Přepis: Jak to vidí Ivan Hoffman 14. prosince 2020
Hostem byl komentátor Ivan Hoffman.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
Dobrý den a celý nový týden přeje Zita Senková. Výběr z událostí, které hýbou společností, bude glosovat Ivan Hoffman. Přeji vám do zlínského studia dobrý den.
Ivan HOFFMAN, komentátor
Já také hezký den vám i našim posluchačům.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
Komentátora se zeptám například na obsah i formu vládních opatření a na to, jak je vláda komunikuje a probereme i prolomení patu kolem budoucího sedmiletého rozpočtu a krizového koronavirového fondu Evropské unie, nerušený poslech. Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes vládě navrhne přechod ze třetího do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Odpovídá tomu totiž rizikové skóre. Zhruba 6 lidem z 10 by nevadilo, kdyby vláda opět zpřísnila protikoronavirová opatření, to vyplynulo z výsledků bleskového průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas. Ivane, jak politici vůbec zacházejí se Psem?
Ivan HOFFMAN, komentátor
Anebo PES s nimi.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
Ano.
Ivan HOFFMAN, komentátor
Jestli to řekl, tak vypadá to, že vypustili něco, co teď by ho rádi zkrotili, ale a ono to příliš nejde, 6 z 10, to je velice špatná bilance, to, to ukazuje na to, že a říká to hodně psychologů a všichni to cítíme, že jsme z té situace unaveni a vlastně ten přechod do mírnějšího režimu a zase přísnějšího a naopak takhle donekonečna, že to asi je velmi obtížná cesta, na kterou si, na kterou si sotva zvykneme, to znamená, asi se budu opakovat, je to tak, jak jsme říkali minule, buďto tu epidemii porazíme, anebo, nebo ona porazí nás. Ta situace doopravdy není moc dobrá, protože vzrůstá v nás taková ta, ta únava z toho neustálého střídání.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
PES, teda ten Protiepidemický systém už někteří přejmenovali na Kočkopsa, možná co se týče střídání těch barev, tak je to snad i chameleon, ale vážně proč vlastně neustále přibývají nová opatření, nestačí ta dosavadní?
Ivan HOFFMAN, komentátor
Problém je v tom, že přibývají mrtví, že vlastně ta epidemie nikam nezmizela a nikam nezmizí a každé uvolnění těch opatření, bude znamenat šíření nemoci, to znamená na to šíření prostě je, je potřeba zareagovat nějakým, nějakým jiným, jiným opatřením než tím, že se lidem dá více svobody a a větší volnost, a tak dál, vláda vždy bude pod tlakem těch, kteří na těch přísných opatřeních prodělávají anebo pod tlakem těch, kterým výrazně komplikuje život, to znamená ono, ona stále bude pod takovou tou palbou různých otázek, proč něco neudělala jinak nebo proč, když udělala toto, tak neudělala něco jiného, v té struktuře těch opatření se vždy budou, budou hledat nelogičnosti, absurdity a oni tam také jsou a politici si to samozřejmě také uvědomují a pokaždé, pokaždé, když jsou upozorněni na nějakou absurditu, tak ta opatření trochu změní, přizpůsobí se tomu, vezmou to v potaz, ale vyřeší jednu drobnost a vyskočí další 4 jiné, to znamená podle mě stále platí to a nic se na tom nezmění a asi to nezbude, než opakovat donekonečna, že pokud se nepodaří, a to nejenom u nás, ale v rámci celé Evropy, tu situaci prostě vyřešit najednou, to znamená všechno najednou zavřít, všechny nechat doma, prostě jít ven jenom pro potravu pro nic jiného, přestat dělat cokoliv, kde