Přepis: Problémy se zrakem u zvířat - 2. června

3. červen 2011

Ve čtvrteční poradně Dvojky jsme se věnovali problémům se zrakem zvířat. Hostem byl veterinář Petr Gbelec z veterinární nemocnice AA-Vet. (V článku nabízíme neautorizovaný a needitovaný přepis pořadu.)

moderátorka
--------------------
Když jsme u té dnešní nabídky, tak vězte, že už za malou chvíli zjistíme, jak řešit problémy se zrakem u našich zvířecích společníků. Jako každý čtvrtek je tu totiž veterinární poradna. Proti mně už ve studiu sedí pan doktor Gbelec z Veterinární nemocnice AAVet. Dobré dopoledne.

MVDr. Petr GBELEC, Veterinární nemocnice AAVet
--------------------
Dobrý den.

moderátorka
--------------------
Jak zní téma našeho dnešního povídání, o čem si budeme ...

MVDr. Petr GBELEC, Veterinární nemocnice AAVet
--------------------
Dnes jsme si dali téma onemocnění rohovky. A já bych možná úvodem jenom řekl něco o tom, co vlastně rohovka je.

moderátorka
--------------------
Určitě, ale já ještě na začátek vám do toho trochu skočím a připomenu pro naše posluchače, že mají možnost se ptát. K dispozici je vám samozřejmě naše emailová adresa jejakaje@rozhlas.cz, případně můžete svoje dotazy formulovat do SMS zprávy ve tvaru R2_jejakaje_a text vaší zprávy. Tu odešlete na číslo 9077704. Službu provozuje ATS Praha a jedna SMS vás bude stát 4 koruny. A samozřejmě na našem webu dvojka.rozhlas.cz bude po skončení přímého vstupu teď ve studiu probíhat taky chat s panem doktorem. Tak pojďme si tedy říct, co to ta rohovka je. Kde ji najdeme.

MVDr. Petr GBELEC, Veterinární nemocnice AAVet
--------------------
Takže najdeme ji na oku a je to vlastně průhledná struktura, která je avaskulární, to znamená, že nemá žádné cévy. To je její významná charakteristika. Pro to, abysme si mohli říct něco o tom, jaké ji trápí choroby, tak je dobrý vědět, jakou má strukturu. Ona má vlastně tři vrstvy, trošku zjednodušeně si to můžeme představit jakoby kůži. Ta horní vrstvička, která se odlupuje a která se dotváří, je stejná jako pokožka. Ta je poměrně tenká. Pod ní je taková hodně tlustá vrstva, které se říká stroma, která je jakoby to gró rohovky. A z vnitřní strany směrem do oka je velmi tenká, úplně možno říct ultratenká vrstvička, která tvoří takovou goratexovou membránu, která reguluje prostup tekutiny zevnitř oka, protože oko je vlastně balonek naplněný tekutinou, do rohovky. A zajímavostí tady té třetí vrstvičky je, že na rozdíl od těch prvních dvou ona vzniká z tkáně stejné jako nervová tkáň, což prakticky znamená, že má minimální schopnost obnovy. A to je důležité právě pro pochopení potom některých těch chorob a toho, jak se k nim přistupuje.

moderátorka
--------------------
Jaké jsou v oku funkce rohovky?

MVDr. Petr GBELEC, Veterinární nemocnice AAVet
--------------------
Ona propouští světlo dovnitř do oka, právě proto je průhledná, tak aby to světlo mohlo procházet bez nějakého přerušení. Je to určité optické rozhraní samozřejmě, takže mezi vzduchem, rohovkou, komorou, tekutinou, která je vevnitř, dál čočkou /nesrozumitelné/ několik optických rozhraní, kde se to světlo nějakým způsobem láme. A matka příroda to vymyslela tak šikovně, že to světlo dopadá, je koncentrováno při zdravém oku samozřejmě do určitých bodů na sítnici a tam se ten světelný signál zpracovává na elektrický, odtud to běží dozadu do toho počítače, co máme v hlavě, a ten to zpracuje, vlastně to jediný. Takže to oko je de facto jenom taková kamera, která přebírá obraz, ale posílá to na zpracování dál.

moderátorka
--------------------
U nemocí to obvykle bývá tak, že bývají buď vrozená nebo získaná. Platí to i u rohovky?

MVDr. Petr GBELEC, Veterinární nemocnice AAVet
--------------------
Platí to jako u všeho. Tady těch vrozených onemocnění je málo nebo to jsou poměrně vzácnosti. Jestliže je nějaký vrozený defekt na rohovce, tak se dá počítat s tím, že těch problémů v oku bude víc, protože většinou to bývají nějaký multiokulární poškození, to znamená, že těch problémů je tam několik. Mezi vrozené patří i choroby, které jsou infekční. Ty pak nemusí mít už další odraz někam v oku, ty se můžou týkat jenom rohovky. To je speciálně problém koček a jejich některých infekcí, jako je herpes viróza, ale to jsou relativně řídké případy nebo ne úplně časté.


Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.