Přepis: Jak to vidí Ivan Hoffman – 17. června 2019
Hostem byl komentátor Ivan Hoffman.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Dobrý den a celý nový týden přeje Zita Senková. Ve zlínském studiu je už připraven komentátor Ivan Hoffman. Dobrý den.
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Zdravím srdečně vás a všechny naše posluchače.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
V dnešním ‚Jak to vidí‘ se zamyslíme nad tím, kam vykročí Slovensko s historicky první ženou v čele státu; jak by mohl politikou zamíchat nový projekt se sloganem „Je čas vzít si naši zemi zpátky“ i nad logikou nové krajské nemocnice ve Zlíně, o jejíž výstavbě by dnes měli rozhodovat zastupitelé. Dobrý poslech. – Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v sobotu složila ústavou předepsaný slib a ujala se nejvyšší státní funkce jako první žena v historii Slovenska. 45letá právnička, která ve vysoké politice dosud nepůsobila, je v pořadí pátou hlavou státu od vzniku Slovenska v roce 1993. Jak na vás, Ivane, zapůsobil její první projev? Naznačil její priority, styl práce, hodnoty. Paní Čaputová mimo jiné řekla, že nechce vládnout, nýbrž sloužit.
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Na mě ten projev zapůsobil velmi dobře. Samozřejmě bylo vidět, že je taková rozpačitá, byla hodně nervózní. Komentátoři zaregistrovali, že v té situaci je poprvé. Musí se o té politice leccos naučit a tak dál... Ale možná právě to, že to bylo takové lidské, přirozené, bylo tou nejlepší, řekl bych, propagací té nové prezidentky. Ona kromě toho, že řekla, že se nechystá vládnout, ale sloužit, tak také opět zopakovala to, co říkala ve své volební kampani, že se chystá tu rozdělenou slovenskou společnost spíše smiřovat než rozdělovat. Chce být prezidentkou všech občanů, a to nejen formálně, protože to už je složením ústavního slibu. Také znovu zopakovala, že se chce soustředit na věci, kterým rozumí, ve kterých je doma, a to jsou otázky spravedlnosti. Hodně hovořila o tématu rovnosti před zákonem, ale také o tom, že je potřeba hledět na lidskou důstojnost, že moc představuje i nějaký závazek. Asi je důležité také zmínit, že podobně jako v předvolební kampani, tak ani v tom projevu neslibovala věci, které prezident zařídit s těmi pravomocemi, které na Slovensku má, nemůže. To znamená, na rozdíl například od svého předchůdce prezidenta Kisky neslibovala, že zařídí lepší zdravotnictví anebo lepší školství. To jsou sliby, které by jí potom všichni připomínali, ale v jejích silách by nebylo je splnit.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Jakými kroky by mohla paní Čaputová jako nová prezidentka přispět k tomu, jak už jste řekl, že jedním z těch cílů je překonat rozdělení společnosti, ke které podle ní nemalou měrou přispěli i politici?
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Musím začít odpověď tím, že připomenu, že na Slovensku nová prezidentka nemá pouze stoupence, jak by se mohlo zdát z takových nadšených ohlasů v médiích. Je hodně lidí, kteří se dívají na Zuzanu Čaputovou s nadějí, že se politika přiblíží lidem, ale pak jsou lidé, kteří vyjadřují obavu, že do politiky vstupuje jakýsi aktivismus a že naopak by mohla tu společnost příklonem k určité části společnosti ještě více zradikalizovat. Ale já mám pocit, že ona si je toho zřejmě vědoma. To nejpodstatnější, co se od ní očekává, není, jestli bude schopna se domluvit s občanskou společností, jestli najde společnou řeč s liberálními stranami, které na Slovensku, zdá se, i podle průzkumu, postupně míří k moci a zřejmě mohou vystřídat i dosud velmi populární sociálnědemokratický SMER, protože s nimi se ona domluví. S nimi má velmi podobnou krevní skupinu.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Společný jmenovatel.
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Ano, určitě. Spíš je otázka, do jaké míry se jí podaří domluvit s těmi, kteří jsou jakoby na opačné straně barikády. To znamená především s těmi vládními stranami, s premiérem, s předsedou SMERu Robertem Ficem. To bude zřejmě ta těžší část mise, protože jedině tím, že s nimi naváže nějaký normální dialog, na rozdíl od konfrontace, která dosud ze strany prezidenta převažovala, si je možné naklonit i voliče SMERu, a potom být jakýmsi katalyzátorem usmíření ve společnosti.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Proč vlastně na Slovensku uspěli liberálové? Co myslíte?
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Oni uspěli i kvůli tomu, že... Po určité době se to kyvadlo musí překlonit na nějakou jinou stranu. Strany, které, jsou dlouho u moci, si na tu svoji pozici zvyknou, začínají se chovat přezíravě, arogantně. Také se příliš už propojí s tím podnikatelským prostředím, a z toho plynou skandály, korupce, klientelismus a tak dál. To znamená, jednou za čas k té změně dochází naprosto logicky. Ale druhým důvodem je, že Slovensko po, o tom jsme víckrát hovořili, té vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky se doopravdy ocitlo ve varu a ta vlna nespokojenosti z toho, co se děje a co je možné, že se může stát, vynesla nové politiky, nové lidi do povědomí veřejnosti. Myslím si, že tam se ta situace hodně lámala.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Myslíte, že by Zuzana Čaputová jako první slovenská prezidentka mohla, a pokud ano, tak jak, přepsat tu slovenskou politiku? Ona opakuje, že nemá ráda konfrontační styl, což ostatně ukázala i v té prezidentské kampani. Případně, Ivane, čím se bude lišit od Andreje Kisky?
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Já myslím, že to všechno uvidíme. Bude určitě méně ostrá a také proto, že je to právnička, advokátka, nebude mít takové ty sklony, které její předchůdce podle některých kritiků, a zřejmě i objektivně, měl, si trochu tu ústavu přizpůsobovat svým potřebám a politickému boji. To u ní nehrozí, to je vyloučené. Bude, řekl bych, pokud jde o právní věci, hodně taková precizní. Já si myslím, že hodně může sehrát roli i to, co je na ní v tom úvodu samém nejzajímavější, a to je, že ona tím, že je velice krátce v politice, tak z jedné strany má hendikep – není to protřelý, zkušený rutinér, který o té politice všechno ví a umí se pohybovat v kuloárech, ale zase z druhé strany ona nemá žádný škraloup, nenese si žádné kostlivce ve skříních. Doopravdy má čisté renomé, čistý štít. To znamená, ta nezkušenost je vyvážena tou, řekl bych, dobrou startovací pozicí, kdy je kandidátem čistým, nezkorumpovaným a tak dál.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Už za několik dní by měla Zuzana Čaputová navštívit Česko. Dodrží tak tradici, podle které první oficiální cesta ať už českého, nebo slovenského prezidenta vede do druhé republiky bývalé československé federace. Čím podle vás Zuzana Čaputová oslovuje tu část české veřejnosti, u které získala v podstatě ihned sympatie?
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Ona je protipólem těch tradičních politiků. To znamená, každý, kdo má potřebu nějaké změny a zdá se mu, že by se situace měla vyvíjet jinak, tak ji staví do přímého protikladu s naším prezidentem, který má své sympatizanty a má své docela hlasité odpůrce. Pro ně je Zuzana Čaputová takové zjevení a říkají si, bylo by fajn mít takovou prezidentku ženu. Řekl bych, že tomu docela rozumím, nicméně byl bych opatrný a počkal bych, jak ta politika bude vypadat v praxi a do jaké míry z té hodně formální funkce, ve které nemá mnoho, řekl bych, silných pravomocí... Co s tím dokáže udělat a co to udělá i s tou společností.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Co se týče pravomocí, tak slovenský prezident, teď už prezidentka, může například blokovat nominace vlády a parlamentu na obsazení vedoucích představitelů některých úřadů a institucí. Souhlasu hlavy státu podléhají také některá rozhodnutí odstupujícího kabinetu, kterému parlament vyslovil nedůvěru. Možná bych se ještě krátce zastavila... Jak tipujete ten vztah mezi Zuzanou Čaputovou a Robertem Ficem, který se z důvodu svatby, kterou tuším, nevím, jestli už upřesnil, nezúčastnil toho ceremoniálu?