se shlukují lidé a vydržet to, dejme tomu 3 týdny, to už musí říct epidemiolog a odborník, jak dlouho to má být, tak tehdy prostě tu nemoc prostě vychytat, izolovat ten virus, no a potom všechno otevřít a žít dál, ale, ale zdá se, že k tomuto politická vůle není, to znamená ta situace, v které jsme dnes, kdy se to řeší všude jinak, všude jinými opatřeními, vždy jenom dočasně a stále se jenom čeká na to, kdy už, už zase přejdeme do nějakého toho polonormálního režimu, protože normálnímu už asi tímto způsobem nepřijdeme nikdy, tak to tu situaci bude prodlužovat a mám pocit, že si takhle o tom budeme povídat ještě, ještě za rok.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
Nestrašte, Ivane, mimochodem, to co jste popsal, tyto uzavření takzvaný lockdown, tak tam míří Německo od středy 16. prosince až do 10. ledna s nějakou výjimkou. Mimochodem v tom zmíněném průzkumu, který jsem citovala společnosti Median pro náš Český rozhlas, polovina dotázaných odpověděla, že vláda nepostupovala správně, při zvládání epidemie a z ministrů zdravotnictví, kteří působili v době epidemie, získal nejlepší hodnocení Adam Vojtěch, celkově ale všichni 3 ministři nedopadli příliš dobře nutno, říct, že ty známky se pohybují kolem trojky a jsou tam jenom drobné, drobné rozdíly, jak vy byste je možná oznámkoval?
Ivan HOFFMAN, komentátor
Tak je to, je to zajímavé ono, ministr Vojtěch to hodnocení možná nedostal kvůli tomu, jak se odborně choval, jak si odborně počínal, on to byl prostě sympaťák, mladý, mladý člověk, který vystupoval vždy slušně. To znamená, to hodnocení mohlo být i za něco jiného, ale podobně vlastně si musíme uvědomit, že i to negativní hodnocení vlády, kdy polovina lidí říká, že ta vláda to dělala špatně, musíme rozdělit na, na to, z jakých pozic vlastně lidé tu vládu kritizovali, protože část z nich jí kritizovala za to, že byla příliš benevolentní a druhá část za to, že byla příliš přísná, když vlastně sečtou ty výhrady zprava zleva, tak potom vyjde tenhle ten vlastně velmi přísný výsledek, který ovšem by byl, ať už by byla vláda jakákoliv, ať už by nám vládla dnešní opozice anebo současná koalice, protože to je vlastně reakce ani ne jenom na počínání vlády, ale je to současně reakce na to nepohodlí, které kvůli té pandemii všichni prožíváme. Tohle to je vlastně situace, se kterou nelze být spokojeny, to znamená ta vláda, ať udělá cokoliv, tak je vždy nutně logicky poslem špatných zpráv a a přináší špatná řešení, přináší něco, co se nám nemůže líbit.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
Premiér Babiš označil za katastrofální inzerát ministerstva zdravotnictví k propagaci očkování a šéfovi rezortu panu Blatnému doporučil sehnat si pořádné marketéry, rezort zdravotnictví prý má s propagací očkování zpoždění, jak vůbec vláda a jednotlivé resorty zvládají tu komunikaci s občany, možná viz nejenom ten inzerát, ale třeba doporučení ministra Blatného jako vánoční dárek pro seniory velké balení respirátorů FFP2 nebo-li kauza kelímek, výklad o nařízení nápojů s sebou rozsekl až ministr Havlíček, podle kterého zákaz prodeje nápojů do kelímků a způsob konzumace nemůže policie ani stíhat kontrolovat.
Ivan HOFFMAN, komentátor
Myslím, že uvádíte přesně ty příklady, o kterých jsme předtím hovořili obecně, to jsou ta.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
A zapomněla jsem, promiňte, na dluhopisy paní Schillerové.
