Přepis: Využití dešťové vody - 8.10.
Hostem Poradny pro kutily byl odborník Patrik Tůma, který nám pomohl s využitím dešťové vody. Uvnitř článku najdete needitovaný a neautorizovaný přepis.
moderátorka
--------------------
Do studia Českého rozhlasu 2 - Praha už proti mně usedl náš host Patrik Tůma ze společnosti Glynwed. Vítejte ve vysílání. Dobrý den.
Patrik TŮMA, společnost Glynwed
--------------------
Děkuji. Dobrý den.
moderátorka
--------------------
My jsme, myslím si, vybrali docela zajímavé téma. Budeme mluvit o tom, jak a proč využívat dešťovou vodu a to se týká možná hodně lidí, protože ten problém, co s dešťovou vodou, musí vyřešit. Ale začneme úplně od začátku. Proč vlastně bychom měli dešťovou vodu využívat?
Patrik TŮMA, společnost Glynwed
--------------------
Ano, jsou vlastně takové dva důvody, proč dešťovou vodu využívat. První samozřejmě je úspora nákladů, to znamená využitím dešťové vody namísto pitné vody můžeme ušetřit až 50 % spotřeby pitné vody v domácnosti. Dešťovou vodu v podstatě můžeme využívat od zalévání zahrady, mytí auta, pokud má někdo jezírko na zahradě, ale i v domácnosti například na splachování toalet nebo praní prádla.
moderátorka
--------------------
Když chceme opravdu ušetřit, jak jste řekl a ty důvody k tomu máme, tak čím začít? Jaké zařízení bychom si měli opatřit?
Patrik TŮMA, společnost Glynwed
--------------------
Takže, v podstatě pro využití té dešťové vody je nejdůležitější a srdce toho systému je nádrž, potom samozřejmě potřebujeme filtraci na tu vodu, potřebujeme čerpací techniku a systém pro řešení bezpečnostního přepadu z té nádrže.
moderátorka
--------------------
Začneme asi tou nádrží, ta je možná nejdůležitější.
Patrik TŮMA, společnost Glynwed
--------------------
Ano, ta je úplně nejdůležitější. Nádrže máme vlastně nadzemní i podzemní. Pro celoroční využívání dešťové vody jednoznačně doporučujeme podzemní nádrže. Jedná se o to, že za prvé voda je tam uložena v nezámrzné hloubce a nemůže zamrznout. A za druhé, pod zemí vlastně je stálá teplota okolo 15 stupňů Celsia, což je teplota, která moc neprospívá bakteriím, ty se tam nemohou množit a kvalita vody je proto vlastně bezproblémová a dá se využívat pro ty věci, které jsem zmiňoval. Co je ještě důležité zmínit, naše nádrže jsou plastové, jsou monolitické a není třeba je obetonovávat. To je velká výhoda při instalaci, protože nemusíte dělat betonové lože, usadit nádrž. Naši nádrže vyloženě usadíte do předvykopané jámy, pouze to obsypete a ta nádrž je potom jak v pochozí variantě s plastovým poklopem, tak vlastně i pojízdná osobním autem.
moderátorka
--------------------
Tak to je výhoda. Hlavně je to určitě méně práce pro toho, kdo by si to chtěl pořídit na zahradu. Vy jste také zmiňoval tu filtraci, jakou tedy zvolit.
