Přepis: Výsledky testů šlehaček - 19. července
V úterní poradně Dvojky jsme se věnovali výsledkům testů šlehaček, které se prodávají ve spreji. Hostem byla šéfredaktorka časopisu dTEST Ida Rozová. (V článku nabízíme neautorizovaný a needitovaný přepis pořadu.)
moderátorka
--------------------
Tak si vás úplně, milí posluchači Českého rozhlasu dvojky, představuju, jak ležíte někde na chatě, chalupě, čtete s rukou za hlavou knížku a dáte si k tomu něco dobrého, něco dobrého sladkého a na to třeba šlehačku ve spreji. Paní doktorko Ido Rozová, dobrý den, pěkně vítám.
Ida ROZOVÁ, doktorka
--------------------
Pěkný den, děkuju.
moderátorka
--------------------
Co říkáte šlehačkám ve spreji?
Ida ROZOVÁ, doktorka
--------------------
No, šlehačky ve spreji nám vůbec neudělaly radost. My jsme je testovali, měli jsme 22 výrobků, 11 smetanových šlehaček a 11 rostlinných a podívali jsme se na ně, no, co možná nejhlouběji, abychom věděli, co to v tom spreji vlastně je.
moderátorka
--------------------
A co v tom je? Co v tom bývá, v těch sprejích?
Ida ROZOVÁ, doktorka
--------------------
No, tak když vezmeme smetanové šlehačky, tak tam zpravidla bývá ta smetana. Ale když jsme si vzali ty rostlinné, tak vlastně tu šlehačku můžete udělat z čehokoliv, můžete tam dát jakékoliv tuky rostlinné, rostlinné oleje, škrob, mléčnou bílkovinu, odstředěné mléko, samozřejmě vodu a tak dále. A aby ta nesourodá směs držela pohromadě, tak se tam musí přihodit éčka, stabilizátory a emulgátory. No, a samozřejmě, protože potřebujeme plyn, který nám to vyžene ven, tak se tam potom dá oxid dusný, aby to vonělo, tak zpravidla se dává vanilin a také, aby to bylo lahodné pro oko, tak se tam dává barvivo, většinou to bývá beta karoten. No, a vy si to potom nastříkáte, ale já vím, co vy nevíte, že totiž ty šlehačky zejména rostlinné nejsou příliš příznivé pro naše zdraví.
moderátorka
--------------------
Hm. Co chcete vědět o šlehačkách ve spreji, milí posluchači? Můžete se ptát. Můžete se ptát na jejakaje@rozhlas.cz nebo poslat SMSku R2 mezera jejakaje mezera a text na 97 77 04. Bude vás to stát 4 koruny. Paní doktorka Rozová zůstane také na chatu na webu dvojka.rozhlas.cz a jinak také se můžete zeptat po telefonu 22 155 25 25 nebo 24 24 na konci.
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.