Ivan HOFFMAN, komentátor
Mně se zdá, že to co teď momentálně je hodně důležité, to je ta otázka, jestli tím světlem na konci tunelu je vakcinace a jak se vlastně k tomu celému postavit, ono už ten požadavek, že by měla být dobrá kampaň, mně se to moc nelíbí, já bych řekl, že kampaň, když slyším to slovo, tak si okamžitě představou reklamní kampaň, přesvědčit někoho o něčem jakýmkoliv způsobem, vymýt mu mozek jo prostě, dohnat ho tam, kde ho chci mít, to asi není to, to správné, co je potřeba udělat, tady je potřeba o nějakou přesvědčovací akci a vysvětlovací akci, vysvětlit, odpovědět lidem na otázky, jestli to očkování je, je bezpečné, jestli je užitečné, jestli si k něčemu povede a říct i například to, kdo ponese odpovědnost za případné vedlejší účinky té které vakcíny, které vznikají rychle, to se samozřejmě hodnotí pozitivně, protože je zde problém, který je potřeba rychle vyřešit, ale současně hrozí, že se bude šít rychlou jehlou, horkou jehlou, to znamená ty obavy, které jsou a vlastně podpora vakcinace je, je hodně malá, ty jsou, ty jsou reálné a ta komunikace by měla být, řekl bych věcná a s respektem k těm občanům, ne právě tak, že si nebudou moci vybrat vakcínu, protože tomu stejně nerozuměj, to, to je přístup, který lidi ještě více znejistí a a odradí, možná jsou země, kde uvažují o tom, že by občan byl motivován k tomu, aby tu vakcínu akceptoval tím, že dostane nějaký příspěvek, to znamená nikoliv jít tou cestou, že je něco povinného a, a tak dál, ale, ale nějak motivovat řekl po dobrém lidi, aby, aby tu vakcinaci akceptovali.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
Mimochodem v Německu už naplno běží příprava na očkování, rostou stovky speciálních vakcinačních center, kolik mi tady máme vlastně informací o průběhu toho plánovaného očkování, jak k tomu zatím přistoupilo Česko, možná ještě teda podotázka, jak je, jaké signály vysílají politici u nás, zmínil jste se o jehle, pan prezident Zeman se nechal slyšet, že on nemá rád jehly a cituji jeho slova, nerad se nechává píchat dokonce i do prstu, natož do ruky a do žíly.
Ivan HOFFMAN, komentátor
Já bych to vzal tak, že Miloš Zeman je politik, který se vyjadřuje lidově, asi si ve chvíli, když toto říkal myslel, že tím bude takový jako normální a že to, že to lidi vezmou pozitivně, ale to se dá samozřejmě vzít i z úplně opačné strany jako, jako neodpovědné od těch nejvyšších státních činitelů, kteří nesou velkou politickou odpovědnost za to, co se děje, se očekává, že ta jejich vyjádření budou, řekl bych konsekventní, s nějakou vládní politikou a strategii, to znamená, že asi ten výrok úplně šikovný nebyl, ale on to zřejmě myslel upřímně tak, jak to je, asi nemá rád jehly, to, to tak, tak asi bude no.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
Posloucháte rozhovor s komentátorem Ivanem Hoffmanem. Pokračují jednání o kompenzacích pro odvětví, která by v případě schválení změny stupni pohotovosti protiepidemického systému musela zavřít. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček by dnes měl vládě představit finální podpůrné programy. Podle něj je opětovné zavření restaurací, což je ve hře, je nespravedlivé, ale je to nutný kompromis, jsou opatření Ivane spravedlivá pro všechny prodejce, mohou být nebo jak to udělat?
