Přepis: Jak to vidí Jan Kubáček – 14. srpna 2020

14. srpen 2020

Hostem byl politolog Jan Kubáček.

Zita SENKOVÁ, moderátorka 
Dobrý den přeje Zita Senková. V následující půlhodině nabídnu pohled politologa Jana Kubáčka. Já vás vítám, dobrý den.

Jan KUBÁČEK, politolog 
Klidný pátek všem.

Zita SENKOVÁ, moderátorka 
Analýze podrobíme návštěvu šéfa americké diplomacie v Česku, dopad běloruských voleb na tamní politiku a společnost i pád libanonské vlády jako reakci nejenom na devastující explozi v přístavu. Nenechte si ujít názory v souvislostech.

Zita SENKOVÁ, moderátorka 
Česko tento týden navštívil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Co bylo cílem této letní návštěvy, jaké poselství, pane Kubáčku, vyslala. Jeho slova byla velmi jasná, přímočará.

Jan KUBÁČEK, politolog 
Pravda je, že na to nejsme příliš zvyklí. Zažívali jsme Hillary Clinton, zažívali jsme Madeleine Albrightovou, ještě v devadesátých letech diplomata Bakera, kde v podstatě se četlo mezi řádky. A bylo to spíše takové ponoukání a stavění na pozitivním. Najednou přijel Mike Pompeo, nejen zástupce jestřába a tvrdého byznysmana žraloka v politice Donalda Trumpa, ale také bývalý voják. A také to tak odpovídalo. Bylo to jasné, rázné a silové.

Zita SENKOVÁ, moderátorka 
A šéf CIA.

Jan KUBÁČEK, politolog 
Přesně tak. Ale to už přece jenom jsme taky zažívali u některých amerických prezidentů typu George Bushe staršího. Ale najednou opravdu v podstatě velmi obchodnické jednání, bylo to mimochodem střet dvou obchodníků. Andrej Babiš je velmi podobný. Bylo to bez příkras ty vzkazy. Bylo očividně to jednání tím, že i dvoudenní a zajímavě nastavené, že nejprve setkání s ministrem zahraničních věcí panem Petříčkem. Tak bylo určitě velmi věcné, dá se očekávat, že ten první den v podstatě bylo pilování té každodennosti problémů, ale i úspěchů, jak v oblasti sdílení informací, společné špionážní spolupráce, válečné zkušenosti, protože jsme na několika frontách spojenci a máme tam společně vojáky, samozřejmě projekty v rámci NATO a investice, protože Amerika prostě stojí o úspěch pro své firmy, no a jádro. Jádro, protože pro Spojené státy americké je velmi důležité, aby Westinghouse byl součástí hry. A nutno dodat pro nás je to také dost zajímavé, protože pokud Američané dají lepší nabídku, tak máme šanci tlačit na Francii, Jižní Koreu, Rusy, Čínu, případně další účastníky, aby také své nabídky zvýhodnili, vyšli víc vstříc. Bylo to pro nás výhodnější už z toho titulu, že to bude projekt mnohaletý. Takže každopádně jiný formát jednání, ale rovnou říkám b, pokud si někdy někteří říkali, no dobře, ale je to spojené s Donaldem Trumpem, kdoví, jestli ke konci roku bude ještě prezidentem znovuzvoleným, nutno dodat, tohle byla témata, která zajímají i demokraty. A jsou to témata dlouhodobá, čili dá se očekávat, že se budou dál držet ve hře. A budou takovou linkou česko-amerických vztahů.

Zita SENKOVÁ, moderátorka 
Vlastně do centra těch vztahů se opět dostala jaderná energetika, kdy jste se mimochodem, pane Kubáčku, zmínil o Hillary Clintonové, tak vlastně ona tady byla před osmi lety, což byla poslední návštěva vrcholného představitele americké administrativy.

Jan KUBÁČEK, politolog 
Je to tak. A samozřejmě je to zajímavé i zarámování, že se ukazuje, že ty naše vztahy, že vlastně my se umíme bavit, potkávat, oťukávat na těch společných platformách nebo spolupráci v rámci například NATO, některých jakoby vojenských projektů, ad hoc diplomacie. A takové ty zásadní setkání se opravdu odehrávají jakoby na tom tvrdém byznysu. Já na jednu stranu říkám i s vědomím historie: buďme za to rádi. Nejhorší by bylo, kdybysme se setkávali u výjimečných situací. V podstatě licitovali vůbec jako o budoucnosti Evropy, existenci sousedních států, existenci naší. Buďme rádi za tvrdé obchodní jednání, které ukazuje, že ty vztahy jsou normální, že jsou velmi věcné. Jenom je tam nový rozměr, a to jednak ekonomická tvrdá diplomacie. Pro nás velmi důležité, neb jsme otevřená exportní ekonomika, takže řešíme, jakou budeme mít podmínku pro náš vysoký byznys, vědu, výzkum, pro auta. Mimochodem ale pro železárny, chemický průmysl a mohl bych pokračovat, no a pak je tam to b, o kterém se zatím moc nemluví, z logiky věci je to špionáž, je to zločin, neboli je to společný boj proti kybernetickému právě kriminalizování gangům, špionáži, protože toho přibývá. A nutno dodat přibývá toho hodně právě od takových různých čínských entit a čínských firem, a to si myslím, že bylo velké téma, které se jenom vyťuklo, že se řeklo Čína. Ale fakticky si myslím, že to byl leitmotiv těchto dvou dnů a obecně je to leitmotivem mnoha jednání dalších, proto mimochodem ta účast taky reprezentantů našich špionážních služeb na vrcholných jednáních, taky novinka.

Zita SENKOVÁ, moderátorka 
Mike Pompeo při svém projevu v Senátu označil Rusko a Čínu za bezpečnostní riziko, které by Česko při budování své energetické či komunikační infrastruktury nemělo přehlížet. Už na to reagovala vzápětí čínská ambasáda. Ohradila se proti tomuto tvrzení. Podle ní Pompeo neopodstatněně útočí na Čínu a podněcuje neshody mezi jinými zeměmi a Čínou. Tato slova jsou podle čínské ambasády plná ideologických předsudků a myšlenek studené války.

Jan KUBÁČEK, politolog 
Co na to dodat, kdyby Čína byla jiná. Kdyby měla jiný slovník, jiné uvažování, jiné vystupování, určitě mnozí posluchači, posluchačky by vzpomněli, jak donedávna nám chodila doporučení, co máme dělat, také bez příkras. Úplně téměř s jízdním řádem, jak bysme měli ideálně postupovat, jako partnersky, takže rád bych řekl, že jsou jiní, já se obávám, že to je pokřikování na stejné manýry stejných, je to prostě chování velkých států a hlavně se ukazuje, že v tom mezinárodním dění se přiostřuje, že nastupuje zase taková jistá silová diplomacie. Obecně studená ekonomická válka mezi Čínou a už se dá říci euroatlantickým světem a ukazuje to mimochodem i tu logiku té tchajwanské cesty, že Amerika velmi otevřeně ji podpořila, ostatně i z toho titulu, že jsou takovým protektorem, ochráncem Tchajwanu. A bylo vidět, že Američané si uvědomovali, že Česká republika v tomhle ohledu je velmi unikátní a uvidíme, co to přinese, že vlastně vysílá druhého ústavně nejvýše postaveného politika v zemi, protože to se moc neví. Ale po prezidentovi dle ústavy je předseda Senátu, který vyjíždí se svou delegací zanedlouho do Tchaj-wanu. A de facto tam reprezentuje na oficiální úrovni nějaký český a možná širší postoj.

Zita SENKOVÁ, moderátorka 
Mimochodem den před příletem Mika Pompea do Prahy přicestoval na Tchaj-wan americký ministr zdravotnictví, a propos předsudky, pane Kubáčku, myslíte, že jsou ty mezinárodní multilaterální vztahy zatížené předsudky, ideologiemi?

Jan KUBÁČEK, politolog 
Bezesporu, bezesporu. Předsudky, ideologie, jistá předpojatost je součástí diplomacie, vždycky byla. Ono to patří k lidské psychice. Ani politika v tomhle není odlišná a vytržená. Nutno dodat, že ta předpojatost často využívá symbolicky, politicky. My sami to zažili v debatách s našimi partnery, že často jsme zažívali velmi nepříjemný pocit, že nám je naznačováno, že jsme stále východní Evropa, měli bychom pomlčet. Nepatří to tam, je to velmi neprofesionální. Nutno dodat, že ty vztahy to poškozuje. A nutno dodat, že v tomhle ohledu já musím českou stranu pochválit, protože vystupovala poměrně sebevědomě, že na pragmatický tón byl nastaven zase pragmatický tón a ač se o tom moc nemluví, tak často byly využívány argumenty, které se používají a jednají na úrovni celé Unie. Neboli myslím si, že když se kolikrát bavíme o tom, že ne vždy jsme schopni vyjednávat nebo být partnerem nebo protlačit si to v unijním domečku a být jakoby plnohodnotným spolubydlícím, tak tentokrát musím říct: jsme zafungovali, využili jsme toho, já nedokážu říct, jak moc přesvědčení, jak moc alibi, ale využili.

Zita SENKOVÁ, moderátorka 
Mimochodem, jak čtete to hlavní poselství středoevropské mise Mika Pompea.

Jan KUBÁČEK, politolog 
Kuriózně si myslím, že tam jsou dva vzkazy. První, že Amerika si velmi dobře uvědomuje, co jsou ty proamerické státy v oblasti Evropy, střední Evropy.

Zita SENKOVÁ, moderátorka 
Jsme tedy proamerický?

Jan KUBÁČEK, politolog 
Jsme, jsme stále vnímáni jako partnerský stát, který je velmi korektní, který moc nenamluví. V těch symbolech, není to úplně národ, který by mával americkou vlajkou při každé příležitosti, ale je to velmi dobrý spojenec. To vám řeknou diplomati, to vám řeknou reprezentanti armády, lidé z oborů, že prostě Američané si velmi dobře uvědomují, že často, když je průšvih, tak Češi jsou jedni z prvních, kteří do toho jdou a jsou věrnými loajálními a velmi profesionálním spojenci, takže my moc jakoby symbolicky to neodehráváme, ale jsme dobrým partnerem. Plus tam je to b, on tam byl velmi silný a také to někde zaznělo, velmi silný akcent a vzkaz Německu. Všimněte si Polsko, respektive to budu brát časově, Česká republika, Rakousko, Polsko to jsou všechno země...

Zita SENKOVÁ, moderátorka 
Slovinsko.

Jan KUBÁČEK, politolog 
Slovinsko. Ale zvláště tyto tři jsou velmi úzce provázány s německým byznysem. S německými zájmy, s německým trhem. A tyto země určitě nebyly vybrány náhodou, protože se řeší Huawei. Vlastně Německo je jedno z mála států, které ještě k tomu stále nedalo jasné stanovisko. Řeší se některé ještě přesahy, takové ty v euroatlantické spolupráci. Německo je jeden z mála států, který vlastně stále tlačí úzkou spolupráci s Ruskem, v oblasti dodávek zemního plynu, dodávek ropy. Američané tohle velmi dobře vědí. Mají s tím problém, a tak se snaží vlastně skrze sousedy, skrze české, rakouské a polské partnery v podstatě tak, tak trochu jednat ve stylu: A až mimochodem potkáte Němce, tak jim vzkažte, že s tímhle máme problémy a výhrady. Ono se to tak často děje, takže Američané vědí, že nejenže promlouvají k Praze, Vídni, Varšavě, ale že posílají signály do Berlína, ale nutno dodat i na unijní půdu, protože Němci jsou jedni z největších, nejsilnějších ekonomik a vyjednavačů.

Zita SENKOVÁ, moderátorka 
Takže aktuální zpravodajství z mise, pardon, Mika Pompea sledují s napětím v Berlíně i v Bruselu.

Jan KUBÁČEK, politolog 
Myslím si, že velmi je zajímalo, o čem ta jednání byla a co našuškávali v uvozovkách do ucha, do ucha Sebastianu Kurzovi, premiéru Morawieckému, premiéru Babišovi.

Zita SENKOVÁ, moderátorka 
A propo: Spojené státy, jenom podotek, demokratický rival republikána Donalda Trumpa, který obhajuje mandát joe Biden si po dlouhém rozhodování konečně vybral viceprezidentku. Stala se jí senátorka Kamala Harrisová, někdejší favoritka v prezidentských primárkách. Je to dobrá volba, pane Kubáčku?

