Přepis: Průjmová onemocnění - 29. srpna

30. srpen 2011

V pondělní poradně Dvojky jsme se věnovali průjmovým onemocněním. Hostem byl Marek Beneš lékař pražského IKEM. (V článku nabízíme neautorizovaný a needitovaný přepis pořadu.)

moderátorka
--------------------
Milí posluchači, je 6. minuta po 10. hodině a nás čeká pravidelná pondělní rubrika Rodinný lékař. Hostem je pan doktor Marek Beneš, přeji vám krásné dopoledne.

Marek BENEŠ, lékař
--------------------
Děkuji vám.

moderátorka
--------------------
A jelikož je tady pan doktor Beneš z kliniky hepatogastroenterologie z IKEMu a GEP kliniky, tak si budeme povídat o samozřejmě hepatogastroenterologických onemocněních. Já jsem vám tady chtěla předvést, jak jsem naučila, pane doktore, vyslovovat vaši profesi.

Marek BENEŠ, lékař
--------------------
Řekla jste to krásně.

moderátorka
--------------------
Děkuji za pochvalu. V každém případě, milí posluchači, pod tímto názvem se v našem případě dnes skrývají průjmová onemocnění. Přestože samozřejmě toto oddělení nebo tato specializace zahrnuje nejenom zažívací ústrojí, trávicí trakt a ještě játra, viďte?

Marek BENEŠ, lékař
--------------------
Ano.

moderátorka
--------------------
Tak, milí posluchači, můžeme se na průjem podívat z několika úhlů pohledu, ale řekla bych, že asi 2 jsou taková nejdůležitější. Pokud vnímáme průjem jako velice nepříjemné, leč banální onemocnění a nebo průjem jako příznak možná velice závažné choroby. Jelikož máme léto, tak já bych se možná věnovala nejprve tomu nepříjemnému, leč banálnímu onemocnění. Řekněte mi, pane doktore, kdy poznám, když máme zažívací potíže spojené s průjmovými onemocněními, že to už mám začít řešit a nebo že mi stačí domácí lékař, dubová kůra a tak?

Marek BENEŠ, lékař
--------------------
Tak já bych si nejdříve šel trošku poopravit. Průjmová onemocnění, to je správný termín. Průjem není onemocnění, je to jenom příznak nějakého onemocnění, to znamená jakési onemocnění například způsobené viry nebo bakteriemi nebo otravou a jeho zásadní příznak je právě ten průjem, takže průjem samo o sobě onemocnění není, ale provází nějaké onemocnění, to znamená nějakou prvotní příčinu. A ten průjem nejčastěji, všichni to známe, je banální právě například po nějaké dietní chybě, po nějaké viróze nebo příznak virózy, gastrointestiální virózy. To problém není. Samozřejmě potom můře být příznak závažnějších chorob a například různých nádorových onemocnění, což samozřejmě už velký problém je. A nemůžeme zase říci nebo respektive nějakým způsobem generalizovat, protože každý z nás jsme jiní, máme jiné choroby, jsme jiného věku a co u mě není žádný problém, to znamená průjem trvající 5 dní třeba, tak to už u staršího člověka, který má mnoho dalších chorob a mnoho léků, které ho drží nad vodou, například léčí mu srdíčko, léčí mu arytmie, takový průjem dokáže farmakokinetiku těchto léků zcela změnit a i třídenní průjem může tomu člověku být nebezpečný.

moderátorka
--------------------
Vy jste řekl u starších lidí, ale pravděpodobně totéž platí i u malých dětí.

Marek BENEŠ, lékař
--------------------
Ano, ano. U těch malých dětí samozřejmě, tam se všechno děje rychleji a malé děti jsou náchylné k rychlé dehydrataci. Tam se podle toho musíme zařídit.

moderátorka
--------------------
Povězte mi, máte mnohem větší nápor pacientů, kteří chtějí vyšetřit po kauzách jako třeba proběhla na začátku prázdnin v Německu, kdy tam byl průjem příznakem v podstatě smrtelného onemocnění, stejně jako když se projeví takzvaná prezidentská choroba, to znamená, že někdo z význačných lidí dostane třeba rakovinu tlustého střeva. Vidíte to pak na počtu pacientů v čekárnách?

