Přepis: Přehřátí zvířat - 30. června

1. červenec 2011

Ve čtvrteční poradně Dvojky jsme se věnovali létu a vlivu horka na zvířata, resp. zaměřili jsme se na jejich přehřátí. Hostem byl veterinář Hanuš Velebný z kliniky AA-Vet. (V článku nabízíme neautorizovaný a needitovaný přepis pořadu.)

Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Do studia dvojky teď doslova a do písmene doběhl i pan veterinář Hanuš Velebný z Veterinární nemocnice AA-Vet. Dobré dopoledne.

Hanuš VELEBNÝ, Veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Dobrý den.

Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Pane doktore, máte na čele krůpěje potu. Může to být známka určitého přehřátí vašeho organismu?

Hanuš VELEBNÝ, Veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Tak myslím, že moje přehřátí je fyziologické a že se s tím můj organismus docela vyrovnává.

Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
My si právě dnes budeme o přehřívání u zvířat povídat. Takže, milí posluchači, pokud se budete chtít pana doktora na cokoli zeptat, můžete posílat svoje dotazy na e-mailovou adresu jejakaje@rozhlas.cz, nebo se můžete ptát i prostřednictvím SMS zprávy. Posílejte ji na číslo 9077704 a tvar SMS by měl být následující R2_jejakaje_ a text dotazu. Službu provozuje ATS Praha, jedna SMS vás bude stát 4 koruny. A krom toho samozřejmě po skončení této poradny bude pan doktor Hanuš Velebný k dispozici ještě na našem chatu na adrese dvojka.rozhlas.cz.
Tak teď už si tedy pojďme povídat o tom přehřívání. Může to být velký problém právě pro zvířecí organismus třeba v autě? Může během léta, během 10, 15 minut teplota ve vozidle vyšplhat až na nějakých 65 stupňů Celsia. Takže asi na tohle bychom především si měli dávat pozor.

Hanuš VELEBNÝ, Veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Určitě, ale je pravdou, že se obecné znalosti lidí v tomto velmi zlepšily. Zatímco před pár lety ještě bylo to přehřátí zvířat z auta, zejména psů samozřejmě, poměrně běžnou záležitostí, tak nyní už k tomu dochází víceméně sporadicky a myslím, že uvědomění u lidí se v tom výrazně zlepšilo. Takže přesto, že samozřejmě varovat musíme, protože je dobré, aby se ta informace potvrzovala, tak už nemám pocit, že tohle to je ten největší problém. My se s přehřátím nejčastěji setkáváme nebo řeknu to jinak, my se s přehřátím v poslední době setkáváme výrazně méně, to je dobře, ale přesto čas od času se s ním potkáváme a často to bývá při třeba pobytu zvířat v půdních bytech. Protože když tam jsme my, tak si otevřeme okna, vyvětráme si, ale zejména třeba v létě, když jsou takové ty nejparnější dny, tak mají samozřejmě majitelé strach, že přijde bouřka a naprší jim do bytu, takže zavřou okna, zavřou i větračky a tam sice ta teplota nevystoupá na 60 stupňů, ale může vystoupat i přes 40 stupňů. A pokud je to zvíře tím exponováno delší dobu, tak se samozřejmě přehřeje. To jsme zažili. Potom se s tím setkáváme například u psů, kteří jsou v kotci, a pokud ten kotec není vlastně správně postaven nebo je příliš exponován sluncem, není tam žádná stinná plocha, tak to zvíře, které je tam zavřené, tak samozřejmě nemá možnost se někde schovat do stínu, nemá možnost se ochladit a pokud se to zkombinuje ještě s nedostatkem vody, tak může dojít k poškození organismu určitě.

Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jak poznáme zvíře přehřáté?

Hanuš VELEBNÝ, Veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Tak jestli můžu navázat na zkušenosti posluchačů, tak myslím si, že každej jsme si někdy nějaké přehřátí dokázali způsobit. Tím myslím tedy úžeh, to, co se říká u lidí úžeh, ne úpal, protože vlastně přehřátí mozku přímým slunečním světlem u zvířat není moc časté nebo není možné, protože zaprvé je tam poměrně velká vrstva srsti, za druhé mají mohutnější lebku než my, takže k úžehu, k úpalu nedochází. Úžeh si ale určitě někteří z nás někdy způsobil a ty příznaky jsou velmi podobné. To znamená apatie, neochota k pohybu, snížená fyzická výkonnost, může s tím být spojeno zvracení, průjem, takové příznaky celkové nevolnosti, bolest hlavy, byť u psa je složitě odhalitelná. To znamená, to zvíře je divné a je divné naprosto evidentně. Pokud si to spojíme, jak už jsem říkal v tom ranním vstupu, ještě s informací, že bylo vystaveno nějaké vyšší teplotě, byť ji třeba my považujeme za teplotu normální nebo snesitelnou, tak je dobré prověřit, jestli skutečně nedošlo k přehřátí.


Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka