Přepis Kauzy pro reportéry a Občansko-právní poradny na téma: "Nebezpečí z volně pohozených injekčních jehel" - 10.12.

10. prosinec 2009

Příběh a následující Občansko-právní poradna patřila nebezpečí, které nám všem hrozí z volně pohozených injekčních jehel. Vydali jsme se do Zábřehu na Moravě. Malý syn Yvetty Hýblové se píchl o stříkačku. Co všechno následovalo? Jak se zachovat a např. kam zajít? Odpovědi nabídla lékařka Krajské hygienické stanice v Olomouci Růžena HALÍŘOVÁ. Od prosince 2009 nabízíme, kromě on-line rozhovoru s hostem po ukončení vysílání také needitovaný přepis vysílání. Tento přepis máme k dispozici až následující den po vysílání.

Přepis Kauzy pro reportéry ...

moderátor
--------------------
Parky, dětská hřiště, dopravní prostředky, nebo třeba okolí popelnic, nejen na těchto místech se může skrývat nebezpečí v podobě volně pohozené injekční jehly. Měsíce strachu o zdraví a život malého syna, tak to je bilance jednoho píchnutí o pohozenou injekční jehlu. S paní Ivetou Hýblovou ze Zábřehu natáčela kolegyně Radka Kvasničková.

Iveta HÝBLOVÁ
--------------------
Děti šly na procházku se školkou, no, a takhle šly v řadě, no, a malej tady pod tím keřem našel stříkačku, no, tak nevěděl, co to je, strčil to do kapsy, nikdo si toho nevšiml, no, a ve školce to vytáhl, teď se na to díval, dětem ukazoval, píchl se o to, strčil to do skříňky a nikdo o tom nevěděl.

Radka KVASNIČKOVÁ, redaktorka
--------------------
Jak jste na to došli, že se píchl o tu injekční stříkačku.

Iveta HÝBLOVÁ
--------------------
On mi to řekl, já jsem pro něho přišla do školky a on mi říkal, mami, dívej, co jsem našel, že, a vlastně ze škříňky vytáhl stříkačku. No, tak já jsem šla za učitelkou, říkám, jestli o tom ví, ta z toho byla vyplašená, ale všechny děti kolem to věděli. No, jenom učitelka to nevěděla. Oni si to řekli v šatně prostě mezi sebou a nikdo to, no, tak oni nevěděli, tak to nikdo neřešil.

Radka KVASNIČKOVÁ, redaktorka
--------------------
Říká Iveta Hýblová ze Zábřeha, jejíž syn se o jehlu píchl před půl rokem. Tehdy začal pro chlapce i jeho mámu půlroční kolotoč odběrů, návštěv u lékař, ale především šest měsíců strachu.

Iveta HÝBLOVÁ
--------------------
Tak já jsem byla v panice, protože v tu chvíli jsem vůbec nevěděla, co bude, jo, to vás napadá hnedka, že budete mít žloutenku typu B nebo C, nebo jak to je, jo, nějaké to HIV, něco takového, jako nevíte, že jo, co vlastně můžou přenášet tyhle ty lidi.

Radka KVASNIČKOVÁ, redaktorka
--------------------
Podle Bronislavy Karafiátové, ředitelky zábřežské školky, ve které k této nepříjemné události došlo, děti před podobnými riziky, které představují mimo jiné i odhozené injekční stříkačky, varují.

Bronislava KARAFIÁTOVÁ, ředitelka zábřežské školky
--------------------
V každém případě je to problém, který řešíme dnes a denně. Jsou děti obeznámeny s tou problematikou při různých aktivitách péče o zdraví a o bezpečnosti. Téměř denně si říkáme, že nezvedáme předměty, na nic nechytáme, děti když vidíme, že někdo něco sebral, řekněte paní učitelce a přesto se nám stalo, že dítě sebralo injekční stříkačku a nedalo vědět. Určitě to ostatní děti věděly, ale neřekly, protože to je to zakázané ovoce, které je nejvíc láká a přitom je to strašně nebezpečná věc.

Radka KVASNIČKOVÁ, redaktorka
--------------------
Injekční stříkačka, o kterou se syn Ivety Hýblové zranil, ležela na pozemku města přímo před jednou ze základních škol. Mluvčí města Zábřeh Milan Kratochvíl tvrdí, že se město snaží tento problém řešit novým programem.

Milan KRATOCHVÍL, mluvčí města Zábřeh
--------------------
Město to určitě řeší, městská policie má pokynem městské rady sbírat tento nebezpečný materiál. Strážníci městské policie jsou vyškolený, jsou očkováni proti žloutence, jsou vybaveni pomůckami ochrannými a mají ten sběr provádět především v oblasti dětských hřišť, sportovišť nebo, řekněme, na těch panelových sídlištích.

Radka KVASNIČKOVÁ, redaktorka
--------------------
A jak sbírání injekčních jehel vypadá v praxi, slovo má ředitel Městské policie v Zábřehu Václav Doubrava.

Václav DOUBRAVA, ředitel Městské policie v Zábřehu
--------------------
Program běží od letošního roku, zhruba v půlce roku jsme se zaměřili na sběr různých těch odpadových materiálů na dětských hřištích nebo v okolí škol a veřejných prostranství. Věnuje se tomu 13 strážníků, kteří jsou vybaveni na sběr těchto stříkaček nebo tohoto materiálu speciálními kleštičkami, mají potom nějaké odpadové nádoby a pokud se najde nějaká věc, tak se sebere a odveze se potom na hygienickou stanici, kde se vlastně pak ten odpad likviduje. Co se týče počtu těch sběrů, tak pohybuje se to v řádkách desítek. Přesnou evidenci si teda nevedeme, nějaké případy byly, ale není to zase nějaké akutní, že by to bylo každý den.

Radka KVASNIČKOVÁ, redaktorka
--------------------
Pokud byste tedy našli volně pohozenou jehlu, volejte městskou policii a vyčkejte jejího příjezdu. Pokud byste se o jehlu zranili, navštivte co nejdříve vašeho lékaře. To radí olomoucká lékařka Jana Vlčková.

Jana VLČKOVÁ, olomoucká lékařka
--------------------
Jít ke svému lékaři, ten tuto záležitost nahlásí na krajskou hygienickou stanici, provede odběry na žloutenky, pokud nebylo provedeno očkování proti žloutence typu B, tak zahájí očkování a taky provede odběry na protilátky viru HIV. No, a bude sledovat toho pacienta asi půl roku.

Radka KVASNIČKOVÁ, redaktorka
--------------------
Iveta Hýblová postupovala správně, navštívila lékaře, podstoupila se synem všechny odběry a očkování a uvědomila policii.

Iveta HÝBLOVÁ
--------------------
Vzala se krev, samozřejmě jako malýmu to příjemný nebylo. Poslalo se to na hygienickou správu, samozřejmě s tím, co se stalo, přišlo nám vyrozumění s tím, že jsme pod hygienickým dozorem, že se budou dělat průběžně odběry, to se dělá po 30 dnech, po 60, po 90, po 120, po 150 dnech odběry, ještě máme teda jeden odběr před sebou a končíme, takže to je půl roku.

Radka KVASNIČKOVÁ, redaktorka
--------------------
Příběh Ivety Hýblové a jejího syna končí šťastně, chlapec se s největší pravděpodobností nenakazil žádnou nebezpečnou nemocí. Nezapomeňte ale, že ne všechny příběhy mají šťastný konec.

Iveta HÝBLOVÁ
--------------------
Když si vezmete, že když to do sebe někdo píchá, je to jeho zodpovědnost a když do toho jde, tak by měl vědět, do čeho jde. Ale jak k tomu přijde malý děcko, který neví, který opravdu vůbec neví a může tím trpět celej život, vždyť opravdu se mohlo nakazit, když pominu HIV, tak už jenom žloutenka a bude celej život trpět. Ale za koho a proč? Za nezodpovědnost dospělejch lidí nebo za koho?

moderátor
--------------------
Slyšeli jsme příběh maminky, paní Ivety Hýblové, která se bála o svého malého syna, který se náhodně píchl o pohozenou injekční jehlu. To je téma dnešní Kauzy pro reportéry, je to i téma pro vás, vážení posluchači. Pokud vás toto téma zaujalo, máte otázku, budete ji moci hned po písničce položit, protože ihned po písničce já přivítám na vlnách Českého rozhlasu 2 Praha paní doktorku Růženu Halířovou z Hygienické stanice v Olomouci, která bude na mé i vaše otázky odpovídat.



Přepis Občansko-právní poradny ...

moderátor
--------------------
Řešíme příběh malého chlapce, který se poranil o pohozenou injekční jehlu a pochopitelně jeho maminka poté prožívala měsíce strachu o jeho zdraví. Po telefonní lince zdravím do Olomouce paní doktorku Růženu Halířovou z hygienické stanice v Olomouci. Dobré odpoledne, paní doktorko.

