak, dostanete veškeré přípravky ve specializovaných zahrádkářských prodejnách, víc vám opravdu nemohu poradit. Ale jste z Olomouce a vím, že v Olomouci máte takovou prodejnu, takže tam určitě zajděte. A ty pásky s těmi roztoči, tak je specializovaná firma na biologickou ochranu rostlin a myslím, že u vás v té prodejně by vám to poradili, kde se to dá objednat.
posluchačka
--------------------
Dobře, a ještě třetí dotaz, jestli můžu. Já mám doma bromelii, která mi nádherně kvetla a teďka po odkvětu ty lístečky nový jsou takový nažloutlý, nejsou přesně tmavozelené, co to znamená?
Jan KOPŘIVA, časopis Receptář
--------------------
Tak žloutnutí lístků může být buď způsobeno sáním svilušek, většinou to tak bývá, takže podívat se zespodu důkladně, třeba lupu si vzít a viděla byste tam takového oranžového drobounkého pavoučka, to je sviluška, takže buď likvidovat svilušky, anebo to může být i výživová záležitost, nedostatek železa. Takže potom přihnojit tekutým železem, prodává se to v zahrádkářských prodejnách.
moderátor
--------------------
Další otázky už, prosím, směřujte chatem na praha.rozhlas.cz. Naším hostem dnes v Zahrádkářské poradně byl Jan Kopřiva a který je tedy z časopisu Receptář, mluvili jsme o zimních útocích škůdců na pokojové rostliny, jak se s nimi vypořádat. Díky a na shledanou.
Jan KOPŘIVA, časopis Receptář
--------------------
Na shledanou.




Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.