Přepis Poradny pro spotřebitele: "Výsledky testů vysavačů" - 17.5.

17. květen 2010

V Poradně pro spotřebitele, kterou vysíláme každé pondělí v rámci bloku Odpolední kolotoč (cca 14:30 hodin), jsme se věnovali "výsledkům testů vysavačů". Hostem byl Václav BENEŠ, z časopisu dTEST. Kromě audiozáznamu (Rádia na přání) a záznamu on-line chatu s posluchači, který proběhl po ukončení této poradny, nabízíme také needitovaný přepis poradny (uvnitř článku).



moderátorka
--------------------
Dnes tu bude luxovat Václav Beneš z časopisu Test. Dobrý den přeji.

Václav BENEŠ, časopis Test
--------------------
Dobré odpoledne.

moderátorka
--------------------
Protože vy jste testovali vysavače. Takže posluchači, kteří plánují nákup nového stroje na vysávání, myslím, že by měli zpozornět. Jak to dopadlo? Jak jsou spolehlivé luxy? Jak dokáži vysávat prach a nevypouštět?

Václav BENEŠ, časopis Test
--------------------
Jak jste správně řekla, vysavač musí splňovat základní tedy dvě funkce. Tou první je, že musí umět ten prach a nečistoty z podlah dobře sebrat. A v té druhé fázi je musí umět zachytit. Kromě tedy vysavačů, které oboje zvládly dobře a které se umístily vepředu v naší tabulce, tak jsme měli v testu i modely, které jednu, případně obě z těch věcí nezvládaly, to znamená, buď prach špatně filtrovaly, anebo jej zkrátka nedokázaly sebrat z koberce.

moderátorka
--------------------
Já vím, že nedávno probíhala taková diskuse, zda kupovat lux bez sáčku, či se sáčkem. Byla velká móda bezsáčkových luxů. Zkoumali jste i tohle?

Václav BENEŠ, časopis Test
--------------------
Ta diskuse probíhá už poměrně dlouho, ale dovolím si říct, že už trh se poněkud přizpůsobil i vlastně výsledkům, které my dlouhodobě od začátku toho nástupu té bezsáčkové technologie publikujeme. Ty výsledky hovoří jasně. Jsou to testy, které provádíme mnoho let za sebou, a bezsáčkové vysavače v nich vždy dopadají hůře než ty sáčkové. V tom testu, který teď vyšel, dokonce žádný z těch bezsáčkových modelů nezískal známku dobře, všechny získaly horší hodnocení, a to dokonce i ty dražší modely těch bezsáčkových vysavačů. Čili to je jasný vzkaz. Pokud chcete, aby váš vysavač kvalitně vysával, kvalitně zadržoval prach, pak jednoznačná volba padá na tu sáčkovou technologii.

moderátorka
--------------------
Posluchači, kteří se dívají na naše webové kamery, mohou vidět, že máte zelené tričko, a to mě inspiruje k otázce. Zelené luxy, zelené vysavače, to znamená energeticky úsporné, objevují se ve vašem testu?

Václav BENEŠ, časopis Test
--------------------
Je to další novinka, respektive výrobci s nimi přišli na trh minulý rok. A již minulý rok jsme měli několik takových modelů v testu. Letos jsme to zopakovali. Princip je takový, že výrobci ty vysavače tedy nazývají zelené proto, že jsou šetrnější k životnímu prostředí, a to jak z hlediska spotřeby elektrické energie, tak z hlediska hlučnosti. Zatímco před několika lety byl na trhu trend zvyšovat příkon vysavačů, samozřejmě z prostého důvodu, protože lidé samozřejmě měli pocit, že čím vyšší výkon má vysavač, nebo čím vyšší příkon, tím bude lépe vysávat. Ono to tak není ve skutečnosti jednoznačné, protože záleží na spoustě dalších faktorů. A ten příchod těchto zelených vysavačů to vlastně potvrdil, protože jsme zjistili, že ty vysavače, které mají řádově o stovky wattů nižší ten příkon, to znamená místo dvou tisíc wattů mají deklarovaný příkon třeba dvanáct set wattů, vysávají v konečném důsledku úplně stejně, některé samozřejmě dokonce i lépe, než ty vysavače s velkým příkonem. Dá se říct zjednodušeně, že kromě konstrukce vysavače a ostatních aspektů to, na čem nejvíc záleží, je konstrukce hubice, to znamená toho dílu, který je na konci toho vysavače. A tam se ukázalo, že i milimetrové rozdíly v konstrukci té hubice mají obrovský vliv na to, kolik ten vysavač dokáže sebrat prachu, případně jiných nečistot.

moderátorka
--------------------
To říká Václav Beneš z časopisu Test. My si teď zahrajeme, potom dáme prostor vám, vážení posluchači, abyste telefonovali své dotazy. Tady alespoň jedno telefonní číslo 221552525. Vše, co se týká luxování, budeme dnes zodpovídat. No, a také se podíváme na speciální parketové hubice.

moderátorka
--------------------
O luxování je dnešní Poradna. 221552424. Je tu Václav Beneš z časopisu Test. No, a je připraven odpovídat na vaše otázky. Tady je první, dobrý den.

posluchačka
--------------------
Dobrý den. No, tak ta vaše tedy zodpovědna mi přišla jako na zavolanou, protože už delší dobu odkládám nákup luxu a naposled jsem kupovala už před sedmi lety, deseti, ten už je pryč. No, a potřebovala bych teda, a teď už se v tom vůbec nevyznám, protože jsem ztratila přehled. Prosím vás, kdybyste mi mohl doporučit lux, který bude hlavně na palubky, na podlahy teda tohoto typu...

moderátorka
--------------------
Ano, dřevěné.

posluchačka
--------------------
...aby je neškrábal, jo, aby tam..., má mít kolečka, nebo co má mít? Budu luxovat jenom ty palubkové podlahy a polštáře na gauči jako textilie. Tak můžete mi něco doporučit? Děkuju.

moderátorka
--------------------
Tak poslouchejte.

Václav BENEŠ, časopis Test
--------------------
Tak paní s tou otázkou přišla, my jsme ji chtěli zodpovědět později, jak je to tedy s vysáváním vlastně tvrdých podlah ve srovnání s koberci. Je to tak, že většina vysavačů, nebo většina těch lepších vysavačů nemá problémy se sbíráním prachu a nečistot na tvrdých podlahách. To, kde se projeví rozdíly mezi těmi jednotlivými hubicemi, jak jsem o tom hovořil, jsou právě koberce. To znamená, na tvrdé podlahy nám bude stačit i relativně levnější vysavač. Samozřejmě jsou v nabídce vysavače s kobercovou a parketovou hubicí. Podle výsledku našich testů, kdy jsme srovnávali vlastně výkony těch vysavačů s kobercovou hubicí, tedy přepnutou na režim vysávání tvrdých podlah, a s těmi speciálními parketovými hubicemi, tak se ukázalo, že ta parketová hubice nebývá lepší, respektive velká část z nich má dokonce horší výsledky na tvrdých podlahách. To znamená, není ani třeba mít ten vysavač vybavený tou parketovou hubicí. A k té obavě paní, že by škrábala podlahy, tam se to u drtivé většiny vysavačů neprojevuje. Samozřejmě zkoušíme to. Akorát jde o to, že ta hubice musí být přepnutá samozřejmě do toho režimu vysávání tvrdých podlah.

moderátorka
--------------------
Další dotaz, 221552525. Poradna, Český rozhlas 2 Praha. Dobrý den.

posluchač
--------------------
Dobrý den, Vladimír z Prahy. Já bych se chtěl zeptat, jestli také zkoušeli vysavače, které čistí mokrou cestou?

moderátorka
--------------------
Ano, mokrou cestou, zajímavá otázka, děkujeme.

posluchač
--------------------
Děkuji.

moderátorka
--------------------
Tak jak to vypadalo?