Ivan HOFFMAN, komentátor
Já myslím, že, že nejsou, spravedlivé by doopravdy bylo jenom pomoct úplně všem, anebo vůbec nikomu, tak tou cestou prostě se nevydali nikde, to znamená, musíme to nějakým způsobem rozdělit, uvědomit si, že k volné soutěži patří i podnikatelské riziko a lidé, kteří prostě jsou schopni podnikat a mají k tomu talent, to jsou lidé, kteří riskují, tak ti samozřejmě se do obtížných situací dostat můžou, kdo neriskuje, tak ten se nedostane k žádnému bohatství, ale ani o to, co získal nemůže nikdy, nikdy přijít, to znamená platí, že nikdo nemá mít nic zajisté a teď žijeme dobu, ve které hodně jistot vzal zasvé, možná některé i definitivně, no a v této situaci je jasné, že i ti hoteliéři a restauratéři, lidé v turistickém ruchu, budou muset sami učinit vážné rozhodnutí, jestli dávají tomu svému podnikání šanci anebo jestli budou muset některé přístupy úplně zásadně změnit, protože se změní doba, oni můžou chtít něco provozovat, ale když se nikdo u nich neubytuje, když někdo nepřicestuje, anebo když přicestuje málo lidí, tak to změní podmínky a oni na ně budou muset zareagovat, ale ta reakce nemůže být ze dne na den, ti lidé ten byznys rozjeli prostě v úplně jiné situaci, která se prostě radikálně změnila a já chápu, že v té situaci stát jim prostě chce pomoct a mám takový pocit, že i teď už v posledních dnech se na adresu těch restauratérů, hoteliérů ozvalo, že stát bude ochoten kompenzovat jim i ztrátu zisku. To znamená nejenom ty provozní náklady, ale i ztrátu ušlého zisku, v nějaké míře 50, 70 %, což je hodně. To znamená, to jim pomůže překlenout to období té nejistoty, aby doopravdy ze dne nezkrachovalo úplně všechno, ale tu jejich situaci, tu jejich schopnost do budoucna, udělat správné rozhodnutí, co dál s tím byznysem, se svým podnikáním, to za ně stát udělat nemůže, ani nebude pomáhat donekonečna, protože, co je stát, to jsme my daňoví poplatníci, ty peníze jdou a ne z nějakých vymyšlených kapes, ale jdou na dluh prostě z našich daní. To znamená, to si musí dříve nebo později uvědomit, no a pak jestli mají toho podnikatelského ducha, tak najít prostě své individuální řešení každý z nich jak dál.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
Navíc ten segment služeb vytváří až 60 % celkového hospodářství, a když k tomu připočteme další dlouhotrvající problémy, tak je to nedostatek technických profesí nebo dělnických ve výrobě a chybí také kvalifikovaní řemeslníci, znamená to tedy připravit pro rezorty rekvalifikační kurzy?
Ivan HOFFMAN, komentátor
Já, když slyším od, od odborářů, že by měli ti restaurátoři hoteliéři se rekvalifikovat na dělnické profese, tak já v tom bohužel slyším i takovou trochu škodolibost, byli jste bohatí, kupovali jste si stále nová auta a tak, zatímco my jsme se drželi při zdi, tak tady to máte za to, a to se mi na to samozřejmě nelíbí. Tady je potřeba si uvědomit, že ty, ty přístupy k tomu, jak člověk naloží se životem, jestli je podnikavější nebo, nebo jestli je konzervativní, drží se zpátky, jenom těch, těch jistot, ty jsou různé, ale potřebné je všechno, jedno i druhé, to znamená ti lidi sami vědí, že jim nějaká rekvalifikace ani neřekl bych, že hrozí, ale, že je podmínkou jejich dalšího úspěchu, já bych byl rád, kdyby tam prostě pominul ten osten a kdyby v tom nebyla taková ta škodolibost, kdy prostě někdy míváme radost z toho, že to říkám obecně, doufám takový sám nejsem, že sousedovi chcípla koza, a to nám, to nám prostě dělá větší radost než, než to co sami dokážeme.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
My jsme ve spojení s komentátorem Ivanem Hoffmanem, který je ve zlínském studiu Českého rozhlasu. Budoucí společný evropský rozpočet i mimořádný fond obnovy na pomoc ekonomice zasažené pandemií vzniknou podle plánu. Polsko a Maďarsko totiž stáhly svá veta, kterými blokovaly jak vznikl rozpočtu na dalších 7 let, tak i fond obnovy, takže nakonec Ivane, přece jenom došlo ke spojení unijních peněz a vlády práva?
