Přepis: Zabezpečení střech proti sněhu - 19.11.

22. listopad 2010

Hostem Poradny pro kutily byl odborník Marek Dítě, který nám radil jak zabezpečit naše střechy proti sněhu a námraze. Uvnitř článku najdete needitovaný a neautorizovaný přepis.




Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Meteorologové varují, že se máme připravit na tuhou zimu letos, ale i další roky. Jak tedy svůj dům a majetek ochránit, o tom si právě teď ve vysílání Českého rozhlasu 2 Praha budu povídat společně s panem Markem Dítětem ze společnosti Lindab, která vyrábí ochranné střešní prvky a střešní krytiny určené i do extrémních podmínek. Budeme se bavit o tom, jaký typ, materiál a kolik bezpečnostních prvků vybrat do konkrétní sněhové oblasti nebo konkrétní stavbu. Já vás tady vítám ve studiu. Dobrý den přeji.
Marek DÍTĚ, společnost Lindab
--------------------
Dobrý den.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Možná na úvod jenom si stručně povězme, co dokáže se střechou udělat ta obrovská masa sněhu v zimě?
Marek DÍTĚ, společnost Lindab
--------------------
Tak musíme počítat s tím, že potom ten mokrý sníh může mít na střeše i několik tun, a to už je přece jenom velká váha, takže vidíme potom vlastně ve zprávách takové ty propadlé, zničené střechy, poničené auta, pokud nám sjede větší masa sněhu. Někdy to může mít i nějaký dopad na kolemjdoucí, takže toto jsou všechno problémy, se kterými je potřeba počítat a nějak se tomu vyvarovat.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Když člověk staví nový dům, měl by opravdu s tím na 100 % počítat a brát to v úvahu?
Marek DÍTĚ, společnost Lindab
--------------------
Myslím si, že ano. Ve většině případů se tomu tak neděje, zákazník určitě chce dneska ušetřit každou korunu, takže takový ten prvotní, taková ta prvotní myšlenka obejdeme se bez těch sněhových zábran, ta tam většinou hraje tu velkou roli, ale bohužel po první zimě si většinou ten investor uvědomí, že možná ty zábrany byly na místě, protože potom škoda za ty zničené okapy, nebo případně poničené auto vlivem sjíždějícího sněhu můžou být vyšší než byla ta původní investice do těch sněhových zábran. Toto by samozřejmě řešila i pojišťovna třeba, ale pokud se přijde na to, že to šlo nějakým způsobem zabezpečit, tak ta pojišťovna někdy nemusí tu pojistnou událost vlastně plnit.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
To znamená, že i když někdo sám chce ušetřit a vymyslí si nějak důvtipně, jak ochránit tedy tu svoji střechu, tak ta pojišťovna mu právě ty bezpečnostní prvky, které jaksi tam provedl, nemusí potom proplatit, když se něco stane?
Marek DÍTĚ, společnost Lindab
--------------------
To je velmi častý problém a často to vídám na střechách, takové ty podomácku dělané různé zábrany, které samozřejmě nejsou normované, nejsou dostatečně únosné, protože tam je opravdu několik set kil působí třeba na tu sněhovou zábranu a i když tam ta zábrana je, nakonec se poničí, poničí to i další nějaké materiály na té střeše. Tak ta pojišťovna, pokud zjistí, že to nejsou správně navržené sněhové zábrany, nebo normované, tak nemusí vlastně tomu zákazníkovi potom tu pojistnou škodu uhradit.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Dobrá, tak teď jsme se právě rozhodli pro to, že opravdu ty sněhové zábrany si necháme od vás vymyslet, instalovat. On je asi rozdíl bavit se úplně o novém domě a o domečku, kterému je třeba už 30, 40 let, tak jak tedy ochránit střechu u těch domů, které už opravdu něco mají za sebou, jejich opravdu třeba 20, 30 let, co byste poradil?
