Přepis poradny Rodinné finance - 17.7.

17. červenec 2009

Jako každý pátek jsme v poradně hostili ekonoma Zdeňka Simaichla. Tentokráte jsme opět hovořili na téma: "Zásady drobného investora". (Od února 2009 zveřejňujeme /až po 24 hodinách, u pátečního pořadu až v pondělí/ needitované přepisy cca půlhodinové páteční poradny Rodinné finance. Zvukový záznam pořadu je na stránce publikován do hodiny po odvysílání.)


moderátorka
--------------------
Vítám inženýrka Zdeňka, inženýra Zdeňka Simaichla ze společnosti Partners. Dobrý den.

Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Krásné odpoledne.

moderátorka
--------------------
Dnes si budeme povídat o zásadách drobného investora. Vy už jste na toto téma, pane inženýre, hovořil posledně. Možná bychom si mohli zopakovat jenom, o čem byla řeč, abychom mohli navázat plynule druhým dílem.

Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Ano, ano. Tak my jsme vlastně minulý pátek začali to téma zásady drobného investora některými, řeknu, praktickými zkušenostmi, které je dobré si odpřemýšlet ještě před tím, než navštívím buďto investiční společnost nebo banku se žádostí o využití nějakého konkrétního investičního nástroje nebo obecně nějakého investičního produktu. Dnes uděláme takový krok dále, postoupíme trošičku a konkrétně tedy k zásadám, týkajících se výběru konkrétních podílových. Tady budeme převážně mluvit o podílových fondech, protože jsou to nástroje, které bývají širokou veřejností nejvíce využívány a jsou také.

moderátorka
--------------------
Jsou bezpečné.

Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
No, k tomu, aby byly bezpečné, tak je právě potřeba řídit se některými pravidly, o kterých právě teďka budeme hovořit. To znamená o výběru konkrétních fondů, respektive tříd aktiv. Já jenom stručně připomenu, třídy aktiv, to jsou buď konzervativní peněžní trh nebo vyvážené dluhopisy nebo rizikovější akcie, takové to nejzákladnější rozdělení. Tak postoupíme hned k těm, k těm bodíkům. Tak první je investování, a vono to může znít trošku pošetile, nicméně investování není nákup stíracích losů nebo sázka ve sportce, jak si někteří možná myslí, že je to pouze pro ty, kteří mají, jak se říká, takové to správné investiční.

moderátorka
--------------------
Dobrodružného ducha.

Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Tak dobrodružného ducha, trošičku štěstí, správnou ruku a podobně. Při výběru je naprosto nezbytné vzít v úvahu, jak už jsme minule říkali, své vlastní cíle a především, především investiční horizont, který z těch cílů vyplývá. Ten investiční horizont, to je v podstatě doba, po kterou chci investovat a mám peníze vložené v nějakém investičním nástroji. Zjednodušeně řečeno, pokud bude můj investiční horizont třeba 6 měsíců až 2 roky, tak s největší pravděpodobností šáhnu po, řekněme, nějakém konzervativním nástroji, třeba po nějakém fondu peněžního trhu. Totéž samozřejmě bude platit i při delším horizontu, to znamená delším než 2 roky, a pokud jsem svou povahou spíše konzervativní investor. To znamená, že pokud preferuji takové to bezpečí, preferuji jistotu, tak asi nebudu úplně ten správný typ pro akcie nebo nějaké rizikovější dluhopisy. To znamená, mělo by se to řídit tím investičním profilem a délkou investičního horizontu. V případě, že ten můj investiční horizont bude delší, tak použiji dluhopisy nebo nějaké smíšené fondy, akcie. Tam už potom existuje skutečně široká škála všech možných produktů, které mohu použít. Nicméně důležité je, že všechno, jak už jsem říkal, nezáleží na štěstí a na správné volbě, ale všechno má svá pravidla a má svá použití. A pokud to používám správně, v souladu s tím, co chci, tak to, ta naděje, v uvozovkách naděje, že odejdu s tím záporným výnosem, tedy s určitým druhem zklamání, tak je samozřejmě velmi, velmi malá. Tak za druhé, minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Ono se tomu také někdy říká investování podle zpětného zrcátka. Já, když si sednu do auta a začnu řídit, tak taky se nekoukám do zpětného zrcátka, ale koukám se především.

moderátorka
--------------------
Pokud necouvám.

Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Tak, pokud necouvám zrovna, to je ve velmi málo případech, ale koukám se především před sebe, pokud chci teda jet, pokud chci jet dopředu. Bohužel až příliš často se lidé nechávají nalákat a bohužel je to i vod spousty obchodních zástupců na krásně vypadající grafy, které ukazují především minulé vysoké zhodnocení. Ono bohužel nic však neroste věčně a většinou, když už se o tom konkrétním podílovém fondu začne mluvit v rozhlase třeba nebo v televizi nebo v nějakém jiném sdělovacím prostředků, tak už většinou má tu rostoucí periodu za sebou a ve velmi krátké době většinou následuje ochlazení korekce, to znamená naopak ztráta. Ti lidé, kteří investují na základě doporučení právě z takových těch veřejných hromadných sdělovacích prostředků, tak už většinou do toho naskakují velmi, velmi pozdě. Tak za třetí, třetí bod, který je potřeba, který je velmi důležitý a který je potřeba dodržovat, tak se mu říká diverzifikace. To je slovo, se kterým se velmi často setkáváme. Diverzifikace znamená v podstatě rozložení finančních prostředků, a to jak v jednotlivých třídách aktiv, jak už jsme o tom dneska hovořili, to znamená konzervativně, vyváženě a agresivně, které vlastně spočívá v tom správném mixu těchto tříd aktiv, tak samozřejmě se mohu rozhodovat i teritoriálně, to znamená, zda budu investovat v Americe, v Asii nebo tady v Evropě a podobně. Nebo naopak podle jednotlivých trhů, můžou to být technologie, komodity a podobně. Jinými slovy není dobré sázet na jednoho koně. Za čtvrté, je třeba nezapomínat na náklady a velmi pečlivě porovnávat výši poplatků. To, co je velmi transparentní a co se velmi často uvádí, jsou takzvané vstupní poplatky, ty bývají, jak už jsem říkal, nejvíce vidět, jsou tedy vyrovnané, na to si dávají ty prodejci velmi dobrý pozor. Ale je potřeba se ptát ještě na takzvané správcovské poplatky. Ten bývá označován jako takzvaný management fee, to znamená, je to poplatek za obhospodařování toho fondu a tyto náklady v podstatě vidět nejsou, konkrétně tento bývá rozpuštěn v podstatě v tom denním kurzu toho podílového listu a navenek se nijakým způsobem neprojevuje. Ale zejména na dlouhých horizontech má tento poměrně velký vliv. Takže, na to je potřeba si dávat pozor a těch poplatků je tam hned několik. No a za páté taková rada, jak se říká, nad zlato, nedělat unáhlená rozhodnutí. Ono je vždycky dobré se poradit s odborníkem. Tím nechci nutně říct, že bysme potřebovali slepě následovat jeho rad, ale zkrátka je dobré si některé ty věci nechat vysvětlit, poradit se, nechat si načrtnout nějakou strategii, pobavit se o tom, potom si to ověřit i někde jinde. Zkrátka být v tomto, být v tomto opatrný, ale hlavně nespoléhat se na svůj vlastní úsudek.

moderátorka
--------------------
Tak shrnuli jsme 5 hlavních zásad drobného investora. Pokud naši posluchači budou mít nějakou otázku k investování, někdo se chystá investovat, potřeboval by poradit, tak samozřejmě inženýr Zdeněk Simaichl vám bude za chvilku k dispozici na telefonním čísle 221552525.

moderátorka
--------------------
Posloucháte Poradnu na Českém rozhlase 2 - Praha. Dnes radí inženýr Zdeněk Simaichl ze společnosti Partners. Povídáme si o tom, jak, jaké zásady by měl mít drobný podnikatel. Telefonní číslo je 221552525. Vítáme prvního posluchače. Hezký den.

posluchač
--------------------
Dobrý den, taky hezký den, Baránek, Praha. Já jsem to bohužel pustil pozdě, i když tu relaci poslouchám pravidelně, a já bych jenom prosil těch 5 bodů jen tak, co já jsem si myslel, že to tak je a pan inženýr mně to odsouhlasí, nebo ne. Tak první z těch bodů to bylo určit si svoji vlastní strategii jako drobný investor. To znamená, s jakou investicí já budu počítat s tím, že budu chtít investovat. Za druhý ten bod byl, ale neřídit se pohledem, teď to on uváděl jako do zrcátka, to já jsem moc nepochopil, kdyby mi ten bod znova mohl zopakovat. Pak třetí je diverzifikace, to vím, to je rozložení vlastně těch svých investic z hlediska těch peněz, co mám, kolik do toho chci dát a kam to chci dát. Za čtvrté to byly náklady. Tomu jsem taky dost dobře nerozuměl, jako vstupní poplatky. A ještě něco tam vzpomínal, že je to spojený s nějakým management ceedem. To ještě, aby mně k tomu něco řekl. A za páté, ten poslední bod nedělat unáhlené rozhodnutí. Tomu rozumím. Kdyby ještě jenom se vrátil k těm bodům, co jsem nestačil pochytit. Děkuju.

moderátorka
--------------------
Ano, tak jste nám to krásně všechno zopakoval. Tak pan inženýr má slovo.

Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
My jsme, já začnu hned tím bodem jedna. Ten, vy jste říkal "určit vlastní strategii". My jsme o té vlastní strategii hovořili vlastně už v té minulé poradně, to znamená, tam bych spíš odkázal do archivu, kde je možný si to všechno stáhnout v MP3 a znova přehrát. Nicméně u nás dneska první bod v podstatě, kdy já přijdu do té investiční společnosti, do banky a chci po nich nějaký konkrétní nástroj a zabývám už se konkrétně výběrem toho vhodného nástroje, tak je dobré si uvědomit, že to není o štěstí, že to je v podstatě, že to má všechno svoje pravidla a ty, která se dodržujou nebo když se dodržujou, tak potom samozřejmě to riziko, které vyplývá z každé investice, se minimalizuje. Co se týče těch minulých výnosů podle toho zpětného zrcátka, to bylo takové alegorické přirovnání. V podstatě jde o to, aby si lidé uvědomili, že minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. To znamená, že fond, který měl v minulosti a ti prodejci se tím velmi často ohánějí, že říkají, že poslední 2 roky měl výnos třeba 20 %, 15 % a podobně nebo dokonce ještě víc, tak to neznamená, že i tento a následující rok ten výnos bude stejný. To znamená to podle zpětného zrcátka, aby se lidé nekoukali zpátky, ale aby se spíš podívali dopředu, podívali se na ten fond a řekli si, jestli ta strategie, kterou ten fond dodržuje, kterou má ve svém statutu, tak jestli je to přesně to, co chtějí nebo do čeho chtějí investovat a jestli tam ten potenciál je vlastně i v následujícím období. Co se týče těch nákladů, tak o tom je možná dobré mluvit, ono by to vydalo na samostatný pořad, nicméně jsou tam takové 2 základní typy poplatků. Ten první je takzvaný vstupní poplatek, to znamená, já, když chci investovat třeba 10 tisíc korun, tak vstupní poplatek u fondu peněžního trhu, to znamená u toho nejkonzervativnějšího, činí třeba 0,3 nebo 0,5 %. Až po ty akciové, kde činí třeba 5 %. To znamená, z té investice první mi strhnou tento vstupní poplatek a ten zbytek mi zainvestují podle mnou zvolené strategie. To jsou poplatky, které jsou vidět, všude se uvádějí a je to v podstatě poplatek za tu investici jako takovou. Nicméně potom je tam ještě poplatek, který už vidět není, který se promítá do běžného denního kurzu a to je takzvaný správcovský poplatek anebo se tomu také říká nebo bývá uváděno v těch letácích od investičních společností management fee. To znamená poplatek za obhospodařování toho fondu. A ten bývá různý, bývá od 0,3 do nějakých 2 % a jsou to vlastně další procenta, které se vypočítávají z objemu spravované investice a které poměrně zásadním způsobem v dlouhých horizontech ovlivní celkovou výnosnost.

