Přepis: Zabezpečení bytu - 8. dubna

11. duben 2011

Hostem páteční poradny byl odborník Viktor Slanař. Hovořili jsme o zabezpečení bytu. (V článku nabízíme neautorizovaný a needitovaný přepis pořadu.)

moderátorka
--------------------
V tuto chvíli otevíráme Poradnu kutilskou. Naším hostem je Viktor Slanař ze společnosti Jablotron Alarms. A já zopakuji otázku, kterou už jsem tady pronesla na začátku té druhé hodiny, jestli je hlídání bytu luxus. Byt v bytovém nebo panelovém domě mi přijde jako docela bezpečné místo pro bydlení, tak proč si myslíte, že je dobré si svůj byt zabezpečit? Dobrý den.

Viktor SLANAŘ, Jablotron Alarms
--------------------
Hezké dopoledne. Já si myslím, že spousta lidí, kteří bydlí v bytech, žije v domnění, že je to velmi bezpečné bydlení, protože je uvnitř velkého domu, okolo je spousta lidí a ti, co se nesetkali zatím s tím, s tou nepříjemností vykradení toho bytu, tak si ani moc neuvědomují, jak jsou vlastně tam zranitelní. Právě kvůli tomu, že je to velmi anonymní prostředí, kde se velmi často střídají nájemníci v těch bytech a samozřejmě do toho domu chodí spousta cizích lidí. A upřímně, kdo známe svý sousedy dobře, to je skutečně jenom pár starých domů, kde jsou starousedlíci. A tohlec to dobře vědí samozřejmě pachatelé a taky proto kriminalita krádeží v bytech je jedna z nejhorších vůbec v Český republice, když vezmeme tu majetkovou kriminalitu. Paradoxně tak jak statistiky oficiální policie uvádějí, v loňským roce, jak klesala celkově kriminalita, tak právě vloupání do bytů a do rodinných domů a chat docela výrazně rostla. To až o desítky procent. Třeba v Praze bylo v loňském roce vykradeno více jak 2 tisíce bytů. To je skutečně velmi vysoké číslo.

moderátorka
--------------------
Čím větší dům, čím více bytů, tím ta situace je složitější a těžší a asi tam by více lidé měli dbát na to, aby si zabezpečili svůj majetek.

Viktor SLANAŘ, Jablotron Alarms
--------------------
Ano, je to tak, ale paradoxně právě byty na rozdíl od rodinných domů jsou daleko snadněji zajistitelný z pohledu té bezpečnosti, protože u rodinného domu, kdy jste na volném prostranství, tak samozřejmě nákladnost toho zabezpečení a řekněme sofistikovanost, taková ta složitost toho je daleko větší, je daleko víc míst, kudy můžete do toho domu vniknout. U bytu, pokud se budeme bavit o bytech v nižších podlažích, řekněme, do nějakého třetího podlaží, kam se dá vlézt skutečně po plášti, přes balkóny, přes okna, anebo zase naopak, a to si lidé neuvědomují, poslední podlaží, kdy velmi často se vloupávají pachatelé právě okny, tak je poměrně snadné ty byty zabezpečit. Pro signalizaci tohoto vloupání už ta sama skutečnost, že byt začne vydávat zvuk, anebo volat o tu pomoc nějakou formou, tak velmi často toho pachatele odradí nějakou další škodu udělat, než třeba jenom to rozbití nebo vylomení okna.

moderátorka
--------------------
To znamená, žádný byt, ať už je vysoko nebo nízko, není svým způsobem v bezpečí, že i pro každý byt je nutné udělat nějaká bezpečnostní opatření. Asi můžeme začít tím nejvýznamnějším v těch bytech, a to jsou vstupní dveře.

Viktor SLANAŘ, Jablotron Alarms
--------------------
Přesně tak. Vstupní dveře jsou nějakým ukazatelem nebo motivem toho pachatele. Pokud to jsou takový ty klasický papírový panelákový dveře, tak samozřejmě ty pachatele neodradí, ale naopak ho vyzvou k tomu se tam podívat. Pokud to jsou bezpečnostní dveře, evidentně s kvalitním zámkem, tak to samotný už toho pachatele odrazuje. Ale samotný ten zámkový mechanismus není nikdy stoprocentním, stoprocentně jako bezpečným řešením, protože do toho bytu jsou různé jiné vstupy a i dneska pachatelé mají nástroje, kdy dokáží překonat i velmi složitý zámky.

moderátorka
--------------------
Samozřejmě že můžeme myslet i na taková opatření neelektronická, jako jsou třeba mříže, tak i to třeba je, myslíte si, vhodné zabezpečení domu nebo bytu?