Ivan HOFFMAN, komentátor
Ono se s tím počítalo, že to ani jinak dopadnout nemůže, protože ty liberální elity v Bruselu prostě už vložily do toho spojení právního státu s rozpočtem obrovské úsilí, také si od toho hodně slibují. To znamená to, co se teď stalo, to je pouze kompromis, kdy to co bylo domluveno platí, ale odsouvá se ta platnost na dobu, kdy Budapešť a Varšava dostanou možnost a čas vrátit se na nejvyšší soudy Evropské unie ohledně legality toho celého mechanismu, ale já bych rád řekl, že ten celý ten nápad spojit ideologii s ekonomikou, je docela riskantní manévr. My si musíme uvědomit, že ten, ten důvod, proč se vyplácejí peníze z evropských fondů, a to je věc, která by v případě porušení těch zásad právního státu, se měla vlastně přehodnotit a některé slušně řečeno, neposlouchají, by měli o ty peníze přijít, tak to je velmi nebezpečné, protože ty evropské fondy nevznikly proto, že ti silnější a bohatší jsou solidární s chudými a chudí jim teď mají být vděční a chovat se podle toho, když od nich bohatší něco chtějí, ten skutečný důvod spočívá v hlavních kapitolách evropského rozpočtu, kdy se nejedná o žádnou solidaritu, ale o ústupky a kompenzace, to je důležité říct, že když něco dostáváme z Bruselu, tak to je proto, že jsme jiným umožnili inkasovat daleko větší zisky a ten odliv dividend od nás investorům v Evropské unii, ten výrazně překračuje všechny evropské fondy, které plynou k nám. To znamená to je ekonomický mechanismus, my jsme se vzdali některých svých práv ve prospěch nějaké společné ekonomiky, něco nás to stojí, ale aby prostě vznikla nějaká soudržnost v Evropské unii, tak bylo nutné vymyslet ten systém kompenzací, kterým je vlastně rozdělování peněz evropských fondů. Ve chvíli, kdy prostě budou potrestáni někteří členové Evropské unie tím, že nedostanou peníze, tak vlastně jim nevznikne, nezbyde nic jiného, než přerušit ten tok těch dividend směrem, směrem k těm bohatším, no a to je ekonomická válka, v té chvíli prostě Evropská unie bude mít obrovský problém, protože tady se 70 let pracuje na tom, aby zůstalo zde mírové prostředí, aby, abysme se prostě nehádali, neválčili mezi sebou, a to je dáno i tím, že jsou zde nějaké společné ekonomické politiky. Ve chvíli, když se do toho vstoupí, tak se to celé poruší, dostáváme se zpátky a a nevydělá na tom nikdo, to znamená ten, ten mechanismus toho propojení jakési poslušnosti vůči jedné partě lidí, která má svoje představy o tom, co je právní stát a mezi ekonomikou to je nesmírně riskantní.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
Jinak Česko v přepočtu získá až zhruba 960 miliard korun, pokud tedy použije všechny peníze, které dostane k dispozici, je to asi o 450 miliard korun více oproti tomu původnímu návrhu z roku 2018, jak uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, v současném období Česko může čerpat až asi 620 miliard, mimochodem jak nebezpečné je nemít právní stát?