Patrik TŮMA, společnost Glynwed
--------------------
Ano, filtrace, ta je samozřejmě velmi důležitá pro tu kvalitu té vody. To znamená, může začít takovou tou hrubou filtrací už třeba v okapovém systému, kam se dají lapače, které vlastně odstraní větévky, spadané listí, tu nejhrubší nečistotu. Pro jemnější čištění je vlastně vhodný podokapový filtr nebo filtrační koš, ten se dává do nádrže, skrz ten koš vlastně natéká ta voda do nádrže a ta hrubost toho síta je tak jemná, že vlastně ta voda v nádrži je potom bezproblémová. Pokud bychom tedy chtěli tu dešťovou vodu využívat i pro domácnost, určitě se doporučuje podzemní filtrační šachta, která vlastně opět přivádí tu vodu v nezámrzné hloubce, to znamená, voda tam nemůže zamrznout. Tato šachta také obsahuje vlastně filtrační košík, který se jednoduchým vyjmutím z té šachty také vlastně propláchne a voda má tu správnou kvalitu. Další vlastně možností filtrace je vlastně plovoucí sání od čerpadla. To plovoucí sání nabírá vodu zhruba tak 15 centimetrů pod hladinou vodu, v té nádrži myslím, to znamená, ona opravdu nabírá tu nejčistší vodu z nádrže a člověk se nemusí bát, pokud to bude využívat na to splachování toalet, že by vlastně tam splachoval nějakou hrubou nečistotu nebo něco, co by tam nepatřilo.
moderátorka
--------------------
No, to zní tak jednoduše docela. A co třeba ta čerpací technika?
Patrik TŮMA, společnost Glynwed
--------------------
Čerpací technika, ano, tam vlastně záleží na tom, zda chceme tu vodu využívat pouze pro zahradu nebo i pro domácnost. Pokud ji chceme využívat pouze pro zahradu, stačí nám vlastně normální ponorné čerpadlo, které čerpá tu vodu z nádrže. Vyvedeme čerpadlo vlastně k zahradní hadici nebo do kohoutku a vlastně vodu využíváme. Pokud to chceme i pro domácnost, tam se používají domácí vodárny. Je to vlastně takové velké čerpadlo, které je umístěno často ve sklepě budovy nebo domu. Toto čerpadlo je napojeno jak na přívod z nádrže, tak ale i na přívod z pitné vody. Je to z toho důvodu, že pokud nám náhodou došla ta dešťová voda v nádrži, tak ta toaleta nesmí zůstat vlastně bez možnosti spláchnutí, proto vlastně čerpadlo automaticky sepne na tu pitnou vodu a chod domácnosti vlastně není ohrožen.
moderátorka
--------------------
No a co dělat v případě, že dešťovou vodu nechceme využívat, ale stavební úřad nás nutí vyřešit tu dešťovou vodu na vlastním pozemku?
Patrik TŮMA, společnost Glynwed
--------------------
Ano, to je vlastně v současné době nebo v poslední době velmi hojný případ, kdy při stavebním povolení správce nebo příslušný úřad vám jako podmínku toho stavebního povolení dá vyřešit dešťovou vodu na vlastním pozemku. Toto je samozřejmě možné. To znamená, pokud člověk nechce tu vodu využívat, nechce žádnou nádrž, my k tomu používáme takové vsakovací bloky nebo vsakovací tunely, kterými sestavíte takovou galerii, svedete z dešťových svodů nebo z okapů vodu do této galerie a ta voda se na tom pozemku zasákne. To znamená, tam je důležitá podmínka ta, ideální jsou pro to štěrkopísky, normální hlinitá půda, pokud je jílovitá, je tam vlastně problém. Výhodou samozřejmě těchto bloků je, že jsou také pojízdné, oni jsou pojízdné až do 60 tun, to znamená, může je přejet i nákladní automobil. A je tam obrovská výhoda, to znamená jeden blok, který má metr 20 na délku, tak nahradí 800 kilogramů štěrku anebo 36 metrů drenážního potrubí.
moderátorka
--------------------
No, možná, že jsme někoho zviklali a uvažoval by o tom, že by si toto zařízení, to vše, o čem jsme mluvili, instaloval. Je to snadné? Nebo si musí pozvat nějakou firmu?
