Přepis: Jak to vidí Vladimíra Dvořáková – 3. května 2017

3. květen 2017

Hostem byla Vladimíra Dvořáková.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Dobrý den přeje Zita Senková. V dnešním Jak to vidí vítám politoložku profesorku Vladimíru Dvořákovou. Dobrý den.

prof. Vladimíra DVOŘÁKOVÁ, politoložka
--------------------
Dobrý den.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Překotný vývoj na české politické scéně bude dominovat dnešní půlhodině. Co znamená ohlášení demise premiéra? Padne on nebo celá vláda? Jaké jsou další varianty nového vývoje a jaký je vůbec manévrovací prostor prezidenta? Kdo bude z vládní krize nejvíce profitovat? Analýza v souvislostech, vítejte. Spory mezi Andrejem Babišem a Bohuslavem Sobotkou vyústily v ohlášenou demisi celé vlády, kterou premiér včera oznámil. Myslíte, paní profesorko, že jí i skutečně podá?

Čtěte také

prof. Vladimíra DVOŘÁKOVÁ, politoložka
--------------------
Tak já si myslím, že on podá vlastně svoji demisi a v tomto okamžiku, když premiér podává demisi, tak vlastně podává demisi i za celou vládu. I když čistší by bylo pravděpodobně, kdyby se s vládou dohodl a řekl, že to podává jako celá vláda. Každopádně pokud on podá a já si myslím, že ano, že už nemá krok zpátky, podá demisi, tak vlastně s ním odchází celá vláda. Prezident, řekněme, pokud tu demisi přijme, tak je otazník nad tím, jestli teda musí přijmout nebo ne, každopádně může požádat pana premiéra a celou vládu, aby setrvala a vládla v demisi do jmenování vlády nové, která vlastně ale nemusí být jmenována až do voleb.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Je možný i scénář, že prezident přijme demisi pana Sobotky a ta vláda byť by se třeba mohla v nějaké formě změnit, rekonstruovat, by zůstala?

prof. Vladimíra DVOŘÁKOVÁ, politoložka
--------------------
Tak je to možné ...

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Je to vyloučené?

prof. Vladimíra DVOŘÁKOVÁ, politoložka
--------------------
Takhle. Je nejvyšší, nejjednodušší krok je, že přijme demisi a poté požádá vládu, aby setrvala a vládla dále v demisi. Tohle to je varianta, která je možná nejschůdnější, nejpravděpodobnější, pokud se prostě nechá ta situace dojít tak, jak měla být k těm volbám a nebude se vlastně nic měnit. Druhá věc je, že prezident přijme demisi a zároveň tedy požádá, aby vláda dále vládla, ale najde si jiného premiéra, který bude sestavovat další vládu a potom ta vláda bude žádat o důvěru parlamentu. To znamená, to je ten scénář, jako byl třeba s Rusnokovou vládou. Takže to je další možnost, která vlastně nastane a uvidíme, jestli v tomto okamžiku vlastně by mohl této situace prezident využít tímto způsobem, protože se mu vlastně dává do ruky obrovská možnost si několik měsíců před volbami vlastně najmenovat vládu dle své volby, vyměnit třeba jméno premiéra, dát tam úplně někoho jiného, dostat tam lidi, kteří budou dělat třeba i volební kampaň. Uvědomme si, že prezident také vlastně přichází do prezidentské volební kampaně, ale, nebo budou se snažit, aby vlastně prezidentovi lidé se úspěšněji dostali případně i do parlamentu. To je to, co jsme viděli v době Rusnokovy vlády, kdy řada ministrů potom vlastně kandidovala za hnutí Zemanovců, když to řeknu zjednodušeně.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
A co je podle vás, paní Dvořáková, jaksi v zájmu prezidenta, který obhajuje svůj mandát, z hlediska volební kampaně nebo předvolební kampaně?

prof. Vladimíra DVOŘÁKOVÁ, politoložka
--------------------
Víte, co je v zájmu prezidenta, je opravdu těžké říci, protože záleží, jakou má strategii volební kampaně. Každopádně posílení jeho mocenských pozic, to znamená i větší vliv na vládu, možnost, aby lidé, kteří budou na ministerstvech, byli vlastně jeho lidé, tak je určitě v jeho zájmu. Na druhou stranu my si musíme uvědomit, že ani ANO a ani sociální demokracie ještě nevyslovila svoji podporu pro nějakého prezidentského kandidáta. ANO snad řeklo, že nebude mít vlastního kandidáta, ale není jasná podpora vůči panu Zemanovi, takže to bude další věc ve hře, která může vlastně nějakým způsobem ovlivnit domlouvání, jak ta vláda bude vládnout a to jsou možná určité spekulace, kterým já moc nevěřím, ale nevím, nemám tyto informace, jestli některé věci nemohly být s někým z okolí prezidenta předjednány.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Překvapil vás vůbec krok pana Bohuslava Sobotky? Dalo se to očekávat? Někdo to hodnotí jako krok odvážný, zodpovědný dokonce a naopak, že se zachoval zbaběle i. Co tomu říkáte? Jak, jak tomu rozumět, proč demisí celé vlády chce Bohuslav Sobotka řešit problém, který podle něj i dalších oponentů má jediný člen vlády ministr financí, byť je šéfem hnutí, které tvoří koalici?

prof. Vladimíra DVOŘÁKOVÁ, politoložka
--------------------
Překvapivé to bylo. Nutno říci, že to překvapivé bylo. Já jsem to sledovala na čtyřiadvacítce, protože byla ohlášena tisková konference, ještě jsem to pustila trochu později a najednou jsem v tom okamžiku jsem prostě asi během tří, čtyř vět Sobotky se teda ozvalo to, že podává demisi. Pro mě to byl naprostý šok a litovala jsem kolegu Znoje, který seděl ve studiu a najednou na to měl okamžitě zareagovat, protože opravdu jsem nevěděla, jakou, jakou motivaci nebo jakou, jaký strategický cíl by se tím mohl vlastně sledovat, protože samozřejmě může být morální přesvědčení a vystoupení, to nepopírám, že může to existovat jako faktor, jestli je to v téhle roli nebo ne, to nevím, ale zase každý odpovědný politik 5 měsíců nebo 6 měsíců před volbami předsedá určité politické straně, tak samozřejmě zvažuje, jak který krok může mít dopady, protože to je odpovědnost i vůči jeho straně.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jak tomu tedy rozumíte?

prof. Vladimíra DVOŘÁKOVÁ, politoložka
--------------------
Já se přiznám, že tomu moc nerozumím.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Navíc jenom dodám, že termín sněmovních voleb, které prezident Miloš Zeman stanovil na 20. a 21. říjen byl zrovna včera vyhlášen ve sbírce zákonů, takže oficiálně začala volební kampaň s těmi přísnějšími pravidly jak pro kandidující strany, tak i podporovatele. Co vlastně to načasování? Je to náhoda nebo je to záměr? Co tím tedy sleduje Bohuslav Sobotka?

prof. Vladimíra DVOŘÁKOVÁ, politoložka
--------------------
Tohle také už se hodně spekuluje o tom, jestli prostě se tam mohlo něco sledovat. Já si myslím, že to je spíš náhoda. Já se osobně nedomnívám, že by se mohlo podařit, aby byly volby předčasné, že to není víceméně v zájmu skoro žádných stran. Možná u některých menších stran, kterým teďko rostou preference, tak aby se nezastavily, tak by bylo možná lepší, ale ve svý podstatě nemyslím si, že by to bylo v zájmu kohokoli, protože dělat volby o prázdninách je něco, co by rozhodně teda nenadchlo voliče. Dělat je začátkem září, to znamená volební kampaň během prázdnin, je také něco, co by asi příliš nenadchlo a hlavně dává jistý pocit nejistoty, protože přeci jenom ty profesionální marketingové firmy, které organizují tu kampaň potom do detailu, vcelku vědí, koho jak oslovit, které skupiny mohou přijít, ale teda koho budete oslovovat koncem prázdnin nebo začátkem září, je skutečně dost nejasné, takže myslím si, že je to náhoda.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jaké řešení měla nebo mohla mít ta vzniklá situace? Teď narážím na to, že ministr financí Andrej Babiš dostal ultimátum od sněmovny, aby vysvětlil kauzu korunových dluhopisů. Mohl to Bohuslav Sobotka řešit jinak?

prof. Vladimíra DVOŘÁKOVÁ, politoložka
--------------------
Tak já si myslím, že prostě tohle je vyústění krize, o které vlastně původně možná nikdo nestál nebo nebyla v úmyslu, že potom trochu žije svým vlastním životem. Podle mého názoru bylo několik možností. Pan premiér Sobotka musel reagovat na tu situaci, která vznikla, objevila se v médiích, on je zodpovědný za celou vládu a ty nejasnosti podle mého názoru především kolem Čapího hnízda jsou poměrně významné a docela i veřejnosti pochopitelné. Ty další možná ta veřejnost moc tak nechápe. Ale parlament chtěl do konce dubna vyjádření. Mohlo se počkat, až tedy parlament zhodnotí to vyjádření a potom jednat. Bylo už by trochu méně osobní a bylo by to jakoby objektivnější. On mohl počkat, je tady OLAF, vyšetřuje Čapí hnízdo, dá se předpokládat, že již brzo budou nějaké výsledky, mohl počkat na ty výsledky OLAFu. To jsou věci, které jsou na místě. Mohl podávat demisi, požádat, aby vlastně prezident odvolal pana ministra financí. To, že pan prezident by to pravděpodobně neučinil, je jiná věc, která ale potom by legitimovala případné další kroky. Tím, že on sám řekl, že vlastně prezident, který je neodpovědný a on je, pan Sobotka je odpovědný za vládnutí, tak vynechal tento krok, aby se nestalo to, že mu to pan prezident odmítne, si myslím, že byla dost velká chyba, protože pan Sobotka, kdyby trval na tom a prezident to odmítl, tak Černý Petr, zvláště pokud by se objevilo tedy i ta otázka OLAFu a prokázalo by se, že některé věci skutečně takhle fungují pro širší veřejnost, tak Černý Petr byl u pana prezidenta. Takhle je u pana Sobotky. Takže ta strategie mi není úplně jasná. Osobně si myslím, že do těchhle těch konfliktů jít mohl. Další věc, která je překvapivá, je, že vlastně vedení sociální demokracie, mám obavy, že ani jednotliví ministři netušili do poslední chvíle, co pan Sobotka řekne, a to mně připadá, že není, není úplně dobře, protože přeci jenom sociální demokracie se vždycky prezentovala jako strana, která není stranou jednoho muže, nebo skoro vždycky se takto prezentovala.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Co to může podle vás znamenat dál pro politickou kariéru Bohuslava Sobotky? Jako o šéfa sociální demokracie, co to přinese pro kampaň, jak to ovlivní předvolební kampaň? Získala teď sociální demokracie tímto krokem svého šéfa nějaký trumf pro kampaň, téma volební?

prof. Vladimíra DVOŘÁKOVÁ, politoložka
--------------------
Já si myslím, že spíš nezískala. Já co bude budoucnost Bohuslava Sobotky vcelku mi nepřipadá tak úplně podstatné, možná lidský je to, je to premiér ...

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak je to premiér, šéf strany.

prof. Vladimíra DVOŘÁKOVÁ, politoložka
--------------------
... ale jestli bude v politice, nebude v politice, jestli se stane znovu premiérem. Mně to nepřipadá toto tak podstatné, mně spíš připadá podstatné, jak bude vypadat sociální demokracie a jestli tato strana teda bude procházet nějakou hlubokou krizí nebo nebude, případně pokud pan Sobotka odejde, tak si myslím, že to, že prvním místopředsedou je pan Chovanec, znamená zase další úbytek hlasů, protože prostě vím, že mnoho lidí, nebo i ten pokles často vychází právě z toho, že statutárním nebo prvním místopředsedou je pan Chovanec, který zase nemá tak velkou důvěru. Tady je spíš problém ta strana, jak se rozkročila, jaké skupiny oslovuje, jaké skupiny vlastně v posledních měsících vlastně ztratila. To, že pan Sobotka chtěl ukázat, že vystupuje vlastně proti něčemu, co je podezřelé, tak by se mohlo považovat za velmi pozitivní. My víme, že mnozí lidé setrvávali ve vládách, byť teďko opozice to panu Sobotkovi vyčítá, jak dlouho byl s panem Babišem, ale když si vezmeme kauzu pana Čunka a v té době tam byl pan Schwarzenberg ve vládě, byť za Stranu zelených nutno zdůraznit, když si vezmeme všechny ty skandály, které byly v tom předchozím vládnutí, tak ten jistý distanc v momentě, kdy se otevřely ty problémy jako větší nebo dostaly se více na veřejnost, tak, řekněme, byl pochopitelný. Ale zase ten způsob, jak to bylo uděláno, jakým způsobem to bylo i deklarováno, v jakém kontextu, tak to skutečně nabývá dojem, že to je více marketingové a ještě ke všemu nezvládnuté marketingově, nežli, nežli skutečně takové to upřímné rozhořčení, že v takovéhle situaci nebudeme vládnout s takovým ministrem financí.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Podle některých je to i u pana Sobotky chytrá předvolební taktika, jestli by to sociální demokracii, která si alespoň podle různých průzkumů momentálně nevede nejlépe, mohlo by to pomoct?

prof. Vladimíra DVOŘÁKOVÁ, politoložka
--------------------
Tak já si myslím, že to bylo za tou motivací. Je pravda, že ANO vlastně získávalo hlasy na základě fungování úspěšné vlády, kterou vedl pan Sobotka. To byl paradox. Vcelku chápu, že, že se to sociální demokracii moc nelíbilo. Tady se trochu dělá jakoby velký útok sociální demokracie, pokud analyzujete různá vystoupení a projevy pana Babiše, tak zjistíte, že prostě už možná 2 roky skoro v každém vystoupení je vždycky nějaký takový jemný náznak, ty sociální demokrati a ten, ten premiér ničemu nerozumí a nikdy nepracoval a já nevím, všechny tyhle ty věci, které jsou oblíbené, vlastně takový ten populistický diskurs, který je zcela běžný a nacházíte ho třeba u Berlusconiho, ten slovník je skoro stejný, mám pocit, že to je prostě opsaný image, ale takže ono by to mohlo i s tou, ale mohlo pomoci sociální demokracii, ale mám pocit, že prostě způsobem, jak to bylo uděláno tou jistou nedomyšleností, snahou, aby pan Sobotka ukázal, že je tedy ten silný vůdce, místo aby se prostě profiloval jako ten seriózní vůdce, což mnohem více jemu vlastně odpovídá tomu jeho, řekněme, psychologickému profilu, jako někdo, kdo opravdu do poslední chvíle nesl tu odpovědnost za tu vládu a nechtěl to rozhodit, byť pan Babiš měl problém, tak v jistém momentě už usoudil, že dále to nejde, tak prostě se snaží ho, z něj vytvořit toho, toho silného muže, který bouchne do stolu a ono to nepůsobí přesvědčivě.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Kdo by podle vás mohl z té vzniklé situace, byť ještě není vůbec jasné její rozuzlení, zřejmě nejvíc profitovat? Opozice?

prof. Vladimíra DVOŘÁKOVÁ, politoložka
--------------------
Takhle. Já si myslím, že z aktérů nesporně pan prezident, ať už udělá jakékoli kroky, tak si myslím, že ty kroky budou velmi promyšlené, budou doplňovat určitou strategii volební, která jistě je připravená. Nutno říci, že přesto, že nám přijde někdy, že pan prezident reaguje nějak bezprostředně, ty kroky jsou velmi dobře profesionálně připraveny, takže já si myslím, že tam ten profit určitě bude. Vede, vede to k jeho posílení, je to něco, co bude velmi výhodné pro jeho volební kampaň a bude zakomponováno do konkrétní volební kampaně. Těžko mohu říci teďko, co to bude.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
V jakém smyslu bude z toho těžit Miloš Zeman podle vás tedy konkrétně?

prof. Vladimíra DVOŘÁKOVÁ, politoložka
--------------------
Za prvé on bude určovat, jak se to bude hrát. On bude určovat, jak bude fungovat vláda do konce, do konce vlastně volebního období, to znamená, tohle to je velmi podstatné. On bude určovat, kteří lidé budou významní nebo nevýznamní. Je otázkou, jak dalece, řekněme, bude ochoten vyjednávat s některými skupinami. Správně by vlastně v parlamentním systému on si měl sezvat předsedy parlamentních stran, hledat řešení a vytvořit vládu, která by byla velmi přijatelná pro parlament, ale víme, že to nedělal už v tom minulém období, takže moc to nepředpokládám, a jediné, co vlastně omezuje ty jeho možnosti, jsou to, že právě není jasné, komu ty dvě strany dají podporu nebo doporučí svým voličům, aby některého kandidáta podpořily, protože Miloš Zeman rozhodně nebude kandidátem ani ANO, ani ČSSD, ale může chtít, aby doporučily tedy svým voličům, svým straníkům, aby volili pana Zemana. To je jediná karta, kterou mají, řekněme, ty další mají ty další strany, ale nemyslím si, že by to bylo něco, co by tak zeslabovalo ty karty, co bude mít v ruce pan prezident. A znova říkám, ta strategie určitě bude velmi dobře dopracovaná do té jeho profesionální volební kampaně, protože ta kampaň vždycky byla dělána velmi profesionálně.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Kterou variantu dalšího vývoje byste zvolila vy, paní profesorko? Která by z vašeho pohledu byla pro tuto zemi a její stabilitu nejlepší? Hovořily jsme o těch několika scénáře, vláda v demisi, úřednická vláda, předčasné volby.