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Já předpokládám, že oba dva udělají vše pro to, aby ten vztah byl korektní. On nemůže být nějaký extra přátelský, ale oba dva budou chtít, aby to byl vztah korektní, protože konfrontace by neprospěla ani jednomu z nich.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska by měl dnes sdělit podrobnosti o své nové středové straně Za ľudí. Zřejmě odtajní personálie. Zatím jenom řekl, že lidé, které oslovil, nevyznávají extrémní hodnoty. Co si slibovat od jeho projektu? Andrej Kiska původně plánoval, že se po vypršení toho prezidentského mandátu stáhne z politiky. Mimochodem není vyloučeno, že mu hrozí i trestní stíhání.
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Ten projekt ve chvíli, kdy ho ohlašoval, vypadal docela životaschopně. Andrej Kiska rozhodně má své publikum na Slovensku... Ale řekl bych, že mezitím vznikla strana Progresivní Slovensko, která, zdá se, velmi rezonuje v liberální části slovenské společnosti. A je to strana, ze které vzešla i současná prezidentka. Dá se předpokládat, že to bude nejbližší partner, ale současně i velice těžký soupeř pro Andreje Kisku a jeho politické uskupení. Uvidíme. Nejsem takový expert, a ani se nebudu tvářit, že jím jsem, abych řekl, že uspěje nebo neuspěje... To se uvidí. Ale rozhodně ty šance dnes pro něj nejsou tak dobré, jako byly ve chvíli, když vedl jako prezident politický boj a pro mnoho lidí byl vlastně takovým neformálním lídrem opozice.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Na české politické scéně je nová formace Václava Klause mladšího Trikolora, hnutí občanů. Chce hájit konzervativní hodnoty, zdravý rozum a pracující lidi. Jak se díváte na tento nový subjekt? Co symbolizuje? Může i u nás fungovat motto formace „přišel čas vzít si naši zemi zpátky“? Podobné heslo (neboli slogan) zaznělo třeba v kampani Donalda Trumpa nebo u brexitářů, kteří vyhráli britské referendum o vystoupení Spojeného království z unie sloganem „Taking our country back“.
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Dobře říkáte, že to jsou slogany, protože zatím Václav Klaus mladší oznámil, že založil hnutí, které bude konzervativní, pravicové... Připomenu, že když Petr Fiala tvrdil, že od ODS napravo bude už jen zeď, tak teď bude mít napravo Klause, ještě předtím, než bude ta zeď...
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
A napravo je vůbec nějaký přetlak...
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
To už vlastně konstatuje většina komentátorů, že spíš bychom se asi měli konečně dočkat taky nějakého subjektu na levici... Ale když se na to podíváme, co Václav Klaus říká v těch uvolněných sloganech, tak je to právě ta věta, kterou jste zmínila, a potom jsou to ty tři programové pilíře: Žijeme v ČR, bohatství vzniká z práce a braňme normální svět... Za každou z těch vět se skrývá nějaká teze. A my si asi umíme představit, o čem to bude, protože Václav Klaus mladší je populární politický glosátor, sloupkař, kterého hodně lidí čte, zná jeho názory... To znamená, umíme si to představit. Jak bude vypadat ten konkrétní program, na to si budeme muset počkat. Ale já nechci udělat to, co dělají všichni komentátoři, kteří už mu vykopali hrob a okopali kotníky – takovým způsobem, jako by měl rovnou prohrát. Myslím si, že to vůbec není jisté. On si zřejmě své publikum najde. Jak početné, to se všechno uvidí. Ale on sám je také realita. To znamená, musí mu být jasné, že jakmile zformuluje ten program, přestane hovořit o zdravém rozumu, tak to kouzlo těch sloganů velmi rychle pomine. Ukáže se, že nabídne program pro úspěšného občana, který je alergický na regulace, oškliví si stát... To bude určitě program nesocialistický, bude nesolidární a předpokládám, že bude také trochu asociální. Tím pádem se dostaneme do situace, kdy to jeho publikum rovnou tím zveřejněním toho programu do značné míry omezí. A klidně se může stát, že nakonec po vší té reklamě a po té chvále zdravého rozumu zjistíme, že pouze jinak zabalí to, co tady nabízejí všichni ostatní. On se bude pohybovat v mantinelech velmi reálné politiky. Jemu nezbyde než akceptovat to, co nesvede změnit, a toho, co umí změnit, bude tak málo, že se tím vlastně nic nezmění. To znamená, že vytvořit stranu, která by byla nějak zásadně nová a řešila něco úplně jinak, to dost dobře nejde. To by musel být radikál, a rovnou prohlásit hned na úvod nějaká úplně jiná hesla. Ale on vlastně říká, že ve většině věcí chce pokračovat, v něčem změní akcent atd. To znamená, že ono to kouzlo, které dnes vidíme u Václava Klause, šikovného publicisty, do značné míry vyprchá. A připomněl bych ještě jednu věc: Ono těch dobrých stylistů a publicistů a esejistů, kteří si v jedné chvíli řekli, „no, když mě lidi čtou, tak bych mohl taky do té politiky vstoupit a něco konkrétně udělat“, bylo víc. A většinou tím politickým angažmá trošku doplatili na svoji pověst literáta, publicisty nebo esejisty. Jinými slovy: Čtenáři jsou poměrně citliví na to, když někomu uvěří, vezmou ho za slovo, říkají si – ten mi promluvil z duše – a pak ho vidí, jak se dá dohromady s politiky, které předtím kritizoval, nit na nich nenechal suchou, a stane se jedním z nich. Tehdy ten člověk utrpí i jako autor a literát. A tohle to se velice dobře může Václavu Klausovi mladšímu stát... Že ho lidi přestanou číst.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
A myslíte, že politik typu třeba Václava Klause mladšího oslovuje spíše „čtenáře“, on je aktivní na sociálních sítích, anebo znamená automaticky čtenář, follower/sledovatel někoho i volič?
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Ono se to tak může stát, že tito lidé ho i budou volit. On se obklopí lidmi, kteří přemýšlejí podobně. Ti mají taky svoje sympatizanty... Takže ono to může fungovat. Proč ne?
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Jakou roli hraje dnes, Ivane, v politice politický marketing?
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Obrovskou. My jsme před chvílí hovořili o Zuzaně Čaputové. A ta bez toho, že by neměla perfektní politický marketing, by se tou prezidentkou samozřejmě nestala. Mnoho lidí stále konstatuje: Jak je vůbec možné, že se někdo, koho nikdo neznal, během několika měsíců vyprofiluje takovým způsobem, že si získá obrovské sympatie, a nakonec se stane prezidentem? To znamená, že marketing je dneska strašně důležitý. A kdo ho nemá, tak asi nemá smysl, aby do té politiky šel.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Právě dnes by měli krajští zastupitelé ve Zlíně rozhodnout o tom, zda se bude stavět nová krajská nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, 10 kilometrů od stávající/staré krajské nemocnice Tomáše Bati. Ta nová by měla mít kapacitu asi devět set lůžek a kolem by měla vzniknout celá nová městská čtvrť se vším všudy. Bylo by to, Ivane, nejlepší a také logické řešení? Bude dnes už většina zastupitelů pro?
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Jestli by to bylo nejlepší řešení, to se vůbec neodvážím tady ze Zlína říct. Kolem té nové nemocnice je samozřejmě obrovské napětí a jeden takový, řekl bych, naprosto zásadní spor. Jedna věc je, že když se postaví dnes nová nemocnice, tak automaticky proto, že naprostá většina nemocnic na světě se opravuje, nové nemocnice se prakticky nestaví, se stane tou nejmodernější nemocnicí v celé Evropě a možná na světě (v té chvíli, kdy se dobuduje). Předpokládá se do ní investice nějakých osm miliard. Jediný důvod, proč se o ní vůbec uvažuje, je ten, že rekonstrukce té staré Baťovy nemocnice ve Zlíně se tak dlouho odkládala, až dnes by podle některých propočtů oprava stále deset miliard, za druhé by se stavěla za plného provozu nějakých dvanáct let, což by bylo úplně neuvěřitelné... To znamená, že vinou minulých zastupitelství, které dopustily zadlužení té nemocnice a odkládaly opravy, by vlastně dneska oprava měla přijít dráž než postavit na zelené louce nemocnici novou. Ta nová nemocnice by splňovala veškeré parametry nemocničního zařízení, o kterém v těch opravovaných nemocnicích všude jenom sní.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
A zvedla by se úroveň zdravotní péče?