Ivan HOFFMAN, komentátor
Tady je otázka, co pod tím právním státem se myslí, když se vrátíme k době, kdy jsme ratifikovali Lisabonskou smlouvu v roce 2009, tak tehdy prostě ta otázka právního státu se prostě stala jednou z respektovaných základních hodnot Evropské unie a v té Lisabonské smlouvy tam byl zakotven mnohastupňový mechanismus, právě pro případ porušení jeho zásad a tam vlastně bylo potřeba, aby to /nesrozumitelné/ bylo závažné, trvající, bez snahy o nápravu a tehdy se na tom, že něco k takovému došlo, musely shodnout všechny ostatní členské státy, které pak mohly stanovit sankci ale, tou sankcí bylo zastavení hlasovacích práv, to znamená ta, to, ta první definice toho právního státu a jeho ochrany, byla ve skrze racionální a byla v pořádku, ale od té doby prostě se Evropa salámovým způsobem posunuje stále dál a dál a dnes už vlastně pod tím pojmem právní stát si představují někteří politici anebo někteří lidé v tom, v tom centru i věci, které vlastně původně v té definici nebyly, když se dneska řekne právní stát, tak není úplně jasné, co tím kdo myslí.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
A je tak těžké definovat právní stát?
Ivan HOFFMAN, komentátor
No, on už definován je, vlastně ve chvíli, když se ta definice rozšiřuje a je možné prostě do toho, co je právní stát, zahrnout i věci, které s právem nic nemají společného, to je případ té zářijové první zprávy, která hodnotí ve všech členských zemích stav právního státu, no tam už se dočítáme věci, které prostě úplně jednoduše přesahují rámec toho, do čeho, do čeho by měl národním státům Brusel hovořit, to znamená, je to, stává se z toho slovního spojení právní stát takový bič na, na ty, kteří jsou neposlušní, neměří se všem stejným metrem, je tam prostě hodně věcí, které, které jsou k diskuzi a které není možné zlomit násilím. Já, já bych se přimlouval za to, aby prostě v této věci ty kompetence Bruselu byly co nejmenší.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
Před pár dny, jak v Brusel taky u sousedů v Maďarsku se o titulky postaralo nikoliv veto, nýbrž skandál dlouholetého spojence maďarského premiéra Orbána, konzervativec /nesrozumitelné/, vystoupil z vládnoucí strany Fidesz poté, co byl přistižen na ilegálním večírku v Bruselu, kvůli šíření covidu 19 jsou totiž veškeré hromadné akce v Belgii zakázané. /nesrozumitelné/ měl podle policie u sebe drogu, rezignoval na mandát poslance Evropského parlamentu, co to znamená pro vládní stranu, která se staví do pozice předního obhájce tradičních křesťanských hodnot a rodiny?
Ivan HOFFMAN, komentátor
Tak ten skandál se udál v té nejhorší možné době, kdy, kdy je vlastně Maďarsko spolu s Polskem terčem útoku liberálů, to znamená, že určitě z toho radost neměli. Já ale když prostě jsem tu zprávu slyšel, tak jsem říkal ano, tak tady jsme svědky toho, co udělá Brusel ze slušného politika vyznávajícího tradiční hodnoty. On určitě, ten, to prostředí toho parlamentu nabízí různá pokušení a možná je, je těžké odolat, když člověk má nějaké vnitřní démony jako, tento člověk večírkům jen pro pány, které jsou spojené prostě s pitím, sexem a tak dál, ale řekl bych, že horším pokušením v tom Evropském parlamentu, bude pokušení moci anebo pokoušení různými lobbisty, ono je pikantní, že Maďaři, kteří jsou kritizováni za nevstřícný postoj ke gayům, respektive k LGBT komunitě, protože ta tolerance k sexuálním menšinám, tak ta je vlastně dnes už považována za jednu z evropských hodnot, tak když se teď ukáže, že LGBT komunita má svého člověka nejen v Evropském parlamentu, ale dokonce i v maďarského Fideszu, tak možná by se to mělo vlastně zapíjet šampaňským, i tak se to dá logicky vzít.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
Konstatuje Ivan Hoffman, komentátor, já vám děkuji za vaše postřehy a přeji hezký den, na slyšenou.
Ivan HOFFMAN, komentátor
Také všechno dobré našim posluchačům.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
Zítřejším hostem bude geolog Václav Cílek, příjemný poslech Dvojky, přeje Zita Senková.
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media. Texty neprocházejí korekturou.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.