Marek BENEŠ, lékař
--------------------
Musíme říci, že ne. Je to zvláštní, člověk by očekával, že ta mediální kampaň může nějakým způsobem ovlivnit myšlení pacientů potencionálních, ale ten český národ je holt takový, že si z toho vesměs moc nedělá. Mám pocit, že jsme takoví flegmatičtější. To, možná to je trošku i špatně, že o ten svůj zdravotní stav se zas tolik nestaráme, takže nepocítili jsme to ani, jak říkáte, právě tu kauzu s e.coli v Německu nebo eventuální problémy význačných politiků nebo nějakých celebrit, takže myslím si, že český národ je v tomto trošku specifický a nenechají se unést médii.

moderátorka
--------------------
Jsme rezistentní.

Marek BENEŠ, lékař
--------------------
Ano, ano.

moderátorka
--------------------
Teď je léto a my většinou víme, co bývá nejčastějším zdrojem, tedy jakoby průjmových onemocnění v těchto letních měsících je to grilování a špatně udělané maso, je to návštěva třeba nejrůznějších exotických destinací. Povězte mi, zaznamenali jste v poslední době ještě nějakou jinou příčinu, která k vám na oddělení přivádí lidi stále častěji než dříve?

Marek BENEŠ, lékař
--------------------
Tak určitě máte pravdu s tím cestováním, to se samozřejmě rozmáhá v posledních letech víc a víc, exotické destinace už nejsou pro našince až tak úplně nemožná věc, takže z těchto dovolených si mnoho cestovatelů přináší bohužel i tohoto nezvaného hosta, nezvaný suvenýr, takže to je určitě pravda. A samozřejmě letní grilování, myslím si, že se to taky stalo nějakým způsobem móda, už si negrilujeme jenom špekáčky nad ohněm, ale díky různým televizním kuchařkám a kuchařům, který ukazují, jak se griluje, tak se griluje...

moderátorka
--------------------
Kdeco.

Marek BENEŠ, lékař
--------------------
Kdeco, ano, a při tom chybí leckdy zásadní a základní hygienické prostě poučky a návyky, například že to syrové maso, například a hlavně teda drůbež, se nesmí dostat do kontaktu třeba se zeleninou, ze které se dělá salát, většinou griluje se, dělá se salát, většinou na jednom stole a jakmile ta syrová zelenina přijde do kontaktu s tím syrovým masem, které může být zdrojem různých bakterií, které se třeba tou tepelnou úpravou zničí, ale v té zelenině to zůstane, tak je problém na světě, takže to jsou jisté zásadní věci a velice jednoduché poučky, které když si uvědomíme, tak se můžeme vyvarovat velmi nepříjemným zážitkům.

moderátorka
--------------------
Povězte mi, my jsme si řekli o takovýchto klasických a nejčastějších příčinách průjmových onemocnění v letních měsících, ale i první pomoc se stále vyvíjí. Co je takovým nejosvědčenějším prostředkem, kdy si chci v první řadě pomoci doma a nerozjíždět se hned do nemocnice?

Marek BENEŠ, lékař
--------------------
Tak taky děkuji za tuto otázku, protože tím jste možná zachránila mnoho lékařů od přeplněných lékáren, ale ambulantní...

moderátorka
--------------------
Nebojte, my jsme rezistentní, sám jste to říkal.

Marek BENEŠ, lékař
--------------------
Máte pravdu, ale já musím zde uvést určitě aspoň jeden z preparátů, to jsou například čištěné jíly. Vyskytuje se to tento výrobek, asi bych neměl říkat přímo značku, ale v lékárnách běžně dostupný, běžně koupitelný, a to je jistě nejlepší první pomoc, která pomáhá nejenom při těchto letních grilovacích problémech, pomáhá to i u běžných průjmů při gastroenteritidách virových, jsou to preparáty, které jsou vlastně opravdu, jak říkám, čištěný jíl, to znamená je to látka vlastně jakoby hlína, která je akorát vyčištěná, která když se dostane do střev, tak na sebe naváže částky různých virů nebo ty toxické látky a všechno to dostane z těla ven, takže to je první pomoc, velice bezpečná, velice funkční, velice účinná a tím se určitě může začínat jak u mladších, tak vlastně i u starších lidí. Většinou to zabere na tyto banální věci, určitě to stojí za to vyzkoušet, než se rozhodneme teda někam to řešit dál.


Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser