Přepis: Malování interiérů - 29. července

1. srpen 2011

V páteční poradně Dvojky jsme se věnovali malování interiérových zdí. Hostem byli odborni poradci Patrik Skála a Alex Kříž. (V článku nabízíme neautorizovaný a needitovaný přepis pořadu.)

moderátorka
--------------------
Malování je velká radost, ale třeba i starost s uklízením, ale ten výsledek může být úžasný. Třeba když si dokážete vybrat tu správnou interiérovou barvu. Hosty Českého rozhlasu jsou teď Patrik Skála a Alex Kříž ze společnosti Dulux. Dobrý den, pánové.

Patrik SKÁLA, Dulux
--------------------
Dobrý den.

Alex KŘÍŽ, Dulux
--------------------
Dobrý den.

moderátorka
--------------------
Tak jsme se rozhodli, že si vymalujeme byt, že budeme mít nový obývací pokoj, dejme tomu, tak nad čím bychom se třeba v tom prvním okamžiku měli zamyslet?

Patrik SKÁLA, Dulux
Alex KŘÍŽ, Dulux
host
--------------------
Tak je, na trhu je nepřeberné množství produktů. To znamená, je poměrně důležité přemýšlet, co od té barvy očekávám a jaký chci ten výsledek a jak moc se s tím vlastně chci mořit nebo jak to chci mít moc jednoduché. Vlastně ty produkty rozlišujeme nejenom podle toho, na jaký produkt jsou určeny, to znamená třeba na cementové omítky, sádrové podklady, sádrokartonové desky, nebo i podle vlastností těch samotných produktů. To znamená, to má velký vliv na to právě, jak se mi s tím produktem bude pracovat, jestli ta barva při nanášení neodkapává, jak rychle schne, jakou má hustotu. Potom další důležitý fakt je vydatnost. To znamená, je potřeba, když kupuju barvu, podívat se na to balení, kolik metrů čtverečních z toho balení můžu natřít. Takovou trošku záludností na českém trhu je to, že některé produkty jsou v litrech, některé jsou v kilech, to znamená, je spíš potřeba dívat se na tu vydatnost, protože pokud srovnávám i třeba cenu mezi jednotlivými baleními, ak trošku zrádné může být to přepočítávání přes kila a přes litry. A pak samozřejmě, co je důležité, tak je ten výsledný estetický dojem. To je zejména důležité u probarvené malířiny, ale tam je vlastně jednoduchá práce v tom, že tu probarvenou malířinu nebo už takové ty předpřipravené odstíny, tak vybírají většinou design, vlastně bytoví designéři, takže tam už je velmi jednoduchá volba mezi těmi jednotlivými odstíny a produkty.

moderátorka
--------------------
Asi bychom neměli moc šetřit peníze v tomto případě, protože ta kvalitní barva se vyplatí podle vašeho názoru. I když je trošku dražší, tak je prostě kvalitní. A je to potom vidět na té stěně?

Patrik SKÁLA, Dulux
Alex KŘÍŽ, Dulux
host
--------------------
Je to hlavně o tom, jak se mi s tou barvou bude pracovat, to znamená, jestli budu natírat 2 nátěry, 3 nátěry, jestli mi to bude dělat kocoury. To je při té, během té práce a po té práci, když už ta barva je zaschnutá, tak je důležité, jaké ta barva bude mít vlastnosti. To znamená, jestli bude plně omyvatelná, jestli bude stálobarevná. To znamená, já tu barvu, když otřu mokrou houbičkou, jestli mi to udělá takové ty fleky okolo, když vlastně ta vlhkost zaschne. Pak také závisí na otěruvzdornosti. Vždycky bych se měl zamýšlet nad tím, do jakého pokoje ta barva jde, jestli třeba do dětského pokoje, tak bych měl volit spíše kvalitnější barvu, která vydrží takové to dětské řádění. A když nebo naopak do předsíně, kde ten prostor je taky namáhaný.

moderátorka
--------------------
Barvu už máme vybranou, ale měli bychom si asi dobře připravit stěnu, na které budeme malovat. To znamená, co bychom měli udělat? Škrábat, či neškrábat třeba například?

Patrik SKÁLA, Dulux
Alex KŘÍŽ, Dulux
host
--------------------
Tak klasicky asi začneme tím, že stěnu očistíme od nečistot, můžeme ji zatmelit nebo zasádrovat případné díry. A pak se podíváme na to, kolik tam vlastně máme předchozích vrstev. Záleží také na tom, čím jsme natírali předtím, většinou ty barvy jsou na stejném základě. Pokud to nevíme, můžeme udělat jednoduchou zkoušku, a to buď že už s tou koupenou barvou si natřeme kousek stěny, anebo můžeme vzít štětku a můžeme vlastně jenom vodou natřít stěnu. Počkáme, až to zaschne a pokud se ta barva zvedne, ten povrch zvedne a začne se odlupovat, vidíme, že musíme škrábat.

moderátorka
--------------------
Většinou to bývá po kolika nátěrech tak zhruba průměrně?