Václav BENEŠ, časopis Test
--------------------
Tyto konkrétně vysavače jsme netestovali. Nicméně tady je třeba uvědomit si, že to je několik typů zařízení. Jednak jsou to takové ty velké tepovače, které tedy nejsou jenom klasické vysavače, ale které umí i čistit koberce mokrou cestou. A druhak jsou na trhu vysavače, které jsou vlastně obdobou těch běžných vysavačů, pouze mají místo klasických mechanických filtrů vodní filtr. Rozdíl je tedy v tom, že ten prach tedy prolétává, nebo ten vyfukovaný vzduch prolétává přes tu vodu. Výrobci snižují, tedy slibují lepší filtraci přes tu vodu, ovšem ono to není tak jednoznačné. Jednak v tom vysavači stejně musí být nějaké mechanické filtry a druhak část těch nečistot, část toho prachu, jako jsou například spóry bakterií, jsou nesmáčivé, takže tou vodou stejně proletí, nehledě na poměrně nehygienickou práci potom s tou odpadní vodou. Čili podle našich zkušeností z testu není rozdíl mezi vysavačem, který filtruje přes vodu a který má kvalitní mikrofiltry. Naopak vysavač s kvalitními mikrofiltry bez vody bývá lepší.

moderátorka
--------------------
Tak doufejme, že jsme Vladimírovi odpověděli. Ještě jeden dotaz si poslechneme, dobrý den.

posluchač
--------------------
Dobrý den, Ucelík. Prosím vás pěkně, hepa filtry jsou buď ty skládaný, anebo ty plochý. Ty plochý vypadají jako druh takového toho tenkého koberce. Mám dvě otázky, jestli jste zjišťovali různý rozdíly v hepa filtrech? A potom jestli jste zjišťovali účinnost vysavačů, který mají sáčky, ale ty sáčky jsou třeba na zip, nebo jsou prostě vysypávací, jako to má třeba vysavače Concept? Děkuju mockrát.

moderátorka
--------------------
Děkujeme. Zajímavý dotaz.

Václav BENEŠ, časopis Test
--------------------
Tak já bych nejprve upřesnil pro ostatní posluchače, co je to tedy hepa filtr. Jsou to vlastně speciální mikrofiltry, které dokáží odfiltrovat i ty nejmenší částice. Používají se jako výfukové filtry, tedy zcela na konci toho vysavače. A je jimi vybaveno stále více modelů. My samozřejmě v testech zkoušíme i filtraci těch nejmenších částic. Hepa filtry skutečně fungují, ale musí ten vysavač být správně konstruovaný. Je velké množství vysavačů, které mají špatnou filtraci, ji nemá špatnou kvůli filtru, ale kvůli tomu, že ten prach uniká z toho vysavače jinudy.

moderátorka
--------------------
A co ty sáčky vysypávací, jak se posluchač ptal?

Václav BENEŠ, časopis Test
--------------------
Obecně bych to nedoporučoval. Jednoznačně jsou lepší papírové, nebo textilní sáčky na jedno použití, které po tom použití vyhodíte. Samozřejmě ta filtrační účinnost se snižuje s každým použitím toho sáčku.

moderátorka
--------------------
Možná, než odejdete chatovat na náš chat praha.rozhlas.cz, tak byste mohl říct tři nejlepší luxy, které prošly vaším testem a staly se vítězi?

Václav BENEŠ, časopis Test
--------------------
Nejlepším vysavačem v testu se stal vysavač Electrolux Z 8810 P a Electrolux ZUS 3920, následovaný vysavače Miele S 5211. Jsou to značky, které se pravidelně umisťují na předních místech v testu.

moderátorka
--------------------
Tradiční dobré značky. Ovšem to, jaký lux koupíte, to už je jenom na vás, vážení a milí posluchači. My si zahrajeme, pak vás pozveme na výstavu Tvář Karla Hynka Máchy.


Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.