Marek DÍTĚ, společnost Lindab
--------------------
Tak tam určitě ten majitel toho domu ví, jak se ten sníh v zimě chová, za tu řádku let už asi zpozoroval, co mu tam dělá problémy nebo nedělá, takže důležité je, aby se rozhodnul, jestli na té střeše ten sníh chce mít v zimě, jestli ho tam chce vlastně držet, anebo jestliže mu nevadí, aby ten sníh z té střechy sjížděl, neparkuje blízkosti auta, nedělá mu problém, že tam občas prostě spadne nějaká ta lavina sněhu, tak může nechat sníh volně z té střechy sjíždět. V tom případě je ale dobré vlastně nějakým způsobem zabezpečit okapový systém, který taky bývá velmi často poničený právě u těch při návalu toho sněhu u té okapové hrany. Tady jsou dvě možnosti, buď se ten okapový systém trošku zapouští pod tu okapovou hranu tak, aby ten sjíždějící sníh vlastně "přeletěl" ten okapový systém a nespáchal žádné škody. A často ještě také vídáme hlavně v horských oblastech, že se ten systém na zimu demontuje. Jsou dneska už systémy, které jsou takzvaně stavebnicové, což nedělá tomu majiteli potom problém, bez problémů rozebrat ten systém a na jaře ho opět vlastně složit.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak to je tedy u těch starších domů.
Marek DÍTĚ, společnost Lindab
--------------------
To je jedna varianta. A potom samozřejmě můžeme umístit dodatečně sněhové záchrany, tam je potřeba vědět, jakou máme krytinu. Dneska už každý vlastně výrobce střešních krytin nebo většina dobrých výrobců nabízí i právě to zabezpečení střech, to znamená ty sněhové zábrany, takže můžou být skládané tašky, plechová krytina a tak dále. A samozřejmě pro každý den druh krytin je vhodný přímo sněhová zábrana od toho daného výrobce, tak aby to tam šlo snadno instalovat. Takže i na ty starší střechy lze ty sněhové zábrany dodatečně namontovat.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
A co v případě, že už ten výrobce není, prostě třeba zkrachoval, nebo už nevyrábí to, co potřebujeme?
Marek DÍTĚ, společnost Lindab
--------------------
Já myslím, že dneska na trhu existuje už sousta výrobců sněhových zábran, které vlastně vyrábí pro různé typy střešních krytin, anebo potom dají se udělat i nějaké atypické v podstatě úchyty a zábrany, které by fungovaly určitě na každé střeše. V každém případě je dobré se poradit buď se statikem nebo přímo s výrobcem těch sněhových zábran, o tom, co je vhodné na tu střechu umístit, v jakém množství tak, aby to opravdu bylo funkční, protože je rozdíl, pokud budujeme střechu v horské oblasti, ta střecha bude mít sklon 45 stupňů, a je rozdíl, pokud budeme mít střechu někde v nížině, kde toho sněhu není tolik, a ta střecha například bude mít sklon třeba 10 stupňů. Takže dle toho se volí počet zábran a jejich ukotvení.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
No, jak je to třeba s těmi novými domy, jak na to myslet už v projektu, tak o tom budeme mluvit už za chvíli. Ale do naší diskuse, do diskuse s panem Markem Dítětem ze společnosti Lindab, která vyrábí právě ochranné střešní prvky a střešní krytiny se můžete zapojit i vy, a to na našich dvou telefonních číslech 221552598, nebo 221552599.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Mluvíme o tom, jak zabezpečit svůj dům, hlavně tedy střechu, své okapy před tuhou zimou a hlavně obrovskými nánosy sněhu. I vy své otázky můžete volat na naše dvě telefonní čísla 221552598, nebo druhé číslo 221552599. My už jsme toho probrali hodně, ale možná bychom měli ještě zmínit to, že když si necháme stavět nový dům, už v projektu bychom měli myslet na to, že opravdu přijde zima a nechceme pochopitelně přijít nejenom o ty okapy, ale i o tu střechu. Jak třeba s architektem probrat to téma vhodnost právě třeba té krytiny?