moderátorka
--------------------
Tak tolik ve stručnosti, tedy naopak podrobně, podrobné vysvětlení 5 zásad. Vítám dalšího posluchače nebo posluchačku. Hezký den.

posluchačka
--------------------
Dobrý den. Haló!

moderátorka
--------------------
Ano.

Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Slyšíme. Dobrý den.

posluchačka
--------------------
Dobrý den, pane inženýre. Já bych se ráda zeptala na společnost Business Angels, se to píše, Investment. Je to akciová společnost BAI. Je první na trhu, která umožňuje veřejnosti hromadně investovat do stavby elektrárny, a to na určitou dobu s pevným daným výnosem.

Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Rozumíme.

posluchačka
--------------------
Je vám známá tahle ta firma?

moderátorka
--------------------
Děkujeme za dotaz.

Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Ano, ano, vím o tom, že existuje. Zaregistroval jsem některé reklamní akce. Jedna z věcí, kterou jsem neřekl a kterou by možná v této souvislosti bylo dobré zdůraznit, já bych se vyhýbal investicím, které ke své propagaci používají schránky, používají letáky, používají takové ty roznáškové služby a podobně, protože to jsou věci, které se příliš jakoby neinzerují v těch seriózních denících. Tím nechci říct, že Business Angels Investment je zrovna tento případ, v žádném případě. Ale jedna z těch zásad je, a většinou to tak i bývá, že do těchto společností, a znova opakuji, nemám na mysli BAI, ale obecně těch, co chodí do schránky a používají tento typ propagace, tak těm je lepší se vyhnout. Za druhé, co bych rád řekl, pokud chci investovat a chci z toho mít dobrý pocit a nechci se třást o to, že zkrátka ta investice nebude úplně to pravé ořechové, v tom krajním případě, že třeba o ty své prostředky přijdu, tak bych investoval pouze do věcí, kterým rozumím, popřípadě které jsou mi vysvětleny, vidím trošku jakoby do toho pozadí. Ten původ nebo vůbec jakoby to, kam ty peníze jdou, tak je transparentní, je to průhledné, ta společnost se tím netají. A teprve potom bych o té investici začal uvažovat. Pokud jsem člověk, který nevidí do výstaveb elektráren, nepohybuji se na tomto trhu, tak to určitě není investice, do které já osobně bych dával své peníze. Spíš bych je dal do něčeho, co je mi důvěrně známé, co znám, z čeho budu mít i dobrý pocit, protože ona ta investice není pouze o tom, o té snaze vydělat nějaké velké peníze, ale především je zhodnotit tak, aby minimálně inflací neprodělávaly a hlavně abych z toho potom neměl těžké spaní. To znamená v okamžiku, kdy se potom v televizi objeví zpráva, že nějaké elektrárny mají problémy, tak abych potom z toho neměl opravdu těžké sny a dělalo mi to, nechci říct radost, to ne, ale zkrátka abych si to potom neodstonal.

moderátorka
--------------------
Čas vyhrazený pro dnešní Poradnu vypršel. S inženýrem Zdeňkem Simaichlem ze společnosti Partners se uslyšíme zase za týden touto dobou. Děkuji za návštěvu.

Ing. Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Děkuji za pozvání a krásný víkend.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.