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Samozřejmě, určitě ano, protože by tam byly prostory i pro výzkumná pracoviště a byla by to spádová nemocnice, kde by byly silné týmy profesionálních lékařů a tak dál. Těch výhod je mnoho. Ale proti nim stojí argument, že každý, kdo je ze Zlína, se narodil v té staré nemocnici Baťově a má k ní silný sentimentální, lokálně-patriotický vztah. Lidé tu nemocnici prostě mají rádi, i když vidí, že je ve špatném stavu atd. A velmi těžko se jim s tou nemocnicí loučí. Také hodně průzkumů ukazuje, že mnoho lidí si přeje spíš opravu té staré nemocnice než budování té nové. To znamená, že politici jsou pod určitým tlakem.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
A i za cenu toho, že by se rekonstruovala tak dlouho a stála by více než výstavba té nové?
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Tak ty průzkumy vypadají... Lidé tu nemocnici prostě mají doopravdy rádi. A samozřejmě důležitým momentem také je, že tu nemocnici prosazuje současný hejtman Jiří Čunek, který doopravdy dělá všechno pro to, aby ta nová nemocnice stála. Proti němu jsou opoziční zastupitelé, ale na svou stranu se snaží především získat své koaliční partnery, kteří říkají, že osm miliard je hodně peněz. A současně má kraj jiné problémy. S dopravní infrastrukturou. Tady je dopravní obslužnost doopravdy na špatné úrovni. A mnoho lidí by spíše ocenilo, kdyby vznikl integrovaný systém dopravy a lidé by prostě jednodušeji cestovali.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Mimochodem co se týče těch hlasů proti, tak server Aktuálně.cz poukázal na odmítavý postoj několika lékařů z kroměřížské nemocnice. Před novou nemocnicí doslova na zelené louce varoval třeba dětský lékař z Holešova, podle kterého nová nemocnice bude fungovat jako, cituji, „pomyslná vývěva, protože bude přebírat jiným nemocnicím v kraji pacienty, výkony a samozřejmě i lékařský a sesterský personál“. Takže to napětí bude dnes značné při tom rozhodování podle vás?
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Bude značné...
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
... Pokud k němu teda dojde, protože pokus už byl v dubnu, pokud se nepletu, a tam to bylo odloženo právě na červen.
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Vypadá to teď tak, že doopravdy nějaké rozhodnutí by už padnout mělo, protože ať už rekonstrukce, nebo stavba nové nemocnice je aktuální. Ty hlasy i mezi lékaři, máte pravdu, jsou pro, jsou proti. Nakonec se bude muset rozhodnout politicky. Ukazuje se, že Jiří Čunek je ochoten pro tu nemocnici doopravdy udělat všechno. To znamená vyslyšet argumenty poslanců za hnutí ANO, kteří mají výhrady k tomu financování a mají své podmínky. On jim zřejmě vyjde vstříc úplně se vším, co si řeknou, jenom aby ta nemocnice prošla. I když se ptám kolegů tady ve Zlíně, v rádiu, tak nikdo si není jistý, jak to nakonec dneska dopadne. Ale přece jenom spíš se zdá, že ta nemocnice nějakou těsnější většinou by mohla projít... Ale není to dobrý vstup do toho, co nás čeká v budoucnu. Ideální by bylo, kdyby byla na tomto projektu, protože to je doopravdy velký projekt, široká politická shoda. Ale chtít v ČR širokou politickou shodu, to je mission impossible.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Takže regionální nebo celostátní politika... Bývá to víceméně komplikované...
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Není v tom velkého rozdílu mezi Poslaneckou sněmovnou, ale zase z druhé strany já bych řekl, že pokud nakonec ta nemocnice bude stát, tak přínosem pro celý kraj určitě bude. Ty ostatní nemocnice v tom systému budou mít také své místo, ale pacient, který chce být špičkově ošetřen, by to nakonec zřejmě ocenil. Já jsem takový opatrný stoupenec té nové nemocnice.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
A teď už máme čas jenom na bonmot, Ivane. Čím se liší regionální politika od té celostátní? Jestli to lze několika slovy...
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
No, Václav Klaus mladší prohlašuje, že by ty regiony úplně zrušil a tak dál. Já mám ale pocit, že přece jen nějakou funkci ten systém krajů má. Přibližuje politiku blíž k lidem... Já bych to nechal.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Ivan Hoffman, komentátor Deníku. Děkuji za vaše postřehy. Na slyšenou.
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je Monitora media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.