Jan KUBÁČEK, politolog 
Je to strategická volba, myslím si že volba, která naznačuje velmi vysokou úspěšnost a vím, že to je téma na samostatné povídání si, takže v podstatě posluchačkám, posluchačům spíše doporučím: sledujte velmi intenzivně názory vzpomínané viceprezidentské kandidátky Harrisové, protože myslím si, aniž bych chtěl nějak dramaticky strašit, ale myslím si, že to je budoucí americká prezidentka, neboli dám jenom příklad tři jména a mnohým hned se to spojí, protože máte velmi kultivované posluchačstvo. Jména jsou Truman, Johnson, Ford, neboli lidé, které jsme de facto neznali, nebo naši předchůdci jejich medailonky neznali a stali se posléze americkými prezidenty, dokonce v čase jakoby toho prvního mandátu, myslím si, že tady nejsme daleko od toho, že možná nejen, že se vybírá viceprezidentka, ale že se de facto uvažuje, že bude i velmi aktivní vedle případně prezidenta Bidena a vůbec není vyloučeno k věku, situaci, že se také může stát prezidentkou ještě v tom prvním mandátu, takže určitě doporučuju: Čtěte, sledujte, myslím si, že to nebude bezejmenný kandidát jenom pro strategickou volbu, aby černoši, Afroameričané a další menšiny podporovali Bidena, ale myslím si, že se bavíme i o real politice, že ji tam uvidíme.

Zita SENKOVÁ, moderátorka 
Předpovídá politolog Jan Kubáček.

Zita SENKOVÁ, moderátorka 
V mnoha běloruských městech navzdory policejní brutalitě na demonstrantech pokračovaly protesty proti výsledkům nedělních prezidentských voleb, které pošesté vyhrál prezident Alexandr Lukašenko. Lidé protestují proti podvodům, které podle nich volby provázely. Podle opozice bylo hlasování zmanipulované. Jaký dopad to může mít na politiku v Bělorusku, na společnost, pane Kubáčku. Ministři zahraničí ze zemí Evropské unie by dnes měli probrat možné uvalení sankcí vůči Lukašenkovu režimu. Premiér Andrej Babiš na Twitteru napsal, že volby v Bělorusku se musí opakovat, musí být transparentní a za přítomnosti zahraničních pozorovatelů.

Jan KUBÁČEK, politolog 
Nutno dodat, že ten dopad bude jednoznačně neblahý, protože ta situace vypadá tak, že de facto Lukašenko už nemá co ztratit, proto nebude couvat, bude dělat jenom drobná gesta, viz některá ta aktuální současná, že propuštění některých, kteří byli, demonstrantů, kteří byli v minulých dnech de facto nezákonně vězněni, říká se, že někteří mučeni. Já se obávám, že tam jsou v podstatě dva špatné scénáře, že Bělorusko se jednak dostane do izolace, což bude nahrávat Rusku, které hodně tlačí na Lukašenka, aby de facto provázel ekonomiku, provázel měnu, provázel politiku a de facto vytvořil takový dvojstát. Nutno dodat, že z tohohle vždycky Lukašenko couval a taky se to ukazuje v ekonomice, protože mu v podstatě bylo všechno strategické, to znamená ropa, zemní plyn a další věci zdražovány. Plus tam je to b, ono se ukazuje u Lukašenka, že de facto teď už sází jenom na ten poslední pilíř, který má. A ten je pro něj zásadní, a to jsou bezpečnostní síly, takže obávám se, že se vlastně přesouváme do takové té poslední fáze autoritativního, takové to trošku, co jsme viděli u Ceaucesca. Dozvuk autoritativního režimu, který je v podstatě postaven jenom na tajných, na bezpečnostních silách, žije jenom z podstaty, de facto všichni čekají, dokdy jakoby ten autoritativní diktátor bude žít, dokdy bude existovat taková ta základní opora v podobě strachu. A ve výsledku nám to zase komplikuje tu bezpečnostní situaci v našem nejbližším okolí. V podstatě za Polskem máme stát, který bude žít jenom sám sebou, bude velmi nevyzpytatelný, bude nepřátelský vůči nejbližším sousedům, jak v Pobaltí, tak v Polsku. A bude se hodně opírat opravdu jenom v podstatě na násilí a strachu, protože se, bohužel ukázalo Lukašenkovi, že to je jediné, co mu ještě funguje.

Zita SENKOVÁ, moderátorka 
Ty vztahy mezi Minskem a Moskvou jsou prý nejhorší v historii, proč je Bělorusko důležité pro Rusko, pane Kubáčku?

Jan KUBÁČEK, politolog 
Je to taková brána. Bělorusko, nejenže je to velká země, ale je to taková brána, velmi široká brána v podstatě do oblasti Baltu. Rusové tam sice mají Kaliningrad strategický, se strategickým přístavem, ale přece jen když se podíváte na velikost Kaliningradu a Běloruska, tak se dá zjednodušeně říct, že tam máte branku. Ale vy k ní potřebujete, jak se říká, širokou dálnici. A kdybych zůstal u tohoto příměru, tak to je 12proudá dálnice, která nabízí jednak velký trh, ale taky velký tlak na Pobaltí, což Rusko neodolá, když tahle příležitost přijde. Velký tlak na Polsko, rovněž Rusko neodolá. A je to jistá šance zase držet ty sousední státy v šachu a odehrávat pro ruské voliče takovou tu velkoruskou, takovou tu silovou politiku, takovou tu, když to řeknu, ty, ty, ty, ty silné prsy a svaly Vladimira Vladimiroviče Putina pro domácí, když nemůže nabídnout skývu chleba a rostoucí ekonomiku, tak rád nabízí takovéto posilování ruských zájmů, ruské velmocenské politiky, takovéhoto silového vidění diplomacie, typu podívejte, zase vládneme nejbližším okolí, a to je přesně ta úvaha. A nutno dodat, tady zase musím u Lukašenka se zastavit, že on v tomhle byl velmi opatrný, vlastně vždy, když přišla nabídka typu: my vám to vrátíme v ekonomice, ale vy nám předáte kus suverenity, tak vždycky couvl. A toho drželo v přízni i okolí a bylo to takové jako tolerování, byl to takový zamrzlý konflikt mezi občany, sousedy a prezidentem Lukašenkem, a to se obávám, že teďka bude nabořeno, protože samozřejmě Putin toho okamžitě využije a začne dávat nabídky, v uvozovkách, přímo Lukašenkovi na, na ochranu osobní a bojím se, že to může být něco podobného co jsme zažili tak trochu na Ukrajině, kdy vlastně ta proruská část politiky právě hledala tu pomoc vždycky v Rusku. Tady si myslím, že to bude právě kombinace takových jako náznaků, jak vůči Unii, typu tlačte na mě víc a víc půjdu do náruče Putina, tak zároveň typu vůči těm bezpečnostním sborům, to je vlastně poslední jakoby záruka udržení moci prezidenta Lukašenka.

Zita SENKOVÁ, moderátorka 
Co tedy podle vás, jaké faktory rozhodnou o budoucnosti Běloruska?

Jan KUBÁČEK, politolog 
Ono se ukazuje, že ekonomika, že kuriózně ani koronavirus ne, byl to jeden z mála států, který to do poslední chvíle držel, jak se říká vodkou a traktorem a i přestože teda tato pomoc nezafungovala, tak přesto necouvl, ale myslím si, že to opravdu bude kombinace ekonomiky a strachu, protože je vidět, že veřejnost už vlastně se neztotožňuje, už ani vlastně menší města, konzervativní venkov nestojí za Lukašenkem, je to únava, ale teď se ukazuje, že to je únava postavená fakt na obušcích a na vůli obyvatelstvo nespokojené ztrestat, takže mně to trochu připomíná fakt toho Ceaucesca, že to bude takové teďka jako přetrvávání a vyčkávání na příležitost, případně na nějaký otřes.

Zita SENKOVÁ, moderátorka 
Stejná otázka, co se týče budoucnosti země se nabízí i u Libanonu, kde pod masivním tlakem frustrovaných obyvatel rezignovala vláda a nejde pouze o hněv z fatální exploze v bejrútském přístavu, tam lidi už měsíce demonstrovali za odstoupení celého vedení země, které viní z korupce, z neschopnosti, bude velmi obtížné podle vašeho názoru, pane Kubáčku, najít důvěryhodnou politickou postavu nebo vedení nové, kteří nejsou spjati s oligarchy?

Jan KUBÁČEK, politolog 
Nesmírně obtížné, nesmírně obtížné, protože jenom, abych zase posluchače uvedl do situace, v podstatě bavíme se o státečku, který je poloviční velikostí Moravy. O státečku, o kterém se nedávno, ještě pár desítek let zpátky říkalo: to je Švýcarsko Blízkého východu a arabského světa. O státečku, kde vlastně ta společnost je tak rozdělená nábožensky, že dokonce mají nastavené pravidlo, že křesťan je prezident, sunnita je premiérem, šíit stojí v čele parlamentu, neboli ono je nesmí těžké najít někoho, kdo dokáže oslovit všechny komunity. Dlouho se vlastně na to ani ta politika nejela. Proto taky mimochodem to ovládli fakticky oligarchové, které, kteří staví na svých náboženských skupinácj. Jsou tam de facto tři početné, stejně početné skupiny, které se drží v šachu. A obávám se, že teď jsme situaci, že téměř to vypadá na druhou nějakou občanskou nebo přinejmenším konfliktní válku ještě v situaci, kdy tam de facto máme stát ve státě a v kopcích fakticky funguje a vytvořil se ministát Hizballáh, podporovaný Íránem, takže je to obrovský problém. Je to obrovský průšvih, průšvih i z titulu toho, že jsou tam dozvuky syrské války, průšvih z toho titulu, že kousek odtamtud se teďka řeší vlastně mezi zase Tureckem a všemi ostatními otázka případných nalezišť blízko Kypru zemního plynu, čehož samozřejmě Turecko bude využívat a průšvih druhý, že fakticky se otevírá další důležitá silná linka k moři, která může být spojená s migrací, nelegálním zločinem. Je to, je to prostě nesmírně smutný příběh, protože to trochu připomíná Bosnu a Hercegovinu v devadesátých letech. A nedořešení dodnes, ale bohužel v Libanonu to vypadá opravdu na velký problém, anebo dojde k nějaké nečekané, dávám tomu deset procent, ale 10 % katarzi, že možná ty problémy a nestabilita a hlad lidí po stabilitě, ale i po základních potravinách, lécích, elektřině, třeba přivede k moci zatím nečekané politiky, kteří řeknou: Vždyť my to jinak nevyjednáváme než nějakou společnou cestou, ale bude to hodně těžké.

Zita SENKOVÁ, moderátorka 
Ve studiu Českého rozhlasu zůstává politolog Jan Kubáček. Německou sociální demokracii povede do příštích parlamentních voleb, které by se měly konat příští rok na podzim, pan Bazuka, jak se díky podpoře nákladných vládních programů na záchranu ekonomiky, říká spolkovému ministru financí Olafu Scholzovi. Je to vicekancléř v nynější vládě Angely Merkelové, jak vidíte jeho šance?