prof. Vladimíra DVOŘÁKOVÁ, politoložka
--------------------
Je to, je to opravdu těžké. Předčasné volby bych vylučovala, protože si myslím, že to je opravdu nevýhodné i pro občany, mají právo, aby se dozvěděli ty programy, ne aby se to dělalo někdy o prázdninách. Takže skutečně tohle bych asi odmítala. Vláda v demisi, to znamená stejná vláda, řekněme, představuje určitou stabilitu, umožňuje dodělávat některé věci, které jsou rozdělené, protože zůstávají na tom ministerstvu ti samí lidé, kteří prostě už jenom dokončují některé věci, tak z hlediska efektivity je to asi, asi nejlepší a nedává se ministrům ani odstupné a pak zase novým ministrům odstupné, ale takže je to nejefektivnější. Na druhou stranu je prostě otázka, jestliže teda se podá demise, protože pan Sobotka řekne nechci ministra financí, který je velkém střetu zájmů, tak další po tomhle gestu, dalších 5, 6 měsíců budují, budou vlastně fungovat s tím ministrem, který je v tom silném střetu zájmu, ta vláda zůstane takto. Takže to vlastně tohle to, pokud by nastala tato varianta, tak to spíš v lidech vyvolá pocit, že to je takový plácnutí do vody a vlastně nic se nestalo, nic se neděje. Takže nová vláda, tam by potom záleželo, jestli by to byla vláda, která by byla dohodnuta s parlamentem. Ty takzvané úřednické vlády u nás stejně musí získat nebo by měli získat důvěru parlamentu a podle toho by měly být sestavovány. Uvědomme si, že jak vláda Tošovského, tak vláda Fischera důvěru získala, ale vláda pana Rusnoka vlastně důvěru nezískala a nebyla ani tak vytvářena, aby tu důvěru získala. Což já považuju za velký problém i z hlediska legitimity vládnutí, byť je jasné, že ta vláda už má malý prostor a nemůže dělat nějaké zásadní změny. Takže tady nejsou, ve svý podstatě moc se nenabízejí i dobrá řešení. Ideální, ideální by možná byla nová vláda, na které by se sněmovna v nějaké podobě shodla. Ale v tom okamžiku to strategicky velmi posílí opozici.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Je kauza korunových dluhopisů pro širší veřejnost, paní profesorko, absolutně čitelná?

prof. Vladimíra DVOŘÁKOVÁ, politoložka
--------------------
Není. Není a on se vlastně ani nikdo to nesnaží vysvětlit. Myslím si, že pan Babiš jako to ještě dokáže vždycky zamlžit tím, že řekne 72 tisíc vlastně kupovalo korunové dluhopisy a teď si člověk řekne aha, tak všichni se dopustili těch podvodů. Opravdu si myslím, že třeba i sociální demokracie by měla udělat nějaké širší vysvětlení, v čem je ten problém, který je především v tom, že to si kupuje dluhopisy vlastní firmy. A teď je otázka vlastně, jestli ty dluhopisy potom investoval třeba do jiné firmy, anebo nikoli. Cílem bylo, aby vlastně získali,podnikatelé získali další kapitál, na kterém se mohli podílet i menší střadatelé, ale nechci jít do hloubky, protože nejsem ekonom. U Čapího hnízda je to jasnější. Čapí hnízdo se dá mnohem lépe vysvětlit, protože tam byl cíl, aby se daly dotace podnikatelům malým a středním, kteří nedosáhnou na úvěr a mají zajímavý projekt. A načež, a opět to nebude jenom Čapí hnízdo, naši studenti hledali i další Čapí hnízda, je jich hodně, tak vlastně se ty dotace zneužily tím způsobem, že ve svý podstatě se vytvořila z velké firmy malá firma a po určitou dobu, jak bylo zákonem řečeno, zůstala nezávislá, že jo, a ta dostala ty dotace. Ale opravdu tato malá firma, která se vyloučila z Agrofertu, neměla problém dosáhnout na úvěr, dosáhnout na financování a tak dále. Takže ten účel toho zákona, který měl podpořit malé, střední podnikatele, kteří mají dobrý nápad a nemají tedy ty finance a nedostávají úvěry, aby mohli vlastně něco takového udělat.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Proč si Bohuslav Sobotka nevzal jako, řekněme, záminku nebo nepoužil právě kauzu Čapího hnízda ke kroku, ke kterému se odhodlal včera?