Patrik TŮMA, společnost Glynwed
--------------------
Tak já si myslím, že šikovný posluchač to zvládne, celou instalaci sám. V podstatě jde o to připravit výkop pro tu nádrž, nádrže menších objemů mohou usadit 4 zdatní muži, některé nádrže pouze 2 zdatní muži. To znamená, nádrž usadíme a pak jenom dodržíme to, aby z okapů šel kanalizačním potrubím správně spád do nádrže, aby se tam voda nezastavovala a instalace čerpadla je relativně snadná. Jedině snad v případě instalace té domácí vodárny, kdy chceme používat vodu i pro domácnost, to znamená tam, pokud by si posluchač neporadil s napojením té pitné vody, lze využít služeb instalatéra, pro něhož vlastně je to snadné.
moderátorka
--------------------
Možná i naši posluchači budou mít nějaké otázky, na co by se rádi zeptali. Mají možnost na našich dvou telefonních číslech: 221552525, to druhé číslo je 221552424. Na vaše otázky vám bude odpovídat Patrik Tůma ze společnosti Glynwed.
moderátorka
--------------------
Využití dešťové vody, to je téma, které dnes probíráme ve vysílání Českého rozhlasu 2 - Praha. A vy se ptáte, jsem ráda. Takže, už se můžeme pozdravit s prvním posluchačem nebo posluchačkou. Dobrý den.
posluchač
--------------------
Dobrý den, tady posluchač, střední Čechy, Jirka. Prosím vás, chtěl jsem dotaz, jestli pan Tůma taky se setkal někdy, když teda nabízí tyhle ty jímky plastové, jestli se setkal někdy se spodní vodu a s přívalovejma deštěma a tekutým bahnem? Protože tyhle ty jímky, co jsou jednoplášťový, nikdy nic takovýhleho nevydržejí. Na to můžou bejt pouze dvouplášťový. Mně přijde teda jednak říct jako zákazníkům nebo posluchačům, aby věděli, že teda s jednoplášťovejma jímkama nemůžou nikdy uspět. Mám na mysli třeba lokalitu Poděbradsko, Dačicko a tak dál. Tam všude jsou tekutý bahna a tam tyhle ty jímky nikdy nevydržejí.
moderátorka
--------------------
Ano, děkujeme za váš dotaz i připomínku. Na shledanou.
Patrik TŮMA, společnost Glynwed
--------------------
Tak já děkuji za dotaz. Jsou tam vlastně takové dvě otázky. První je, zda jímka vydrží. Tak já můžu posluchače ubezpečit o tom, že naše nádrže vydrží. Ta síla stěny je vlastně velmi široká a ty nádrže jsou monolitické, to znamená, oni jsou dělaný takovým cirkulačním vstřikováním, nemohou propouštět vodu, nejde tam o netěsnost. To znamená, kdybyste měl nádrž složenou ze dvou částí, tak tam třeba to zatížení nemůže být takový a musíte nádrž obetonovávat. Naše nádrže ne a ta síla stěny je opravdu velmi silná. Ten druhý dotaz vlastně se týkal vysoké hladiny spodní vody. My máme řešení také pro tuto situaci. Ty nádrže mají takový jiný tvar než klasický, jsou vlastně speciálně pro to konstruované. Uvnitř té nádrže jsou vlastně otvory a i tvar té nádrže vlastně napomáhá tomu, že ta dešťová nebo ta spodní hladina vody tu nádrž jakoby obtéká a nemůže dojít k tomu vztlaku, k té vztlačné síle, která by nádrž na ten povrch vlastně vytlačila. To znamená, i pro toto máme řešení.
moderátorka
--------------------
No, uvidíme, jestli budete mít i řešení pro dotaz posluchačky. Dobrý den, jste ve vysílání.
posluchačka
--------------------
Dobrý den. To jsem asi já.
moderátorka
--------------------
Ano, můžete se ptát.
posluchačka
--------------------
Prosím vás, já jsem se chtěla zeptat, jestli je možný tu dešťovou vodu využít na náplň bazénu běžnýho, třeba zahradního nebo případně teda částečně krytýho. Jak se díváte na tuhle tu možnost?
moderátorka
--------------------
Děkujeme za vaši otázku. Na shledanou.