Jan KUBÁČEK, politolog 
Bude to velmi zajímavé, myslím si, že sociální demokraté tím, že jsou teďka v popularitě třetí až za zelenými a prvními křesťanskými demokraty, sázejí jednak na prověřenou tvář, sází na jednoho z nejviditelnějších členů vlády, protože prostě ministr financí je vedle kancléře, respektive v tom případě vedle kancléřky naprosto silový ministr a de facto ministr každodenně, jak se říká, na televizních obrazovkách. Je to člověk velmi zkušený, prověřený, dá se očekávat, že bude hodně promlouvat. A dostává pod tlak křesťanské demokraty, aby začali vlastně hledat toho svého kandidáta na kancléře či znovu na nějakou vsadili dámu na kancléřku. Myslím si, že sociálním demokratům to dává šanci pojmenovat a personalizovat opatření proti koronaviru, ekonomickému, nutno dodat, myslím si, že jim to dává šanci zase oslovit poztrácené voliče, protože jenom připomenu, že Olaf Scholz patří k těm vlastně řeklo by se středovým nebo mírně pravostředovým frakcím v sociální demokracii, vlastně teď se vrací na základě neúspěchu těch levicových, kteří ho těsně porazili ve vedení sociální demokracie a myslím, podobně, jak jsme se bavili u Kamaly Harris sledujte její názory v americké politice, tak myslím, že zase se vyplatí Olafa Scholze sledovat i ve vztahu samozřejmě k České republice, protože má velmi reálnou šanci silně zabodovat a myslím si, že to bude nakonec jeden z těch, co mají největší potenciál usednout do pozice německého kancléře už z jednoho prostého důvodu, že bude asi používat taktiku svého předchůdce Gerharda Schrödera, to znamená, bude dělat jakoby takovou racionální selskou pragmatickou ekonomickou politiku, a to pro Němce bude silné téma, protože samozřejmě logicky bojí, co jim ta budoucnost v ekonomice přinese. Bojí se o ztrátu zaměstnání, bojí se o charakter jakoby zapojování státu do podpory zaměstnanosti a ekonomiky, čili o panu Scholzovi určitě uslyšíme a myslím si, že asi se o tom budeme i v budoucnu bavit, protože to je silná persona. Sociální demokraté tentokrát neriskovali, netestovali, jak se říká, v bohy, ale vsadili na zkušeného generála, mimochodem připomenu, že to taky byl člověk, který dlouhodobě stál v čele Hamburku, tedy jedné ze spolkových zemí, neboli je velmi zkušeným v mezinárodním obchodu. A mimochodem v obchodu s Čínou, protože Hamburk vlastně je nejaktivnější spolková země právě v tom německo.Čínském byznysu, německo-asijském byznysu, takže myslím si že to bude člověk, který se vyzná a má ostré lokty.

Zita SENKOVÁ, moderátorka 
Máme také sledovat, když jste už doporučil nejenom Kamalu Harris nebo Olafa Scholze, také Markuse Södera, bavorského ministerského předsedu, šéfa křesťanskosociální unie, totiž ten konzervativní blok CDU, křesťansko demokratická unie a CSU sociální demokraté, nepostavili tedy svého kandidáta. Právě o Markusi Söderovi se spekuluje, nově by mu možná mohlo velmi poškodit v tom souboji, v té případné nominaci docela fatální chyba při zprostředkování těch testovacích výsledků, protože bavorské úřady neinformovaly 44 000 lidí, kteří se vrátili z dovolené, nechali se dobrovolně testovat. A mezi nimi bylo 900 pozitivně testovaných lidí, kteří mezitím tuto informaci tedy neměli. Mezitím mohli nakazit další lidi, takže to je horké téma.

Jan KUBÁČEK, politolog 
Je to, je to velký problém a bude se to táhnout týdny a já přidávám b, myslím si, že křesťanští demokraté zase udělají maximum pro to, aby neměli nominanta od Bavorů, aby neměli z bavorské CSU, takže kuriózně, myslím si, že těch kauz bude přibývat a budou unikat do médií právě od spolubratrů a spolusester z křesťanských demokratů, protože je vidět i ta velká neochota Angely Merkel mu přepustit prostor a obecně prostor Bavorům. Vlastně se vymýšlí, koho jiného z té regionální spolkové politiky vytáhnout, kdo bude mít šanci pojmenovat tu ekonomiku, udávat tón a tempo, ale hlavně aby byl odněkud jinud než z Bavorska. To je letos, to je teďka aktuálně velmi zvláštní trend, takové DNA CDU, prostě nedat prostor CSU. A udělat pro to maximum i za cenu sebe zmrzačení.

Zita SENKOVÁ, moderátorka 
Tak po tolika letech Angely Merkelové z CDU ve vládě je to pochopitelně.

Jan KUBÁČEK, politolog 
Bude to velmi těžké. A bude to velká výzva právě křesťanských demokratů přijít s někým silným a přitom novým.

Zita SENKOVÁ, moderátorka 
Politolog Jan Kubáček a jeho postřehy děkuji za ně.

Jan KUBÁČEK, politolog 
Díky za pozvání a klidný víkend.

Zita SENKOVÁ, moderátorka 
To přeji také Zita Senková, příjemný poslech dvojky.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media. Texty neprocházejí korekturou.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.