prof. Vladimíra DVOŘÁKOVÁ, politoložka
--------------------
Já, mně není jasný, proč vlastně to nevysvětlovali lidem, ono i korunové dluhopisy myslím, že dobrý ekonom by to dokázal vysvětlit, v čem může být ten problém, ale u těch korunových dluhopisů je další věc, že pokud nevidíte papíry, pokud nevidíte, co s těmi penězi potom pan Babiš udělal, jestli je investoval třeba i do jiných firem, tak nemůžete zjistit, jestli tam mohlo dojít k pochybení nebo ne, takže skutečně hůře se to, hůře se to nějakým způsobem vysvětluje. Ty konflikty zájmu tam nesporně jsou, ten, ten problém vlastně těch podnikatelských aktivit vidíme ale i v jiných zemích světa. Problémem je, že tady velmi dlouho, velmi dlouho vlastně chyběl slušný zákon o konfliktu zájmů a ani ten momentální není, není zrovna ideální. Dlouho se zde vytvářel image, že vlastně se nic neděje, když manželka třeba premiéra funguje v nějaké významné správní radě, nikdo to nevnímal jako konflikty zájmů, vždycky se říkalo ohrožuje to svobodu podnikání, takže vlastně v týhle tý situaci, když pan Babiš se hájí úplně stejným způsobem, tak skutečně navazuje na tu politickou kulturu, která tady velmi dlouho vlastně byla vytvářena už od počátku 90. let a ty mechanismy nebyly, nebyly dobře nastaveny. A v momentě, kdy se jde proti panu Babišovi, tak on říká všechno je podle zákona, u Čapího hnízda bych si nebyla jistá, ale on vlastně, protože už ty zákony byly přijímaný tak, aby ty věci umožňovaly, takže se dostáváme do začarovaného kruhu, kde ty věci se velmi obtížně prokazují. My to vidíme i v běžných kauzách, kdy se třeba velmi obtížně jako prokazuje korupce nebo jiné věci, protože vlastně mnoho věcí, které se prostě nedělají, tady nebyly zákonem postižitelné.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Pan Babiš reagoval velmi překvapeně včera na krok Bohuslava Sobotky a řekl, že je velmi zaskočen, že Bohuslav Sobotka ničí jednu z nejúspěšnějších vlád. Kdo ji tedy ničí? Pan Sobotka, pan Babiš? Jak to vidíte?

prof. Vladimíra DVOŘÁKOVÁ, politoložka
--------------------
Je to, je skutečností, že ta vláda byla vnímána jako, jako velmi úspěšná. Řadu věcí dokázala udělat, byť teda tu daňovou reformu, kterou slibovala, já myslím, že jedna z nejvážnějších věcí nakonec se neuskutečnila.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Registr smluv.

prof. Vladimíra DVOŘÁKOVÁ, politoložka
--------------------
Registr smluv, uvidíme ještě, jak, jak nakonec to, to přijde, ale tím, protože ten registr smluv se pokusili tedy potom zase ještě zlikvidovat, tak není to úplně uzavřená kapitola, ale dá se říci už po, po těch předchozích obdobích nestability, tak lidé vlastně oceňovali už jenom to, že ta vláda vládne, že, že prostě funguje. A buďme upřímní, mě politologie baví, ale většina občanů vlastně chce, aby vláda vládla, protože je to její práce. Chce, aby učitelé učili, aby prostě řidiči autobusů jezdili, to je vnímáno. A jakékoli dlouhodobá nestabilita, kdy se těžko dostávají k těm detailům a těžko chápou nebo není úplně dostatečně vysvětleno, oč tu jde, tak působí vždycky velmi nepříjemně. Ta vláda má za sebou dobré výsledky měla poměrně silnou popularitu v našich mezích, takže skutečně to není, není úplně dobrý pocit, že končí.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Říká profesorka Vladimíra Dvořáková z Vysoké školy ekonomické. Já vám za to děkuji a těším se opět na slyšenou,

prof. Vladimíra DVOŘÁKOVÁ, politoložka
--------------------
Na shledanou.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Zítra bude mým hostem bezpečnostní poradce Andor Šándor. Dobrý den všem přeje Zita Senková.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autoři: zis , Vladimíra Dvořáková
Spustit audio