Viktor SLANAŘ, Jablotron Alarms
--------------------
Tak v Praze, když se rozhlídnu, ale nejenom v Praze, v těch větších městech je to velmi častý, že ta spodní patra jsou skutečně chráněna okna nebo lodžie, balkóny jsou chráněny mřížemi.

moderátorka
--------------------
Nebo těmi zasklenými lodžiemi.

Viktor SLANAŘ, Jablotron Alarms
--------------------
Což si myslím, že příliš nechrání, jo. Ono samo kvalitní okno z pohledu hluku a tepla, tak většinou nechrání právě proti bezpečnosti, protože jejich překonání, mechanický překonání, otevření takového okna bez rozbití je poměrně snadný. A ty skutečně s kvalitním kováním jsou velmi drahý a málokdy se používají.

moderátorka
--------------------
Ještě třeba plastová okna, eurookna nebo taková ta stará dřevěná okna, co jsou ještě vidět v některých nemovitostech, mají také nějaký vliv a význam z hlediska bezpečnosti bytu.

Viktor SLANAŘ, Jablotron Alarms
--------------------
Mají. Pokud bysme se bavili o tomto, tak tam bych doporučil minimálně mít třeba zamykací kličky na těch oknech, aby se nedaly jednoduše vylomit, ale obyčejná okna, takový ty klasický, kterých je 90% na objektech, tak se dají poměrně snadno překonat, protože pachatel ví, kde má zapáčit a to okno prostě otevře.

moderátorka
--------------------
221552598 nebo na konci 99 nebo jejakaje@rozhlas.cz to je kontaktní spojení do vysílání. Můžete ho využít a my se za chviličku také budeme ptát, jestli je to velká, nebo malá investice pořídit si alarm do bytu.

moderátorka
--------------------
Viktor Slanaře ze společnosti Jablotron Alarms je dnes hostem naší hobby poradny. Povídáme si o elektronickém zabezpečení bytu. My se dostáváme k alarmu. Je alarm nákladnou záležitostí?

Viktor SLANAŘ, Jablotron Alarms
--------------------
Když se budeme soustředit na ten byt, tak si myslím, že vůbec nákladnou není. Je to, kdybych to přirovnal, náklad zhruba ve výši ceny lepší televize. Paradoxně tak jak ty byty jsou ohroženy právě těma faktorama, o kterých jsem mluvil, tak je velmi snadný právě ten byt elektronickým alarmem zabezpečit. Je nutný zabezpečit vždycky vstupní dveře. Tam se používají takzvané magnety nebo magnetický detektory otevření těch dveří, který reagují prostě jednoduše na otevření těch dveří. A potom zabezpečit ...

moderátorka
--------------------
A už se spustí alarm.

Viktor SLANAŘ, Jablotron Alarms
--------------------
A spustí se takzvané příchodové zpoždění, který vám dá jako uživateli čas na to ten alarm vypnout. A potom prostory, kde lze vstoupit do toho bytu zvenčí jinou cestou, jako jsou lodžie, balkony, většinou to bývá obývací pokoj nebo ty pokoje přilehlý, tak tam se zabezpečí buď prostor vnitřní, který hlídá, až když vlastně ten pachatel vylomí okno a koukne se na ten detektor pohybu takzvaný, anebo se dají zase chránit plášťově. To znamená zase magnety na těch oknech proti otevření, anebo akustickými detektory, který reagují na rozbití toho skla. Tam už se nepoužívá to zpoždění, protože běžně jenom oknem nechodíme přes balkon, a tam určitě ten poplach je vyvolaný hned.

moderátorka
--------------------
Jak složitá je práce nainstalovat zabezpečovací zařízení v takovém 3+1?

Viktor SLANAŘ, Jablotron Alarms
--------------------
Vy bytech je velmi snadná. Dneska se používají především bezdrátový systémy, který umožňují instalaci bez jakýhokoli tahání vodičů mezi tou centrálou, tím mozkem systému, klávesnicí, ovládacím prvkem a právě těmi detektory. Takže v podstatě v tom bytě se jenom vhodně rozmístí detektory a přihlásí se do ústředny. A potom už to spočívá jenom v naprogramování tý ústředny. Ta práce, ač se zdá velmi jednoduchá instalačně, tak je poměrně náročná a samozřejmě vyžaduje kvalifikovaný znalosti pro správný naprogramování, aby nám alarm nespouštěl falešné poplachy a aby reagoval, kde reagovat má.

moderátorka
--------------------
Takže klávesnice, centrála a čidla jednotlivá a potom také ty dotykové magnety, které jsou umístěny právě třeba na dveřích a na oknech. To jsou věci, které je potřeba nainstalovat a teď také se naučit i správně ovládat takové bezpečnostní zařízení, abychom právě nespouštěli ty falešné poplachy my sami svou nešikovností.

Viktor SLANAŘ, Jablotron Alarms
--------------------
Šikovní výrobci dělají alarmy tak, aby byly maximálně jednoduchý, aby neobtěžovali tím, že vůbec v tom bytě jsou. A dneska jsou k dispozici alarmy, který vůbec nepotřebují ani číselný kód, a vy je ovládáte čipem. Buď je to forma přívěšku na klíče, anebo je to formát takový jako platební karty, kterou přiložíte prostě k nějaké čtečce. Ta čtečka může být taky bezdrátová a vlastně vy nepotřebujete nic vědět. Tohle to je klíč mimo toho klíče mechanickýho vlastně k vašemu bytu.

moderátorka
--------------------
Tu zkušenost, co mám já, je, že se naťukal nějaký kód právě na tu klávesnici, mnohdy člověk si ta čísla třeba trošku popletl nebo dal jiný nebo něco podobnýho, nebo ho změnil a zapomněl na to. To už teď není nutné? Nebo se to ještě stále instaluje?

Viktor SLANAŘ, Jablotron Alarms
--------------------
Samozřejmě je to alternativa. Určitě, určitě ten rozdíl mezi kódem a tím čipem je, pokud nemáte problém s pamatováním si toho čísla, tak je ve vyšší bezpečnosti. Ten kód vám, který nosíte v hlavě, nikdo nemůže vzít. Ten čip, který je na klíčích obvykle pověšený, tak samozřejmě z tohohle pohledu je rizikový, protože když vám vezmou klíče i s tím čipem, tak si vzali komplet klíče k tomu vašemu bytu.

moderátorka
--------------------
I celý náš byt k tomu upřímně řečeno. Kolik stojí tato instalace právě třeba v případě toho bytu 3+1, kdy máme tedy vlastně jakoby ta základní čidla, máme tam centrálu, máme tam klávesnici. Nakolik nás to přijde?

Viktor SLANAŘ, Jablotron Alarms
--------------------
Já bych tady zmínil ještě jeden klíčový prvek v tom systému, a to je, jak nám dáte vlastně vědět, že je poplach, že se děje něco, co se dít nemá. Jinak ty čidla se dají ještě doplnit o požární čidla, čidlo úniku plynu, který chrání proti výbuchu, čidlo požáru, kdy nám zase signalizuje, kdyby někde něco kouřilo v tom bytě. A ten prvek se jmenuje komunikátor a ten komunikátor nám skutečně adresně, protože nejenom nějaká siréna v bytě nebo respektive jinak, ta siréna není dostatečným samozřejmě odpuditelem toho pachatele, je jenom jakýmsi doplňkem na ty pachatele amatéry. Ale na profesionála to nestačí. A tam je potřeba skutečně mít kvalitní informaci ven a tenhlec ten komunikátor umí komunikovat ještě na pult centrální ochrany, což vřele doporučuju, protože ne vždycky jsme schopni včas být u toho objektu sami.

moderátorka
--------------------
Takže nás, informuje nás jednak, nás jako majitele bytu a pak ještě informuje pult centrální ochrany.

Viktor SLANAŘ, Jablotron Alarms
--------------------
Jinou cestou, takzvanou digitální cestou, to znamená datovou cestou, kde běží informace velmi přesný, detailní a mají dokonce prioritu, takže ten pult to ví okamžitě hned a my jsme jenom ty sledovatelé toho, jak nám někdo se postará o to, aby ten, ta škoda byla minimalizovaná.

moderátorka
--------------------
A kdo je u toho pultu centrální ochrany? Kdo tam je?

Viktor SLANAŘ, Jablotron Alarms
--------------------
Ten pult centrální ochrany funguje tak, že je to vlastně 24 hodin 7 dní v týdnu dispečink, kde se střídají na směnách pracovníci, kteří velmi precizně hlídají ty jednotlivý objekty, kde když dojde k poplachu, tak vyskočí vlastně informace, že u vás doma v konkrétním bytě, který má své jedinečné číslo a samozřejmě adresu, je, něco se děje. Může to být i tísňový poplach, třeba sociální poplach, kde si přivolává někdo pomoc. To ten dispečer vidí. A vyšle vlastně vozidlo, které stojí na pevným stanovišti v daným městě, místě a to vozidlo co nejrychlejší cestou se snaží dopravit k tomu bytu, zkontrolovat, co se stalo. Když je to falešný poplach, tak jenom oznámí je to falešný poplach. Je-li tam pachatel, tak se pokouší zadržet toho pachatele, zajistit ten otevřený byt a vyčkat až příjezdu vlastně vás jako majitele toho bytu. A tím vlastně zajišťují taky ochranu toho prostoru, toho bytu, rodinnýho domku ve chvíli, kdybyste byli na dovolený. Oni si nemohou dovolit opustit otevřený byt, zkontrolovali jsme, ano, někdo se sem vloupal a jsou otevřený dveře, na shledanou. To je veliký plus vlastně právě tyhlenc ty profesionální služby.

moderátorka
--------------------
A teď se vlastně dostáváme k té ceně, protože jednak je tady ta ochrana konkrétní elektronická a pak je tady ještě i ta pomoc, vlastně toho pultu centrální ochrany, který fyzicky přijde a zajistí nějakým způsobem to místo, z něhož dostali hlášení.

Viktor SLANAŘ, Jablotron Alarms
--------------------
Takže tam, řekněme, skutečně maximalistická instalace v klasickým bytě 3+1, 4+1 řekněme v tom přízemí, tak vyjde na nějakých 20 tisíc korun zhruba i s odbornou montáží. Samozřejmě když si tam navymýšlíme další prvky, tak se může vyšplhat výš. Ale to, co potřebuju pro to zabezpečení bytu, tak se skutečně budu pohybovat do 20 tisíc korun. A ta služba profesionální, tam můžeme počítat u toho bytu kolem 500 měsíčně zhruba paušál.

moderátorka
--------------------
Ještě v rychlosti další otázky. Je to na elektrický proud. Co když vypadne elektřina, co se děje?

Viktor SLANAŘ, Jablotron Alarms
--------------------
Vůbec nic se neděje, protože ten systém je zabezpečený výkonných akumulátorem, který udrží den i víc ten systém bez elektřiny a navíc o sobě dá okamžitě vědět půl hodiny po tom, co vypadne elektrika. Neotravuje vás minutovými výpadky, ale signalizuje, že je problém.

moderátorka
--------------------
Dá se připojit ještě třeba kamera, která by zaznamenala to, co se v bytě stalo, co se tam dělo, kdo tam přišel a neměl tam být?

Viktor SLANAŘ, Jablotron Alarms
--------------------
Určitě, určitě existují dokonce bezdrátové detektory, který zaznamenávají jenom ve chvíli, kdy je poplach. To znamená, nedělají se žádné záznamy, když jsem v klidu doma, a ve chvíli, kdy je zajištěno a vznikne poplach, tak začnou zaznamenávat ten prostor.

moderátorka
--------------------
Co ještě může elektronický systém pohlídat kromě té bezpečnosti a kromě toho nevítaného návštěvníka?

Viktor SLANAŘ, Jablotron Alarms
--------------------
Řada z nás má například seniory, babičky, dědečky, kteří žijí sami ve svým bytečku a samozřejmě o ně máme obavy. Nemáme na ně čas každou chvíli je kontrolovat, jezdit k nim denně a tam už je právě takovýhle alarm pomoci i v přivolání pomoci nejenom ty profesionální na ten pult centrální ochrany, kdy dokáží zavolat lékaře a zajistit to, co je potřeba, ale mohou si pomoci zavolat i vám přímo osobně, abyste se jim ozvali. To znamená, takovou tu běžnou pomoc, něco potřebuju zařídit. A další věc, to je právě ten, ta požární záležitost, která je taky velmi důležitá, případně vyplavení toho bytu. To všechno můžeme hlídat a to už je přidaná hodnota toho systému.

moderátorka
--------------------
Moc vám děkuju za velmi cenné a velmi dobré rady, které jste dnes nabídl posluchačům dvojky Českého rozhlasu. Naším hostem byl Viktor Slanař ze společnosti Jablotron Alarms. Díky moc za návštěvu, hezký den přeji.

Viktor SLANAŘ, Jablotron Alarms
--------------------
Já děkuju a přeji taky hezký den.


Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.