Marek DÍTĚ, společnost Lindab
--------------------
To je určitě velmi podstatné. Mnohdy si to investor neuvědomuje, ale myslím, že každý projektant nebo architekt vám tady v tom poradí. Je potřeba samozřejmě zvolit i vhodný tvar střechy a vzhledem k tvaru střechy vlit vlastně typ krytiny. Protože pokud se podíváme někde v horských oblastech, často vidíme velmi komplikované střechy, kde je hodně vikýřů, a potom vlastně tam se nám hromadí ten sníh, kdy ze svou střešních ploch se nám vlastně v tom úžlabí sesunou masy sněhu a můžou napáchat škody ať už v nějakých vytrhaných vlastně taškách na té střeše, či zatékání v místě toho úžlabí a tak dále. Takže není samozřejmě třeba se vzdávat žádných složitých architektonických tvarů, ale je potřeba zvolit vhodný typ krytiny. Pokud já bych měl nějakou komplikovanější střechu v horské oblasti, asi bych volil jako střešní krytinu falcovanou krytinu v podstatě, která nám vytvoří celiství plášť a není třeba se obávat vlastně problému potom, které vznikly i v místě toho úžlabí. Ale pokud zákazník samozřejmě chce skládanou střešní krytinu, tak zde je asi na místě volit nějakou jednodušší střechu, nejlépe jednoduchou sedlovou střechu bez jakýchkoliv prostupů, vikýřů a tak dále, takže toto je potřeba zvážit a tu kombinaci vhodně zvolit.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Teď už se dozvíme, co zajímá naše posluchače. Prosím, vezměte si sluchátka. A už se můžeme pozdravit. Dobrý den, jste ve vysílání, můžete se ptát.
posluchačka
--------------------
Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, prosím vás, jestli tohle to řešíte velké okapy, jak chránit před velkým, opravdu obrovským množstvím listí na podzim?
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Čekala jsem, že se zeptáte, aby třeba nezamrzla tam ta voda. Tak ale to s tím také může někdy souviset. Děkujeme za vaši otázku a poslechněte si odpověď. Na slyšenou.
posluchačka
--------------------
Děkuju.
Marek DÍTĚ, společnost Lindab
--------------------
Tak tohle to samozřejmě problém, který souvisí s nastávající zimou, a to, co tomu předchází, takže listopad, kdy se vlastně objevuje spousta listů v těch žlabech. Je to trošku problém, protože pokud vím, tak existují na trhu různé mřížky, které se dávají vlastně na vrch toho okapového systému, ale problém potom je, když tam těch třeba listů napadá hodně, nikdo je neodklidí, tak ta voda, která teče z té střechy, tak může potom po té ploše vytvořený těmi listami vlastně stékat mimo ten okapový systém. Takže tady to je to velmi složité řešení. Jediné, čemu se dá zabránit, tak aby vlastně ty spadané listy nešly do toho kanalizačního systému, to znamená umisťovat nějaké síta, nějaké rošty tak, aby nám to neucpávalo ten odtok.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Jak zabezpečit ty okapové systémy před zamrzáním, to si řekneme za chvíli. Jenom se dívám do režie, tak zatím otázku nemáme, tak prosím, zodpovězte tento dotaz.
Marek DÍTĚ, společnost Lindab
--------------------
Pardon, já jsem...
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
To je tedy jak zabezpečit ten náš okap před zamrzáním u té vody?
Marek DÍTĚ, společnost Lindab
--------------------
Jasně. Takže existují různé topné odporové kabely, které vlastně umístíme do žlabu a svodu. Ty nám vlastně fungují pouze v období nebo za takových podmínek, kdy je určitá vlhkost a určitá teplota, tak se samočinně spínají tak, aby to samozřejmě tomu majiteli toho domku šetřilo energii. A tyto kabely nám zajistí to, že nám v těch okapových systémech nebude zamrzat voda a bude v pořádku odtékat vlastně celou zimu.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Naše čísla 221552598, nebo koncové číslo 99, už jsme toho vyjmenovali hodně. Na co ještě před tou nastávající zimou myslet, abychom dobře zabezpečili nejenom ty okapy, ale i tu střechu?
Marek DÍTĚ, společnost Lindab
--------------------
Je potřeba třeba na podzim trošku udělat revizi, projít si ty místa, kde se ten sníh může hromadit, nebo kde může hrozit zatékáním, takové ty detaily na střeše, jako jsou okolí střešních oken, vlastně projít kolem rámů ty místa, kde je třeba vyčistit listí spadané, to samé vyčistit spadané listí z okapového systému, podívat se do úžlabí, jestli v podstatě tam nejsou vytrhány nějaké tašky nebo něco co by nám mohlo komplikovat vlastně potom celou tu zimu. Tady to je možné nechat si udělat od odborníků a samozřejmě, pokud se na to cítíte, tak vizuálně jenom zkontrolovat tu střechu například ze žebříku asi není problém.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak uvidíme, s jakými problémy se potýkají naši posluchači. Dobrý den. Můžete se ptát.
posluchačka
--------------------
Dobrý den, vaše posluchačka z Brna. Já bych chtěla poprosit vašeho hosta o názor a o radu. Máme bytový dům, cihlový, střechu máme asi tak 5 roky novou a dodatečně se tam montovaly sněhové zábrany. Střechu máme od firmy Tondach Hranice, takže s tím jsme konzultovali prostě sněhové zábrany. Bylo nám doporučeno prostě sněhové háky dle zásněhové oblasti a vyznačeno jejich rozmístění. Nakonec s firmou, která nám dělala střechu, při konzultaci doporučili prostě sněhové mříže, tak se umístily sněhové mříže. A já se ptám, jestli tohle rozhodnutí bylo správné? Děkuji vám za dotaz. Na slyšenou.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Ano, děkujeme za otázku. Na slyšenou.
Marek DÍTĚ, společnost Lindab
--------------------
Já vás můžu ujistit v tom, že firma, která vám to doporučila, určitě udělala správná krok a byla to správná rada, protože v podstatě takové ty rozražeče sněhové, které se rozmístí různé do plochy, jsou to takové ty háčky, které na střeše vidíme, tak ty nám neslouží k tomu, aby zadržovaly sníh na střeše. Slouží převážně k tomu, aby nám to roztrhaly tu masu sněhu, která třeba sjíždí po té střeše, aby to potom padalo v menších kusech, případně, aby to trošku pomohlo těm sněhovým zábranám roznést tu váhu, která na té sněhové zábrany působí, ale pokud chcete opravdu zadržet sníh na střeše, tak je právě potřeba počítat se sněhovými zábranami.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Poradíme, věřím, i dalšímu posluchači nebo posluchačce. Dobrý den.
posluchačka
--------------------
Dobrý den, tady posluchačka ze severního Plzeňska. Já mám takový dotaz. Máme starý dům a teď bojujeme s tím, že se rozhodujeme, máme eternitovou střechu, která už je teda porostlá mechem a dostali jsme v inzerátu a v reklamě, že se dá to prostě očistit i, že prostě jsou firmy, které to očistí. Budeme potřebovat teda i okapy. A jaký je váš názor na to, jestli se dá stará eternitová střecha ještě vyčistit?
Marek DÍTĚ, společnost Lindab
--------------------
Otázka je, jak je staré, v jakém je stavu a jestli ta investice na to vyčištění a zrekonstruování se vyplatí. V tuhle chvíli bych si asi nechal udělat dvě cenové nabídky. U toho eternitu bych asi určitě zvažoval lehkou střešní krytinu, protože ty krovy budou dimenzované na lehkou krytinu a zvolil bych například plechovou krytinu, pokud máte problém s mechem, protože ta plechová krytina je hladká, ten mech se na tom v žádném případě nechytá, takže tady to by asi byla snazší a rozumnější cesta než rekonstruovat vlastně starý eternit, který v tuto chvíli už nemusí být v dobré v kondici.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Máte pocit, že tím, jak nás možná meteorologové straší, že ty zimy budou daleko horší, než které známe, že lidé to berou v úvahu a opravdu se snaží chránit ten svůj dům?
Marek DÍTĚ, společnost Lindab
--------------------
Je to vidět čím dál více na těch střechách, ze za prvé ty střechy jsou zvolené rozumně. Jak už jsem zmiňoval, tvar a typ krytiny. Čas od času už se také objevují ty sněhové zábrany, ale opravdu máme zkušenosti s tím, že je to až po první zimě, až když ten zákazník bohužel zjistí, že mu ten sníh napáchal nějaké škody.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Možná ten náš rozhovor přispěje k tomu, že někteří posluchači o těch zábranách budou uvažovat opravdu už v tom případě, když se rozhodnou pro stavbu nového domu, tak už do projektu to samozřejmě ten architekt zařadí. Já vám děkuji za tento rozhovor. Vy ještě zůstane u nás v budově rozhlasu, protože na otázky našich posluchačů budete odpovídat na chatu. Jenom řeknu, že naším hostem byl pan Marek Dítě ze společnosti Lindab. Právě tato společnost vyrábí ochranné střešní prvky a střešní krytiny určené i do extrémních podmínek. Jsem ráda, že jste přišel, budu se těšit někdy příště. Na slyšenou.
Marek DÍTĚ, společnost Lindab
--------------------
Děkuji za pozvání. Hezký den.




Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka