Přepis poradny Rodinné finance - 26.6.
Jako každý pátek jsme v poradně hostili ekonoma Zdeňka Simaichla. Tentokráte jsme hovořili na téma: "Zajištění na důchod a základní nástroje finančního trhu". (Od února 2009 zveřejňujeme /až po 24 hodinách, u pátečního pořadu až v pondělí/ needitované přepisy cca půlhodinové páteční poradny Rodinné finance. Zvukový záznam pořadu je na stránce publikován do hodiny po odvysílání.)
moderátor
--------------------
Je pátek a to už se tady tradičně potkáváme s panem inženýrem Zdeňkem Simaichlem ze společnosti Partners. Dobré odpoledne.
Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Krásné odpoledne.
moderátor
--------------------
Dnes se budeme opět bavit o financích. Téma máme zajištění na stáří, základní nástroje finančního trhu. My už jsme tady to téma načali už před, tuším, 14 dny možná dokonce ...
Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Ano, už možná dokonce před 3 týdny.
moderátor
--------------------
A zjistili jsme, že to není žádná legrace se zajistit na stáří.
Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Není, není. My jsme minulý pátek vlastně hovořili o tom zajištění na stáří z pohledu takové té základní strategie, to znamená volby vhodného přístupu, který zvolil při plánování tvorby aktiv, to znamená nějakého toho majetku za účelem zajištění, minimálně teda zajištění nějaké životní úrovně, to znamená nějakého životního standardu ve stáří. Ten pohled se konkrétně týkal takzvaných mandatorních výdajů a zejména jeho největší položky, a to byly náklady spojené s bydlením. Tak, tam jsme došli k tomu, že by bylo vhodné, moudré na sto stáří přece jenom se zajistit nějakou vlastní nemovitostí právě proto, aby nám přespříliš nevzrůstaly právě ty mandatorní výdaje a aby tu životní úroveň, na kterou jsem byl zvyklý, tak aby mě to zbytečně nějakým způsobem nezkracovalo nebo nesnižovalo. Dnes ...
moderátor
--------------------
Co nám tedy ten finanční trh nabízí, pokud tedy se chceme zajistit?
Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Tak těch variant je určitě několik. My se dneska podíváme na nástroje, které jsou vhodné ke kumulaci peněz na středním, ale především to dlouhém časovém horizontu nebo úseku. Tak od takového prostředku samozřejmě přirozeně očekávám, že jeho výnos bude teda v první nadinflační, to znamená ty peníze, když už je tam vložím na ten účet, tak by mi neměly ztrácet svou hodnotu a naopak mi ještě něco vydělat. Ten druhý pohled, že ten nadinflační výnos by měl být dostatečně zajímavý na to, aby mi to tam vydělalo nějaké peníze, ideálně třeba na tom třicetiletém horizontu ve výši dvou nebo trojnásobku toho, co jsem tam vložil, což mi krásně pokreje inflaci, která mi na tom třicetiletém horizontu při 2 procentech ukrojí dokonce až 40 procent. Proto tady mluvíme o tom dvoj až trojnásobku na konci. A při trojnásobku dokonce až ..., nebo při 3 procentech až dokonce 60 procent. To znamená, ta inflace si tam skutečně vezme poměrně velký díl.
moderátor
--------------------
Vezme své. Musím říct, že jsem úplně napnut, jaké tedy nástroje existují k tomu, abych tam měl tedy ten dvoj až trojnásobek, jak jste řekl.
Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Tak tady musím velmi opatrně, protože to je vždycky trošičku kompromis nebo takový balanc mezi vlastně tím bezpečím a rizikem ztráty. Bohužel pouze ten požadavek na to nadinflační zhodnocení nám ..., nebo to zhodnocení vůbec na úrovni inflace nám eliminuje většinu nejvíce používaných a obecně nejrozšířenějších produktů na trhu. Zase vzpomeňme jenom penzijní připojištění, anebo to důchodové pojištění, o kterém jsme tady hovořili předminule. Tak tento potenciál mají z těch běžně dostupných pouze takzvané investiční nástroje. To znamená, první, já nechci říkat úplně špatná zpráva, to určitě ne, dobrá je, že to je řešitelné, ale špatná zpráva je taková, že investičnímu riziku se tady bohužel nevyhnu. Já teďka udělám takovou krátkou odbočku, protože tohoto faktu jsou si vědomi i jinak velmi konzervativní penzijní fondy a už teď připravují novelu a připravují takzvané penzijní spoření, které v podstatě nebude ničím jiným než pravidelnou investicí na bázi otevřených podílových fondů. A spolu s důchodovou reformou, kvůli které se to vlastně dělá, protože penzijní fondy tak potají doufají a ta lobby je poměrně silná, že oni budou právě správci toho majetku občanů na stáří. To znamená, budou tím druhým, druhým pilířem v důchodové reformě. Pak alespoň doufám, že spolu s důchodovou reformou bude v ČR vznikat první generace investorů. To znamená opravdu lidí, kteří budou pravidelně investovat nějakou částku peněz a nebude to takové ty, na což jsme v české kotlině zvyklí, takové ty konzervativní nástroje, které ve finále bohužel nebo ta jistota jde na úkor toho výnosu.
moderátor
--------------------
To znamená, budou jak investory, tak budou nést i ta rizika samozřejmě.
Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Přesně tak, ono to jde ruku v ruce. Ale zpátky. Takže to zmíněné investiční riziko, abych zase uklidnil, tak lze vhodnými nástroji a přístupem značně omezit. Takovým typickým příkladem jsou takzvané programy životního cyklu. Tyto programy jsou vlastně kombinací pravidelné, řekněme, například měsíční investice a poměrně moderních přístupů k ochraně kapitálu, jako je postupné zkonzervativňování, to znamená postupná realokace těch prostředků nebo respektive změna ...
moderátor
--------------------
Já lokaci moc ...
Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Změna, realokace je v podstatě změna těch prostředků, jinými slovy redukce rizikové složky, která může v okamžiku, kdy investuju na dlouhý časový horizont, můžu si dovolit rizikovější aktiva s větším potenciálem výnosu. A v těchto nástrojích se postupně času snižuje tato riziková složka až k nule. To znamená, že na konci, když mám nejvíce naakumulovaných peněz finančního majetku, tak už je to v nástrojích typu spořících účtů, fondu peněžního trhu a podobně. To znamená výkyvy na trhu na to nemají v podstatě žádný vliv.
moderátor
--------------------
V závěru už nám to tolik nevydělává, na druhou stranu skoro vůbec neriskujeme nebo vůbec.
Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Přesně tak, přesně tak. Vono už v podstatě jenom to, že pravidelně investuji, tak nakupuji jednou za draho, za levno, podle toho, jak se mi vyvíjí finanční trh, a už v podstatě jenom tímto průměruji takovou tu cenu těch nákladů na pořízení vlastně těch cenných papírů. To znamená, už jenom tímto poměrně značně omezuji to riziko, že na tom dlouhém horizontu prodělám. Tak my jsme tady hovořili o tom zkonzervativňování, ještě jsem říkal takzvané zamykání výnosů, to je také velmi důležité, to je takový další nástroj, který můžeme použít a na některé programy životního cyklu ho také obsahují. Tak to zamykání výnosů je v podstatě nástroj, který umožňuje dle předem zvolených kritérií přesun veškerého výnosu, anebo výnosu nad nějakou předem stanovenou hranici opět do bezpečných nástrojů. To znamená, že si řeknu, že za tu dobu těch 30 let tam vložím třeba 500 tisíc korun formou nějakých pravidelných položek a já si řeknu, že posledních 10 let třeba všechno, co je nad 500 tisíc korun, chci přesunout třeba na nějaký fond peněžního trhu nebo spořící účet. To znamená, abych nepřišel v závěru té investiční periody o ten výnos. Je to jinými slovy takový další nástroj. To znamená, pokud zkombinuji dlouhý investiční horizont s pravidelnou měsíční investiční částkou, postupným přesunem prostředků od toho rizika do bezpečí a zamykání výnosů, tak mám v ruce poměrně robustní nástroj, který i přes využívání relativně rizikových aktiv, což jsem říkal je podmínka k tomu, abych moh realizovat nějaký nadinflační nebo zajímavý nadinflační výnos, tak je přijatelný pro každého drobného investora a to můžu říct včetně těch, kteří jinak sázejí na nějakou, řekněme, hlavně jistotu.
moderátor
--------------------
Dobrá, musím se tedy trošičku orientovat samozřejmě nebo se alespoň poradit. A to děláme právě teď. Samozřejmě dáme příležitost našim posluchačům. Volat nám můžete své dotazy na pana inženýra Simaichla na čísle 221552525, anebo 221553023. A my si teď pustíme písničku.