Patrik TŮMA, společnost Glynwed
--------------------
Dobrý den. Rád vám samozřejmě odpovím. Ta dešťová voda by se neměla využívat vlastně jakoby pro hygienické umývání třeba osob jak v té domácnosti, to znamená, není vhodná ani pro vaření, ani pro mytí rukou ani pro sprchování a tím pádem není vhodná ani vlastně pro samotné koupání. To využití prostě by mělo být jako technická voda tam, kde to opravdu nevadí. Výjimka je třeba v případě praní prádla, kde vlastně byly v Německu dělané testy a prádlo vyprané v dešťové vodě neobsahovalo vůbec více bakterií nebo nějakých nebezpečných látek než v normální pitné vodě. Jsou pro to i uzpůsobené pračky, které třeba mají přívod jak dešťovou vodu, pro pitnou vodu. Na dešťovou vodu perou, pitnou vodou dělají poslední máchání.
moderátorka
--------------------
Ano. Vždycky čekám, jestli chcete něco dodat.
Patrik TŮMA, společnost Glynwed
--------------------
Ne, já jsem jenom chtěl posluchačce doporučit, aby v té vodě opravdu nekoupala a na bazén jako takový to asi nepoužila.
moderátorka
--------------------
Ano, bazén tam tuto vodu dešťovou nepoužívat. Další posluchačka má otázku. Dobrý den.
posluchačka
--------------------
Dobrý den. Prosím vás, já bych potřebovala na vás nějaký spojení, protože já musím jít telefonovat k sousedům, já se nedostanu normálně k telefonu. Je to částečná diskriminace, protože, nezlobte se, ale já mám určitý problémy, takže vůbec nevím, o čem se dneska vysílalo, akorát jsem zachytila něco o dešťový vodě, využití, což by se mi líbilo, ale potřebuju spojení na vaši firmu a vůbec nějaký další informace k tomu. I s tím počítačem je pro mě problém.
moderátorka
--------------------
My vám za chviličku zavoláme, během písničky a kontakt samozřejmě předáme. Do vysílání nedáváme kontakty, abychom nedělali reklamu třeba jedné firmě na úkor té další nebo těch druhých. Děkujeme za tuto připomínku, to číslo si od naší posluchačky vezmeme. Než se dovolá další posluchač nebo posluchačka na naše čísla 221552525 nebo 2424, chci se vás zeptat, jestli musíme žádat o stavební povolení při pořízení takové nádrže na dešťovou vodu.
Patrik TŮMA, společnost Glynwed
--------------------
Tak děkuji za dotaz. V podstatě pro nádrž na dešťovou vodu nemusí být stavební povolení. Vychází to vlastně z platného zákona o vodě. Nyní je v přípravě vlastně nový zákon, prochází parlamentem, uvidíme, co v něm nakonec bude. Ale výkladová komise k tomu zákonu vlastně jasně stanovila, že se nejedná o vodní dílo, to znamená v případě nádrže pro rodinný dům není třeba stavebního povolení.
moderátorka
--------------------
A už se asi pozdravíme tentokrát s posluchačkou. Dobrý den. Ne, s posluchačem, už mě upozorňují z režie. Dobrý den, jste ve vysílání, můžete se našeho hosta ptát.
posluchač
--------------------
Dobrý den, tady posluchač ze západních Čech. Já se chci zeptat, vy to neradi říkáte, kolik tak rámcově to stojí zhruba, když si to udělám sám, teda pořízení těch všech komponentů, který na to potřebuju? A ještě k tý dešťový vodě nebo k tomu bazénu, nešel by tam nějakej filtr dát mezi to a třeba, kde se nekoupou děti? Já bych se toho tolik nebál opravdu. Děkuju. Na shledanou.
moderátorka
--------------------
My taky děkujeme za otázku.
Patrik TŮMA, společnost Glynwed
--------------------
Dobrý den, děkuji za otázky. Já odpovím na tu druhou. Je dobře, že se toho nebojíte, přesto vlastně filtr vám nevyřeší jakoby obsah chemických látek v té vodě. Ona nevadí kytičkám pro zalévání zahrady, nevadí ničemu pro to praní prádla, ale říkám, nevíme, jaký spad v dané lokalitě je. Může být dům umístěn v oblasti, kde se topí stále ještě jakoby pevnými palivy a tam vlastně ty spaliny a chemické látky nejsou pro to vhodné i přesto, že se nebojíte. Ten první dotaz, kolik to stojí, samozřejmě to je správná otázka. Já vám na to nejsem schopen teďko odpovědět, protože nejdůležitější nebo největší položka je samozřejmě ta nádrž a ta velikost té nádrže se vlastně určuje podle velikosti střechy vaší nemovitosti, podle průměrného ročního úhrnu srážek v dané lokalitě, podle toho, jak velkou plochu zahrady byste chtěl třeba zalévat. Anebo v případě, že budete využívat i pro domácnost, také počet osob v domácnosti. To znamená, tyto parametry my musíme mít a podle toho navrhneme správnou velikost nádrže.