Růžena HALÍŘOVÁ, lékařka, Krajská hygienická stanice v Olomouci
--------------------
Dobré odpoledne přeji.

moderátor
--------------------
My se budeme za chvíli bavit o příběhu, který jsme poslouchali. Ale já ještě před tím dám k dispozici našim posluchačům telefonní číslo, na které mohou telefonovat své případné dotazy: 221552424. Dnes číslo pouze jedno, protože na druhé telefonní lince, na kterou jste zvyklí, je právě teď obsazeno, protože na této telefonní lince je paní doktorka Halířová. Paní doktorko, když se takovýto příběh stane, nebo takovýto případ stane, že se dítě nebo i dospělý člověk poraní o injekční jehlu, kterou někde najde nebo nešetrně se o ní zkrátka zraní. Jak by měl správně postupovat, pokud k takovému zranění dojde?

Růžena HALÍŘOVÁ, lékařka, Krajská hygienická stanice v Olomouci
--------------------
Tak pokud bych to měla shrnout stručně, takže v žádném případě nepanikařit. Bezprostředně po poranění nechat ránu volně krvácet zhruba asi 5 minut a zásadně nemačkat, nevymačkávat. Po zastavení nebo zvolnění krvácení potom důkladně ránu vymýt vodou a mýdlem a případně ošetřit dezinfekčním prostředkem nejlépe na bázi jódu. K dosažení většinou bývá z autolékárničky jodisol, protože tento roztok má septický a antivirový prostředek. A pak samozřejmě se následně spojit s ošetřujícím praktickým lékařem. Pokud není momentálně v dosahu, tak klidně i s lékařem hygienické stanice, anebo pokud by to bylo výhodnější,tak se obrátit přímo na nejbližší infekční oddělení. Na hygienické stanici takovému člověku bude vystaven lékařský dohled, krev bude právě ve spolupráci s ošetřujícím lékařem vyšetřena bezprostředně po poranění na virové hepatitidy A, B, C a také budou odebrány protilátky proti viru HIV. Podle výsledků vyšetření potom bude ten imunitní stav takovéto osoby hodnocen a v odůvodněných případech zajištěno očkování proti hepatitidě B v souladu s platnou legislativou a vlastně tak, jak už jsme slyšeli,tak imunitní stav včetně klinických ošetření bude od takovéto osoby sledován skrze praktického lékaře ještě toho půl roku.

moderátor
--------------------
Máte přehled o tom, kolik lidí se takto pohozenou injekční jehlou zraní? Vedou se vůbec takové statistiky, taková hlášení?

Růžena HALÍŘOVÁ, lékařka, Krajská hygienická stanice v Olomouci
--------------------
Pokud nám je hlášeno, tak samozřejmě už jenom z důvodu, abychom vydali rozhodnutí pro lékařský dohled, tak registrujeme v roce 2009 například neprofesionální poranění o jehlu a ostré předměty v počtu 24, u profesionálních případů je to asi třikrát víc.

moderátor
--------------------
Děti jsou tvorové zvídaví, jistě berou do rukou věci, které se jim líbí a taková injekční jehla pohozená na ulici pro malé dítě může být zajímavým předmětem, který uchopí a třeba i přinese domů. Rodiče poté vyděšení, dítě se nezranilo. Nicméně jak naložit s injekční jehlou, která může být infekční?Určitě je to nebezpečný materiál. Jak se správně likviduje?

Růžena HALÍŘOVÁ, lékařka, Krajská hygienická stanice v Olomouci
--------------------
Tak jenom bych se zmínila, že neustále málo je prevence ve smyslu poučení těch dětí, aby se jehel nedotýkaly. Ale pokud už se tohle stane, tak vždycky i pouhý nález jehly nahlásit na policii buď České republiky nebo městskou. Jehlu sami nelikvidovat, nechat to na policii. Pokud už teda je to doma, tak může být jehla v pevném obalu zajištěna právě pro případy likvidace u té městské policie nebo eventuálně ošetřujícího lékaře. V žádném případě bych nedoporučovala jehlu brát holýma rukama, házet třeba do kontejneru.

moderátor
--------------------
To říká paní doktorka Růžena Halířová z hygienické stanice v Olomouci. Připomínám, že probíráme kauzu, při které se malý chlapec zranil o pohozenou injekční jehlu. A v tuto chvíli je jeden z posluchačů nebo posluchačka na telefonní lince. Dobré odpoledne.

posluchač
--------------------
Dobrý den. Nezlobte se, já volám právě kvůli likvidaci jehly a vy už jste to řekla, paní doktorko. Takže, děkuju hrozně moc.