Patrik SKÁLA, Dulux
Alex KŘÍŽ, Dulux
host
--------------------
Pokud používáme ty klasické nátěry, které se dají koupit u nás v Čechách a které se hlavně daly koupit za minulého režimu, tak si myslím, že takový ten pátý nátěr už je kritický. Samozřejmě na trhu teďko existují nátěry, kde těch nátěrů můžeme dát třeba i deset na sebe a vůbec se nic nestane. Máme vyzkoušeno, že i 30 nátěrů ta stěna unese, ale potom samozřejmě ten nátěr, když je těžký, tak se začne už potom i sám odlupovat.

moderátorka
--------------------
Kdy bychom měli přistoupit k penetraci stěny nebo zdi?

Patrik SKÁLA, Dulux
Alex KŘÍŽ, Dulux
host
--------------------
Takže já bych nejdřív řekl, co to vlastně znamená penetrace. Penetrační prostředky, jak už vlastně sám název napovídá, mají za úkol proniknout co nejhlouběji do samotného podkladu, v našem případě tedy do zdi, respektive do omítky. Cílem vlastně toho nátěru penetračního je zpevnění podkladů, snížení nasákavosti, možná i sjednocení nasákavosti, aby nám ta barva někde nesála víc a někde méně. To potom vlastně ve finále pak vypadá, že někdy se ta barva na stěně třeba leskne více nebo méně. Penetrace vlastně slouží k tomu, aby nám usnadnila následné nanášení té samotné barvy, kterou jsme si vybrali. A protože sníží nasákavost, tak vlastně i šetříme peníze za tu samotnou barvu. Tím, že ta barva vlastně tolik neproniká do struktury stěny, ale zůstane na povrchu. Penetrovat není potřeba vždy. Penetraci bych vlastně doporučil tam, kde je povrch nějaký drolivý, poškozený nebo hodně vápenatý. Například v novostavbách nebo když používáme barvu na sádrokarton.

moderátorka
--------------------
Jak je to s prostupující rzí? To je docela často velký problém. Ta je neodstranitelná. Nebo v případě, když vás třeba někdo vytopí a ty fleky tam zůstávají, i když se snažíte, snažíte, škrábete a tak to tam stejně pořád jakoby prorůstá tou zdí. Tak jak si poradíme v tomto případě? Pomůže penetrace, anebo potom nějaká superkvalitní barva?

Patrik SKÁLA, Dulux
Alex KŘÍŽ, Dulux
host
--------------------
V tomto případě bych spíš doporučil speciální podkladovou barvu. Na trhu existují spoustu účinných přípravků od různých firem. Většinou mají název stainblock, což se dá volně přeložit jako blokátor skvrn. Tyto nátěry zamezují vlastně pronikání těch skvrn o rzi, nikotinu, mastnoty a dalších nečistot na povrch barvy. Ten nátěr vlastně ten povrch uzavře a ta skvrna už neprostoupí dalším nátěrem. Z toho vlastně vyplývá, že tyto přípravky se nanáší před vlastním nanesením toho konečného nátěru a asi nejvíc se to doporučuje třeba do restaurací, kde to, kde těch skvrn od nikotinu je opravdu hodně, ale i do domácností, kde často třeba opravdu dochází k průsakům vody od sousedů a tak dále. Je tam jenom jedna záludnost, na co je potřeba si dát pozor, že není dobré vlastně touhle barvou natřít celý pokoj, protože ona jakoby zamezuje vlastně dýchání té zdi. To znamená, pokud máme starší dům, tak opravdu natírat to jenom na ty fleky.

moderátorka
--------------------
Ta kritická místa.

Patrik SKÁLA, Dulux
Alex KŘÍŽ, Dulux
host
--------------------
Na ty kritická místa.

moderátorka
--------------------
Ano. Do našeho vysílání určitě rádi vstoupí také posluchači. 221552525, anebo mail jejakaje@rozhlas.cz.

moderátorka
--------------------
Patrik Skála a Alex Kříž ze společnosti Dulux dnes vám posluchačům dvojky Českého rozhlasu radí, jak vymalovat, jak si vybrat kvalitní barvu, jak si připravit stěnu, jak se vypořádat s těmi různými problémy, které právě při malování vznikají. Přichází první dotaz. Naše posluchačka se ptá, jestli je možné ještě koupit malířské válečky. Například s květy a aplikovat jimi stříbrný vzorek. Tak se to dříve dělávávalo, co si vzpomínám, a jestli ještě jsou takzvané stříbřenky nebo jestli to třeba nahrazují už v současné době nějaké jiné barvy.

Patrik SKÁLA, Dulux
Alex KŘÍŽ, Dulux
host
--------------------
Tak opět se vrací zase trend vlastně takového klasického válečkování, které jsme znali spíše od babiček nebo z takových těch starších domů. A zase je to, začíná to být módní. Takže ve specializovaných prodejnách už lze koupit válečky právě s těmito vzory. Na druhou stranu to, co se teď začíná být těmi žhavými novinkami, tak jsou spíš samolepy do bytu, které se snadno nanášejí a dají se naopak, pokud se nám ta samolepka nelíbí, tak se jednoduše ze stěny sloupne a ...

moderátorka
--------------------
A je vymalováno.


Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Spustit audio