moderátorka
--------------------
Mohou to být samozřejmě tisíce, ale i desetitisíce, to záleží na tom, o čem jste mluvil. Teď už dostávám pokyn z režie, že máme další dotaz. Dobrý den.
posluchač
--------------------
Dobrý den, tady posluchač z Plně. Já jsem se chtěl toho pána zeptat, když taky mluví o zalévání zahrady, to znamená nějakých třeba ovocných stromů, zeleniny a tak dále, jestli nevadí ta voda, když je krytina jako z azbestu, tedy eternitových šablon anebo z asfaltových pásů, jestli to není škodlivý. To jsem chtěl zodpovědět. Děkuju vám pěkně. Na shledanou.
moderátorka
--------------------
Ano, taky děkujeme.
Patrik TŮMA, společnost Glynwed
--------------------
Tak děkuji za dotaz. V podstatě toto by škodit nemělo. Myslím si, že v dnešní době se vyrábějí všechny materiály i pro střešní krytiny tak, aby neuvolňovaly těžké látky, maximálně v nějaké úplně nejmenší míře, to znamená, na tu kvalitu by to vadit nemělo. My samozřejmě třeba doporučujeme, že úplně ideální nebo nejlepší jsou plastové okapy pro svedení dešťové vody, protože plastové okapy neuvolňují žádné těžké kovy, to znamená žádná barviva, myslím si, že by také neměla uvolňovat těžké kovy. To znamená, já si myslím, že by to mělo být bez problémů.
moderátorka
--------------------
Stihneme další dotaz od naší posluchačky. Dobrý den, můžete se ptát.
posluchačka
--------------------
Dobrý den. Já volám teda proto, poněvadž můj vnuk si teďka dal tu nádrž pod zem instalovat. Ale mám starost, protože na střechách se usazuje mech a takovýhle věci všelijaký a když to těma okapama do toho spadne, jak se ta nádrž pak čistí?
moderátorka
--------------------
To je zajímavý dotaz. Děkujeme.
Patrik TŮMA, společnost Glynwed
--------------------
Děkuji za dotaz. Jak jsem říkal, důležitá je vlastně filtrace té vody. To znamená, pokud se usazují mechy nebo jiné nečistoty na střeše, doporučoval bych zachytávat tuto hrubou nečistotu už v okapech a potom vlastně před tou nádrží je osazena ta filtrační šachta s košíkem, kudy nemůže hrubá nečistota projít. To znamená, vy čistíte pouze ten filtrační košík.
moderátorka
--------------------
Dívám se na vás. Už nechcete nic dodat?
Patrik TŮMA, společnost Glynwed
--------------------
No, myslím si, že prostě důležitá ta filtrace je. Těch možností je mnoho. Samozřejmě, pokud se na nás posluchač obrátí, tak my mu doporučíme vhodné řešení. Pokud v případě posluchačky třeba se nainstalovala pouze nádrž bez filtrace, myslím si, že to lze řešit i dodatečně, ale ta filtrace tam být prostě musí.
moderátorka
--------------------
Otázek je hodně a na další otázky bude Patrik Tůma ze společnosti Glynwed odpovídat na našem chatu, na chatu Českého rozhlasu 2 - Praha a tam tedy můžete směřovat své další otázky, které se týkají využívání dešťové vody. Vám děkuji za návštěvu ve studiu a příště u dalšího tématu na shledanou.
Patrik TŮMA, společnost Glynwed
--------------------
Děkuji. Na shledanou.
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.