moderátor
--------------------
Takže, děkujeme, že jsme předvídali váš dotaz dopředu. Nicméně je vidět, že se trefujeme do podobných otázek, jaké mají naši posluchači. Dáme jim prostor: 221552424, to je telefonní číslo, na které můžete volat a proto, abyste si svou otázku mohli případně ještě rozmyslet, vám nabízíme teď písničku a po ní hned budeme s paní doktorkou Halířovou v tématu pokračovat.

moderátor
--------------------
V Českém rozhlase 2 - Praha v odpoledním Kolotoči probíráme kauzu pro reportéry. Dnes se bavíme o příběhu malého chlapce, který se poranil o pohozenou injekční jehlu. Na telefonní lince je stále paní doktorka Růžena Halířová z hygienické stanice v Olomouci. Paní doktorko, opět na začátek připomenu telefonní číslo: 221552424, to číslo je pro naše posluchače. Pokud se k nám nikdo nedovolá, tak položím otázku já. Vy jste už hovořila o onemocněních, která se mohou právě prostřednictvím injekční jehly nakažené, infekční přenášet. Mohou to být tedy různé virové záněty jater typu A, B, C, lidově řečeno, žloutenky nebo to může být HIV infekce. Jsou ještě nějaké další nemoci, které hrozí?

Růžena HALÍŘOVÁ, lékařka, Krajská hygienická stanice v Olomouci
--------------------
Tak samozřejmě mohly by být,ale to je poměrně vzácné. Nejčastější v našich klimatických podmínkách jsou právě tedy tyto uvedené typy žloutenek. I bych řekla, že obava z přenosu HIV je trošku v deficitu, protože nejagresivnější je právě žloutenka typu B.

moderátor
--------------------
Jaká je pravděpodobnost přenosu nákazy, pokud najdeme jehlu, která je už evidentně starší, už je třeba i zrezivělá v porovnání s třeba čerstvě odhozenou injekční jehlou?

Růžena HALÍŘOVÁ, lékařka, Krajská hygienická stanice v Olomouci
--------------------
Tak ono je teda relativní tohle časové období, jak jehly dělit. Ale v podstatě platí obecné pravidlo, že čím čerstvější krev, tak samozřejmě tím to riziko je větší.

moderátor
--------------------
Je možné z takto nalezené jehly udělat nějakou expertizu ve chvíli, kdy se tedy někdo poraní, ať už je to sám člověk nebo někdo z jeho okruhu blízkých, a chce si být jistý, jestli opravdu ta jehla byla infekční, nebyla infekční? Jak je to drahé případně, takové vyšetření?

Růžena HALÍŘOVÁ, lékařka, Krajská hygienická stanice v Olomouci
--------------------
Tak teoreticky takovéto vyšetření by bylo možné, ale v České republice se nedělá. Aspoň tedy jsem se s tím nesetkala, protože není ani tak důležité v tomto případě, co tou jehlou lze přenést, jako co eventuálně opravdu v tom reálu ten člověk jako dostal. Jak na to jeho imunitní systém zareagoval.

moderátor
--------------------
Takže, se vracíme zpátky k tomu, co jste už říkala, tedy že takový člověk je pak sledován, je nad ním lékařský dozor a jsou dělána patřičná vyšetření.

Růžena HALÍŘOVÁ, lékařka, Krajská hygienická stanice v Olomouci
--------------------
Takže, právě tato vyšetření jsou dělána z důvodu té inkubační doby jednotlivých typů žloutenek. Ono v podstatě by se mohlo to vzít na začátku a na konci, ale v tom průběhu se to dělá z důvodu té reakce ve smyslu včas zaočkovat a eventuálně je to i přínosné z hlediska uklidnění psychiky toho jedince.

moderátor
--------------------
To říkala paní doktorka Růžena Halířová z hygienické stanice v Olomouci. Paní doktorko, já vám děkuji za to, že jste byla hostem v našem vysílání, že jste si udělala čas a přeji vám hezký zbytek dne.

Růžena HALÍŘOVÁ, lékařka, Krajská hygienická stanice v Olomouci
--------------------
Děkuji. I vám. Na shledanou.

moderátor
--------------------
Na slyšenou. A tímto končí dnešní kauza pro reportéry. Bavili jsme se o tom, kterak postupovat, když najdeme pohozenou injekční jehlu, případně když už dojde k poranění, jak poskytnout první pomoc a jaká je následná péče o takového člověka, který může být nakažený nějakou infekční chorobou. Je 14:38 hodin. My si teď zahrajeme a poté se budeme věnovat dalšímu programu. Máme před sebou kulturní vstupenku, která bude určitě zajímavá.


Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.