Přepis: Jak to vidí Ilona Švihlíková – 26. ledna
Hostem byla ekonomka Ilona Švihlíková.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Dobrý den přeje Zita Senková. Pozvání do dnešního vydání přijala ekonomka Ilona Švihlíková. Já vás vítám, dobrý den.
Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, ekonomka
--------------------
Dobrý den.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Dozvíme se například to, co dnešní host očekává od letošního Světového ekonomického fóra v Davosu, jak hodnotí první rok Donalda Trumpa ve funkci amerického prezidenta, či jak vidí vycházející hvězdu německé sociální demokracie. Dobrý poslech. Mezinárodní elita na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu od úterka debatuje o aktuálních globálních problémech. Je letos tím hlavním motivem střet zastánců volného obchodu s Američany?
Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, ekonomka
--------------------
Tak částečně, ono se to, pravda, nabízí, protože to politické zastoupení v Davosu je letos výjimečné. To, že tam jaksi jezdí ta světová smetánka byznysu, finančnictví a politiky, tak na tom je ten Davos postaven, ale tentokrát je ta koncentrace poměrně významná a řekněme, mnohem vyšší než v minulých letech. Britská premiérka, kanadský premiér, hlavní projev mě Naréndra Módí z Indie, francouzský prezident, německá kancléřka a také se očekává americký prezident Trump, který jaksi minule, jak napsaly Financial Times, sloužil jako takové strašidlo, protože se všichni vyděsili toho, že byl zvolen a tentokrát se dostaví jaksi přímo ve své fyzické podobě a dneska bude mít projev. Je velmi očekávaný, co vlastně z něho vypadne, na jakou stranu se přikloní. Takže už ta politická reprezentace je skutečně v plné zbroji. Těch témat, které se probírají v Davosu, je hrozně moc. Ono je tam velké množství panelů a velké množství různých odborných témat, od zdravotnictví, po rentiérský kapitalismus, který zaujal, zaujal mě, ale takové to průřezové téma je nerovnost, to se objevuje vlastně i v těch projevech politiků. Je to trošku takové zajímavé, že zrovna v Davosu, v tom exkluzivním fóru elity, kde mám pocit, že základní vstupné je 250 tisíc dolarů, se diskutuje o nerovnosti, ale, ale je tomu tak.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Nebude tím hlavním protekcionismus, když jste i řekla, že se samozřejmě očekává s napětím to dnešní vystoupení Donalda Trumpa? Naposledy se vlastně Světového ekonomického fóra v Davosu zúčastnil exprezident Bill Clinton. Německá kancléřka Merkelová, ta Trumpovi jaksi nepřímo vyslala vzkaz, můžeme říct. Ve svém vystoupení řekla, že izolace není cestou vpřed, že musím spolupracovat, že protekcionismus není správnou odpovědí, před protekcionismem varovala i Čína a také přímo v Davosu indický premiér Módí, ten poukázal na nejnovější vlnu ochranářských opatření, které zvyšují bariéry volného obchodu a pro zajímavost ten jeho projev vlastně přišel jen několik hodin poté, co americká vláda schválila nová cla, aby podpořila domácí výrobce.
Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, ekonomka
--------------------
Tak samozřejmě, že většina těch politiků, kteří vystoupili, si neodpustili jemné či ostřejší narážky vůči Trumpovi a jeho administrativě. On mimochodem už před Trumpem tam vystoupili Mnuchin za, za ministerstvo financí a Wilbur Ross za obchod, takže on tam jaksi přijíždí v plné zbroji.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Půdu má připravenu?
Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, ekonomka
--------------------
No, to rozhodně ano, všichni se na něj moc těší, ale to téma samozřejmě protekcionalismu tam zaznívalo v té politické rovině, nicméně v těch, řekněme, odbornějších panelech, které se naštěstí také konají, tak tam bych řekla, že dominovala spíš ta nerovnost, než ten obchod.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Co na adresu nerovnosti říkali světoví lídři? Co tam zaznívalo?
Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, ekonomka
--------------------
No, tak světoví lídři, já bych od nich nečekala, že tam jako budou prezentovat nějaká extra velká řešení. Oni spíš stanovují nějaké priority, případně tam dělají propagaci pro svou zemi. Naréndra Módí asi pětkrát řekl: "Když chcete to a to, musíte do Indie," Macron tam tvrdil, že Francie je zpátky, já jsem si nevšimla, že by někam odešla teda předtím, ale údajně je zpátky a Angela Merkelová taky tam zase prosazovala nějakou prostě evropskou agendu. Takže tyhle ty politické priority spíše to jakoby nastavují. Že bych jako tam u nich čekala nějaké řešení, to bych nečekala, nicméně u těch odborných panelů, to, co mě udělalo velkou radost, že tam bylo právě zařazeno to téma renty, které já považuju teda za naprosto klíčové pro současnost. Je pravda, že pro jistotu ten pane dali stejně jako byl hlavní projev Naréndra Módího jako v kontrastu, že jste nemohli být zároveň na tom i tom, nicméně, jednoznačně tam zaznělo to, že je velká souvislost mezi nerovností a rentou. To znamená, že tady existuje velmi úzká skupina, která má exkluzivní možnosti držet si svá privilegia, ať je to na základě velmi rozsáhlé ochrany duševního vlastnictví, nebo prostě na tom, že si vybíjí nějaký, vydobudou nějaký speciální přístup k veřejným zdrojům a že tohle to je vlastně jeden z dominantních problémů současnosti. Potěšil mě anglický ekonom Guy Standing, který tam řekl, že první krok, který je potřeba udělat, je vyhlásit válku dotacím. Pod to bych se desetkrát podepsala, protože to je skutečně nástroj, který tak zamořuje to ekonomické prostředí, že v tomhle ohledu tu prioritu plně podporuju.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jaký význam má vůbec tato ekonomická politická konference? Bývalý český prezident Václav Klaus, který se svého času fóra v Davosu označil, ho pak označil za lživé a prázdné.
Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, ekonomka
--------------------
Tak samozřejmě je to do značné míry takový ten elitářský prostor, kde se skutečně prostě sejdou na jednom místě v určitém krátkém čase několika dnů lidé, jako bude George Soros, jako bude právě třeba Macron a jako bude třeba i já nevím Richard Hausmann z té ekonomické, ekonomické sféry nebo Joe Stiglitz a mají možnost prostě určité věci prodiskutovat. Já bych od toho, jako neočekávala bych od toho zase nějaký jako zásadní přínos. Je dobré, že posiluje trošku ta odborná stránka, to znamená, že i třeba posluchači tady se mohou podívat nalevo a pustit si potom ty jednotlivé panely, pokud tedy umí anglicky, protože je to všechno v angličtině a ono to vlastně slouží to fórum jako určitý odraz toho, co elita chce, čeho se bojí a jaké nástroje k tomu asi bude používat. No a protože dneska není jednotná a trošku to narušuje ten Trump, tak vlastně je to i prostor pro třeba vyjasnění si názorů, anebo také, což v tuhle chvíli nevíme, i případně pro další konfrontaci, že německý Die Welte dokonce napsal, že Davos by měl být prostorem, kde Západ jaksi vytáhne do boje, protože prohrává, je potřeba se postavit proti, proti Číně, což teda mi přišlo jako velmi pozoruhodná úvaha.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Ten dialog jaksi vyříkání si těch věcí z očí do očí, de facto potvrdil nebo kvitoval i premiér Andrej Babiš, který právě je politikem, který od dob Václava Klause dostal pozvání účastnit se této prestižní konference. Mimochodem premiér Babiš hovořil o volném obchodu, o tlaku na další integraci. Také migraci a mimo jiné také uvedl, že je bláznovství riskovat evropský projekt jen kvůli kvótám, které stejně problém migrace nevyřeší.
Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, ekonomka
--------------------
Ano, takže měli jsme tam i naše zastoupení. Já bych doplnila, že tam byl i polský premiér Morawiecki a dokonce měl i tiskovou konferenci, byl tam argentinský prezident Macri. Je to skutečně takové prostě setkání těch elit, kteří se tam navzájem poplácají po zádech, jak jim to všechno dobře jde.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Myslíte, že bude Donald Trump před světovými politiky, šéfy těch nadnárodních firem, řediteli velkých bank hájit svůj protekcionistický program "Amerika na prvním místě"?
Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, ekonomka
--------------------
Já si nedovedu představit, že by od něj úplně ustoupil, protože koneckonců to je prostě jeho značka. Malinko už něco naznačili ti, kteří vystoupili před ním, jaksi ta jeho předvoj, což byl právě ministr financí, který rozpoutal trošku vlnobití ohledně dolaru, on vlastně naznačoval, že slabší dolar je pro Spojené státy dobrá zpráva, což je trošku v rozporu s tím, co Spojené státy nebo respektive ministři financí preferovali dříve, také to pak schytal ze všech stran, Dragi se do něj pustil a Wilbur Ross samozřejmě tvrdě tedy říkal, že obchod není férový a zase se pustil do té Číny, otázka prostě cel na ocel, což je takový ten citlivý produkt, samozřejmě využívaný v tom zbrojařském průmyslu. Takže, kdybych to měla soudit podle toho, jak vystoupili, řekněme, jestli to byla součást Trumpovy administrativy, tak bych nečekala, že bude zas až tak smířlivý. On Trump obecně moc smířlivý nebývá. Spíš bych čekala, že bude hájit svůj přístup a bude se snažit poukázat na určité úspěchy svého vlastně prvního roku, který také v tom Davosu vlastně zaznamená.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Zajímavý byl také projev francouzského prezidenta Macrona. Ten hovořil o tom, že Evropská unie se musí v letošním roce zreformovat, aby mohla konkurovat velkým mocnostem, jako je Čína nebo Spojené státy. Ostatně ten vzkaz Angely Merkelové, když jsem citovala ...
Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, ekonomka
--------------------
Byly podobné.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
To bylo podobné vlastně.
Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, ekonomka
--------------------
Ano, tam byla návaznost.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Vlastně nepřímo kolegům z Unie, aby ještě více spolupracovali.
Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, ekonomka
--------------------
Ano, ano a vlastně ten projev Merkelové byl konzistentnější. Macron tam vlastně hovořil úplně o všem. On se nechal unést, tak on se rád poslouchá, takže tam prostě potom byla jako Afrika, klimatická změna, všechno prostě ...
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Investice do vědy, výzkum ...
Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, ekonomka
--------------------
Všechno v jednom balíku obsáhnul, za 50 minut vyřešil všechny problémy světa. Angela Merkelová si zase ve svém projevu stěžovala na to, že v rámci EU nedochází k dostatečnému pokroku v oblasti digitalizace, to znamená, že vlastně zdůraznila tento aspekt určitého, určitého zaostávání. Ale to, že je málo v rámci EU, a akcentováno také, více to ohrožení především Čínou, Indií, Indií méně, to si myslím, že je trošku i odrazem toho projevu Si Ťin-pchina z minulého roku. To byl skutečně výjimečný projev. Teď je jedno, jestli máte Čínu rádi, nebo ne, ale jako z hlediska prostě politického obsahu a vůbec toho, jakým způsobem něco prezentuji, tak to je teda nesrovnatelné s tím, co jsme slyšeli třeba letos od Naréndra Módiho. To je jaksi jiný level, abych tak řekla.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Donald Trump má za sebou první rok ve funkci prezidenta Spojených států. Byl výrazný především na poli zahraniční politiky, tak to hodnotí komentátoři. Úspěch slavil i velkou daňovou reformou. Jak to vidíte, paní Švihlíková?
Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, ekonomka
--------------------
Tak, já když se podívám na to jeho celkové působení toho prvního roku, tak myslím, že je potřeba říct, že se tam prostě projevilo něco, co od počátku prostě bylo jasné, že, že bude důležitým faktorem a ukázalo se to být ještě důležitější a to je prostě to, že Trump neměl žádnou zkušenost s politikou, vůbec žádnou, nebyl ani kongresman, ani třeba starosta nějakého amerického významného města. Skutečně byl, byl ten, ten politický amatér a hrozně to narušuje ten politický proces ve Spojených státech. On se prostě, on, on tomu nerozumí, nevyzná se v tom, dělá obrovské množství chyb.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Má přece tým poradců.
Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, ekonomka
--------------------
No, no, právě, ale ty si vybírá sám, že jo, a protože si je vybírá, tak vidíme jednak teda, že se enormně střídali, vidíme, že někteří z nich se začali intenzivně mstít, Steve Bannon, že jo, to jako je prostě exemplární chyba úplně v tomhle tom ohledu a nastává to, co se u politických amatérů stává. To znamená, bitvo o ucho prezidenta, jo, kdo se k němu probojuje a co mu kdo řekne a tam vidíme teda, že Trump do toho zapojil i vlastní rodinu, já bych řekla, skoro ke své vlastní škodě. Takže tohle to je určitě, určitě velmi nepříjemné a ukazuje se i koneckonců teď na tom shut downu tedy, na tom, že vlastně americká vláda přestala být financována na určitou chvíli, že prostě takovéhle, takovéhle amatérství může potom Trump, takovýhle amatérismus může ty americké občany přijít pěkně, pěkně draho.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Málem do toho Davosu, psalo se, nemusel ani odletět kvůli tomu finančnímu patu.
Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, ekonomka
--------------------
Ano, ano, přesně tak. On bude bezesporu hovořit o daňové reformě, bude to prezentovat jako zásadní úspěch.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
A je to úspěch?
Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, ekonomka
--------------------
No, to je otázka. Je pravda, že některé firmy ve Spojených státech už oznámily v reakci na tu daňovou reformu, že třeba zvýší minimální mzdu Walmart, to je největší americký zaměstnavatel, pozor, ale i když zvýší tu mzdu, tak ona je pořád teda hluboko pod hranicí pracující chudoby, 11 dolarů, myslím, že z 8,50, z 9 na 11. Některé firmy ohlásily, že v reakci na to snížení korporátní daně přesunou část výroby zpátky, to je, to bezesporu Trump řekne, to je jaksi jeho dominantní téma, Fiat Chrysler, část produkce z Mexika, ale to samozřejmě nemění úplně jako celkovou tu strukturu té americké ekonomiky. To jsou jednotlivé, jednotlivé příklady. Na druhou stranu si musíme na rovinu říct, že ta americká daňová reforma bude další zásek ve veřejných financích Spojených států. Dobře na to upozornila Janet Yellenová, která vlastně odchází z funkce guvernérky americké centrální banky a říkala, že americké občany by jejich veřejný dluh měl budit ze spaní, nad čímž tedy musím říct, jako, že něco, že něco je. Takže ty, ta /nesrozumitelné/ je vyhodnocována velmi různě. Vyjádřil se k ní i Mezinárodní měnový fond, já jsem poslouchala i jeho tiskovou konferenci právě v Davosu, kde očekávají, že krátkodobě to bude stimul v několika málo letech, ale že tento stimul vyprší, zhruba asi jejich odhad byly 4, 5 let a že tedy potom nastane ten intenzivní, negativní dopad na, na americký rozpočet.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jak se loni vůbec, kdybychom to celkově zhodnotily, dařilo americké ekonomice?
Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, ekonomka
--------------------
Ta americká ekonomika se dostala z problémů podstatně rychleji než evropská, to je potřeba říci a už před Trumpem je nutno zdůraznit i ta, i ty pozitivní stránky a to je, že se vypořádali s problémy finančního sektoru podstatně lépe než v Evropě, podstatně lépe a že americká ekonomika byla schopna generovat větší množství pracovních míst. Nicméně ten jeden problém zůstává tady společný s tou Evropou, ta nová pracovní místa ve veliké drtivé většině prostě jsou buď přímo v sektoru pracující chudoby, nebo těsně kolem ní. Jo, to znamená, nevznikají prostě ta plnohodnotná pracovní místa, která byla typická, řekněme, v těch, v těch 60. letech, což se projevuje právě i na té dlouhodobé vlastně mzdové stagnaci a jsme zase u té nerovnosti, protože ve Spojených státech je hezký vidět i to, o čem teď psal OxFund, tedy, že ten ekonomický růst čapne to jedno procento z nejbohatší z drtivé většiny a zkrátka ty, ty dolní decily, ta, ta dolní část té společnosti z toho vlastně nic moc nemá.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jak podle vás ekonomiku v těch následujících letec ovlivní Trumpův zásah do dvou mezinárodních obchodních dohod, jednak odstoupení od transpacifické obchodní smlouvy kterou s dvanácti tichomořskými státy dojednala ještě Obamova vláda, no a pak se jedná o změně severoamerické dohody o volném obchodu, nafta.
Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, ekonomka
--------------------
Ano, k té TPP, té transpacifické jenom stručně, že těch 11 zemí by se rádo dohodlo i bez Trumpa. Vypadá to, že k tomu skutečně dojde. Někdy v březnu už to nahlásili na tom Davosu. Davos je takové to forum jako: "Tam to řekneme a budeme ve zprávách." Zhruba v tomhle stylu a jak jsem včera zaznamenala Trumpa, tak už zase z něho vypadlo, že by možná uvažoval o tom návratu k TPP, když budou dobré podmínky, což přeloženo znamená, když na tom USA vydělají, tak do toho půjdeme, což se těžko vždycky zaručuje v té dohodě. Takže těžko říct, co, co tady dál bude. U té nafty ta renegociace probíhá velice obtížně a Trump tam prosazuje to, co vlastně bylo jedním z dominantních témat jeho kampaně a sice návrat pracovních míst do Spojených států a ten musí být masivní, protože skutečně Spojené státy si posledních 25 let prošli skutečně velkou deindustrializací, velkým odchodem průmyslových míst do Mexika, do, do Číny a tady zase, prostě nevíme a nelze vyloučit, jak ta jednání probíhají, aspoň tedy z toho, co si můžeme přečíst, že vůbec k té renegociaci nakonec nedojde a že třeba Trump tu dohodu smete úplně.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jak se Donaldu Trumpovi daří vůbec naplňovat tento slib vrátit ta pracovní místa do Spojených států?
Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, ekonomka
--------------------
On si slibuje hodně od té daňové reformy, od té daňové reformy se slibuje hodně. Já si myslím, že přeceňuje ty následky, i když určitě tam zmiňuje ten Fiat Chrysler a některé následky Appelu, ale zase, to budou místa dominantní ve službách, to nebudou ta průmyslová místa, taková ta páteř ekonomiky. To si troufnu teda velmi o tom pochybovat, že by k tomuhle došlo. Část pracovních kapacit už se do USA vrací i bez Trumpa. Myslím, že už jsme o tom hovořily, a to je ten resourcing, to znamená to, že ty průmyslové provozy, které je možno více automatizovat, tak prostě odcházejí ze zemí, jako je Čína, Laos, Kambodža a další, ta levná pracovní síla přestává mít tu důležitou roli a vrací se zpátky do Spojených států, ale to, to nemá moc co dělat s Trumpem a hlavně, když máte plně automatizované nebo plně automatizované nebo hodně automatizované pro ...
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Provozy.
Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, ekonomka
--------------------
Provozy, tak samozřejmě tam vám moc těch pracovních míst nevznikne.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Čtyři měsíce po parlamentních volbách v Německu začnou dnes v Berlíně koaliční rozhovory mezi konzervativní CDU, CSU Angely Merkelové, kancléřky a sociální demokracií SPD. Bude pokračování velké koalice, pokud k ní opravdu dojde, lepší ne zbývající dvě možnosti a to předčasné volby nebo menšinová vláda? V obou případech by šlo v Německu v poválečných dějinách o premiéru.
Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, ekonomka
--------------------
Tak ono záleží lepší, jak pro koho. Samozřejmě, že CDU/CSU chce mít velkou koalici a dává najevo, že ty ostatní varianty nejsou přijatelné a ten, kdo je tradičně rozštěpen, je německá sociální demokracie. Tam proběhl sjezd minulou neděli, kdy se hlasovalo o tom, zda oficiálně zahájit rozhovory o velké koalici. Ten sjezd nakonec hlasoval "ano", ale velmi těsně. Já si pamatuji, že když byly uzavřené ty sondáže, tak Schulz, který mimochodem ..., ano, předseda Německé sociální demokracie, který mimochodem sám byl zvolen 100 %, což taky něco vypovídá o té straně a o jejím jaksi duševním zdraví, tak /nesrozumitelné/, aby to tedy zase bylo schváleno 102 % teda, což se mu absolutně nepovedlo ...
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
No, ale který šéf politické strany by se mohl pochlubit takovým výsledkem?
Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, ekonomka
--------------------
No, jo, ale tak ono nejde o to, jak být zvolen, ale hlavně, co v té straně dál. A on jí zatím teda dával jednu porážku za druhou a dokonce jednu teda úplně historickou, protože to byl nejhorší výsledek od, od války, takže ..., no, Schulz je rád, že se drží, že se drží křesla. Já, když jsem se dívala na ty komentáře ARD, tak vlastně říkaly: "No, on je tam proto, protože nikdo jiný to v té situaci nechce dělat." získal 56 % pro vyjednávání, což je pozice dost slabá a je potřeba říci, že i poté, co se něco vyjedná s CDU/CSU, tedy už koaliční smlouva, tak už bylo předtím dohodnuto, že bude dána k hlasování k celé základně, což je, pozor, 450 tisíc lidí, takže zdaleka není jisté, že toto velké množství lidí se vyjádří nutně pro velkou koalici, která, řekněme u té, hlavně u té, hlavně u té normální členské základny, u těch řadových členů a také u starostů nepomůže, se netěší zrovna jako velké oblibě a vystupují proti ní velice kriticky.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
A velice kriticky vystupují, řekněme, mladí rebelové vedeni Kevinem Kühnertem, což je od listopadu šéf /nesrozumitelné/ neboli mladých socialistů. Taková, vlastně dorostenci stranický, straničtí v SPD. On říká, že velkou koalici by už sociální demokracie nemusela přežít. Kolem vlastně něj se semkli ti odpůrci. Jak to vidíte? Bude to fatální pro SPD pokračování ve velké koalici, nebo by se mohli naopak, protože je tento konzervativní blok potřebuje, dostat třeba do pozice, kdy by si kladli nějaké podmínky?
Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, ekonomka
--------------------
Tak oni si je někdy i kladli, ale jako nebyli nikdy schopni vlastně říci: "Toto, toto byl náš program" a CDU/CSU se toho jejich programu velmi šikovně zmocnila. Kevin Kühner, to je bezesporu mladý rebel, je to rebel, jak se říká a já jsem slyšela i ten jeho projev. To je zase prostě nebe a dudy. Schulz hovořil skoro hodin a mám pocit, že nepřesvědčil ani sebe v tom projevu. Kevin Kühner hovořil 10 minut a ani jsem nespočetla, kolikrát byl přerušován aplausem. On podle mého názoru vynikajícně vystihl tu situaci v sociální demokracii a mimo jiné řekl, že prostě SPD nemůže neustále sloužit jako korekční mechanismus pravice. Řekl tam, což podle mě taky plně odpovídá realitě, že už píše své programy s tím, že prostě nemá koaličního partnera, to znamená, že už dopředu se nastavuje na kompromisy, že v těch minulých letech úplně splynula s CDU/CSU, to znamená, že ti lidé vlastně říkají: "My vás nerozeznáme, jako jaký je mezi vámi rozdíl." Když si mám vybrat mezi nápodobou, originálem, vyberu si originál, ergo, v tomto případě paní, paní Merkelovou.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Posouvá se jinými slovy CDU doleva?
Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, ekonomka
--------------------
Rozhodně, rozhodně. CDU podle mě, já už mám trošku problém říkat, že CDU je konzervativní pravicová strana. Oni se skutečně dostali a oni, oni už nejsou podle mě ani moc konzervativní, ani moc doprava. Oni šli velmi intenzivně dopředu a sebrali taky velkou část voličů SPD. CSU, to je něco jiného. CSU, ta pošilhává po Sebastianu Kurtzovi a jako inspiraci, takže ta rozhodně plánuje, taky ji čekají volby letos v Bavorsku. Ty rozhodně plánují intenzivnější posun doprava a taky tam je dost takových třenic v CDU, ale CDU samotná je prostě středová strana, která je schopna absorbovat téměř cokoli. No a SPD tohle jako, ji prostě do značné míry vcucla. Mě se líbilo, jak tam Kurtz řekl k té velké koalici: "No, my si pořád už říkáme osm let, protože z 12 let, co vládne Merkelová, bylo 8 let velké koalice, jo. To skutečně není úplně normální. A on tam říká: "No, my vlastně ani moc nechceme, ale pak si řekneme, že nám vlastně nic jiného nezbývá." No, co je prostě tohle to za politickou, politickou taktiku? Já musím říct, že souhlasím s jeho diagnózou a myslím si, že skutečně, pokud SPD do téhle té koalic půjde, tak se tím zničí.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Bylo by tedy lepší, kdyby zůstala, odešla do opozice, jak ale proklamoval bezprostředně po těch parlamentních volbách v září Martin Schulz.
Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, ekonomka
--------------------
No, právě, to je další to téma. Když se podíváme na ty výroky Schulze, ale i /nesrozumitelné/, která je vlastně taky takovou významnou představitelkou sociální demokracie, tak to už ani není obrat, to je skutečně, jak když se točí vrtule, jo? Oni byli velmi tvrdí vůči CDU hned po těch volbách, některé ty výroky /nesrozumitelné/ bych radši ani nepřekládala do češtiny, rozhodně ne v tuhle denní dobu, a prostě potom, jako za pár měsíců tam bouří, že musí do velké koalice. No, co si o takové straně prostě pomyslíte, která během několika týdnů naprosto změní názor. Ta si řeknete: "No, tak jako za pár týdnů budu zase říkat něco jiného." Naprostá nedůvěryhodnost takového postoje.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
A co by SPD v této situaci tedy pomohlo? Jaký recept má již zmínění Kevin Kuhnertt?
Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, ekonomka
--------------------
Kevin Kühnert hovoří o tom, že ta strana se musí očistit s opozicí, a to je ..., podle mě opozice je v tomhle ohledu jako velmi, velmi dobrý nápad. Samozřejmě tam jsou lidí, kteří jaksi chtějí být na té židli někdy za každou cenu /nesrozumitelné/ na tom předsednictvu velmi dobře, ale ta strana se hrozně vzdálila svým voličům, hrozně, jo a potom přenechala je třeba AFD. Spousta lidí, kteří dříve volili sociální demokracii, dneska přešli na Alternative Für Deutschland, prostě nutí jim agendu, která ty lidi nezajímá, takovou tu městskou, liberálkovskou a nedrží se těch svých tradičních voličů. Ta strana potřebuje podle mého názoru ten odchod do opozice jako sůl.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Konstatuje na závěr dnešního vydání ekonomka Ilona Švihlíková. Děkuji a přeji vám hezký den.
Ilona ŠVIHLÍKOVÁ, ekonomka
--------------------
Na slyšenou.
Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Příjemný poslech dalších pořadů Českého rozhlasu přeje Zita Senková.
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.