moderátor
--------------------
S panem inženýrem Simaichlem ze společnosti Partners se bavíme o zajištění na stáří a o základních nástrojích finančního trhu. Na telefonu máme prvního dotazovatele. Dobré odpoledne. Haló, haló?
osoba
--------------------
Dobrý den.
moderátor
--------------------
Dobrý den.
osoba
--------------------
Kravka, Kolín, Československo. Já to nerozdělil teda, jo, ale mám naspoříno 70 tisíc u toho ČSOB fondu penzijního, jo, a voni mi vypočítali, že když já jsem to pak spočítal, ten důchod, že se musím dožít 79 let. Je to, pane inženýre, možný, že za 13 let bude průměrný věk muže v této republice 79 let?
moderátor
--------------------
Děkujeme za ten dotaz. Pane inženýre, vy se usmíváte. Povídejte.
Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Tak já nejsem lékař, takže tohle to nedokážu dost dobře odhadnout. V každém případě nejenom penzijní fondy, ale spousta dalších institucí má takzvané úmrtnostní tabulky. Je pravda, že penzijní fondy teď v podstatě jsou na tomto principu takřka založené, že kalkulují vlastně, jak dlouho budou muset vyplácet prostředky svým, svým klientům. Dříve, tuším, že to dneska máme nějaký šestý, tuším, že penzijní plán. Dříve, už ani nevím, do kterého roku, ale řekněme do třetího penzijního plánu to bylo tak, že penzijní fondy nabízely možnost v podstatě buď jednorázové výplaty, anebo takzvané pravidelné anuity. To znamená pravidelnou částku měsíční vyplácely na účet toho klienta po volitelně stanovenou dobu. To je velmi důležité, protože pokud si klient řekl, že to chce vyplácet v průběhu 10 let, tak ty penzijní fondy mu to v průběhu 10 let vyplácely. Ale od toho, tuším, že čtvrtého penzijního plánu už je to tak, že ta anuita je takzvaně nekonečná, to znamená, že je vyplácena až do smrti toho, toho účastníka penzijního připojištění. To znamená ...
moderátor
--------------------
I když překročí částku, kterou si sám naspořil?
Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
No, ono to na tom není závislé, protože v podstatě to je akorát finanční matematika. Já mám možnost si zvolit buď jednorázovou výplatu v 60 letech, anebo druhá varianta jediná je potom ta nekonečná anuita. A to znamená, že ta částka, kterou jsem si tam naspořil, ať je v podstatě jakákoli, tak se finanční matematikou spočítá, jaká ta částka měsíční se bude vyplácet, aby mi to vydrželo nekonečně dlouho. To znamená ...
moderátor
--------------------
Počkejte, pane inženýre, tomu moc nerozumím. Jak je možné spočítat nějakou částku, která má svůj strop, která někde končí?
Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Vono je to jednoduché, protože ta, ta částka, kterou já tam naakumuluji, tak zatímco mi ji penzijní fond vyplácí, tak ten zbytek se mi tam neustále nějakým procentem zhodnocuje. To znamená na jedné straně mi peníze odtékají a na druhé straně přitékají.
moderátor
--------------------
No, ale jak už víme z vašich předešlých povídání tady, tak velice dobře víme, že většinou ten přítok bývá opravdu pramének zanedbatelný, zatímco odtok ...
Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Je to tak, je to tak. Také ta nekonečná anuita není tak vysoká jako nějaká, kterou si zvolím na nějakém časovém horizontu. A pokud bych chtěl ještě pánovi odpovědět, tak průměrná, průměrný věk dožití u mužů je dneska kolem 73, 74 let, u žen je to řádově těch 78, 79. Ale dovedu si představit, že za takových 20, 30 let díky pokrokům v medicíně a díky vůbec životnímu stylu, tak si dovedu představit, že ta střední délka života se bude prodlužovat. Koneckonců ten trend už je patrný teďka, takže ano, je to možné a penzijní fondy nekalkulují 1, 2 roky dopředu, ale kalkulují opravdu hodně, hodně dlouho dopředu.
moderátor
--------------------
Ano a na našich linkách máme další dotaz. Dobré odpoledne.
osoba
--------------------
Dobrý odpoledne, Bedřich. Já nevím, jestli to nebyl černý humor, co říkal ten pán, ten průměrnej věk. Ježiš já nevím ...
Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Nebyl, nebyl.
osoba
--------------------
... jestli se dožijem, nedožijem. Prosím vás, to byla sranda. Takhle, prosím vás, vy jste měl asi před měsícem, před 6 tejdnama pořad, není problém, nebudeme hodnotit kdy, doslech jsem se, že na penzijní fond já si dávám 600 korun, abych si mohl odečíst z daní, že jo, podnik. A teď jsem slyšel, že nějak inflace a takhle, že 700, 750. Poraďte mi vy.
moderátor
--------------------
Kolik je ta ideální částka, kterou vkládáte. To je váš dotaz.
osoba
--------------------
Ne, já potřebuju vědět, kolik minimálně.
moderátor
--------------------
Kolik by měla být, ano.
osoba
--------------------
Abych dostal 150 korun státní příspěvek. Tohle to chci vědět konkrétně takhle krátce. Děkuju.
Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Ano. Konkrétně takhle krátce, abych dostal 150 korun státního příspěvku, tak mně stačí 500 korun měsíčně. To znamená, není nutné tam dávat víc. Ono všechno, co jde nad tu pětistovku, už mám potom nárok odečíst z daní, pětistovka je ta hranice pro připsání maximální státní podpory. Naopak pokud bych chtěl uvažovat o minimu, to znamená, co bych tam měl dávat minimálně, teďka odmyslím to, že je možné dokonce tu platbu dočasně přerušit, tam penzijní fond s tím nemá problém, tak je to nějakých 100 korun měsíčně. Za těch 100 korun dostanu dalších 50 korun od státu. To je zase ten druhý protipól, to je to minimum.
moderátor
--------------------
Ano, ale ten maximální státní příspěvek je těch 150 korun.
Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Ano, při pětistovce měsíčně.
moderátor
--------------------
Dalo by se ještě nějak velice ve zkratce, velice zkratkovitě říct, jaká je ta novela zákona o penzijním připojištění, kterou jste zmiňoval?
Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Ano, tak ono shodou okolností je to velmi aktuální téma, protože zhruba, tuším, že to bylo před týdnem, sněmovna schválila právě tu novelu. Ono to půjde v několika krocích. Ta první, tam budou víceméně parametrické změny typu ..., budou tam nějaké poplatky za přechod z jednoho penzijního fondu do druhého, pokud tento bude uskutečněn dřív než za 5 let, zaměstnanec si bude moct svobodně vybrat, na jaký penzijní fond mu bude zaměstnavatel přispívat. Do teďka to byla běžná praxe taková, že zaměstnavatel řekl bude se přispívat sem a zaměstnanec v podstatě neměl na výběr. Tak to od teďka už nebude možné. Takže tyto parametrické změny, vono jich je trošičku víc, ale velmi důležité je, a my už jsme to tady dneska trošičku nakousli, že za chvilku se ty penzijní fondy nechci říct transformují, ono to tak úplně nebude, protože oni vzniknou v podstatě úplně nové společnosti, a tyto společnosti budou v podstatě fungovat na bázi otevřených podílových fondů. Zákon tam bude předepisovat 3 základní strategie. To znamená konzervativní, vyváženou a dynamickou. A potom ...
moderátor
--------------------
Přičemž to riziko se bude zvyšovat tak, jak jste to říkal.
Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Ano, přesně tak. To riziko bude zvyšovat přesně v tom pořadí, jak jsem říkal. Samozřejmě i potenciál toho výnosu. A bude velmi záležet na tom, do jaké té strategie samozřejmě ten člověk bude chtít vstoupit v rámci, v rámci té důchodové reformy, popřípadě nějakého spoření na stáří a jaký výnos teda potom lze z takového, z takové strategie očekávat. Mimochodem tyto strategie jsou 3 základní, které bude předepisovat zákon, nicméně bude tam i x, y dalších, které si ten, to penzijní spoření může nadefinovat samo a ten klient to potom může využít. Ale jak jsem říkal, právě s tímto, ještě s podporou té důchodové reformy bude v České republice vznikat první generace investorů, to znamená lidi začnou rozumět investování, přestanou se, doufám, toho bát.
moderátor
--------------------
Nic jiného nám totiž nezbyde.
Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Nic jiného nám nezbyde, přesně tak.
moderátor
--------------------
Tak to byla poslední slova inženýra Zdeňka Simaichla ze společnosti Partners. Mnohokrát děkuji za vaši návštěvu.
Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Také děkuji a přeji krásný víkend.
moderátor
--------------------
Hezký víkend.
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka