Přepis: Jak to vidí Adam Černý – 29. září 2021

29. září 2021

Hostem byl zahraničněpolitický komentátor Adam Černý.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Dobrý den přeje Zita Senková, dnešní pozvání přijal Adam Černý, zahraničněpolitický komentátor. Dobrý den, vítejte.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Stále ještě dobré jitro.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Rozebereme především výsledky německých parlamentních voleb, jejich dopad i na Českou republiku a neopomeneme ani hlasování do ruské dumy, nerušený poslech. Semafor nebo Jamajka, na půdorysu takové Trojkoalice by mohla vzniknout budoucí německá vláda, rozhodnout tentokrát dva jazýčky na pomyslných vahách. Už začaly sondáže mezi zelenými a liberály z FDP, kolik toho mají společného. Otázka číslo dvě, pokud se tyto dvě strany shodnou, jestli půjdou se sociálními demokraty, kteří zvítězili, byť ten výsledek není valný, anebo s křesťanskými demokraty. Jak to vidíte, Adame, výsledek vůbec hlasování /souzvuk zvuků/.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Potvrdilo se několik důležitých trendů. Ten první, který by zdůraznil, a o kterém se nemluví tolik možná, protože se počítají ta místa, kdo byl třetí, první a tak dále. Tak je to rozdrobení scény a to je v Německu po desetiletí nevídaný, že žádná ze stran nepřekročila 30 %. Vidíme tady to, co je ke sledování například v Nizozemsku, i koneckonců předvolební průzkumy v Česku neukazují, že by některá ze stran překročila 30 %. To klade velké nároky na koaliční vyjednávání, protože těch partnerů na poskládání 50 plus něco procentní většiny, musí být samozřejmě potom 2-3. A ta vláda složená z více partnerů, jak Prahy, jak říkávali moji němečtí přátelé. Čím širší koalice, tím větší nároky na kompromisy a tím větší nároky také na počet křesel, která je třeba obsadit. To velmi komplikuje situaci.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Co vedlo k takové fragmentaci politické scény? Je to trend, když se rozhlédneme teda s nějakými výjimkami, jednu už jste popsal.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Nemůžeme srovnávat samozřejmě volební systémy, kde je první na pásce bere všechno jako třeba v Británii, ale ty který mají poměrný systém zastoupení, tak tam vidíme zcela zřetelně, že se tento trend zesiluje nebo přinejmenším udržuje a já to přičítám tomu, že se něco děje to se stranami, kterým říkáme tradiční, klasické, které vzpomeňme si, že ještě před osmi lety CDU/CSU sahala, málem sáhla po absolutní většině. A dneska, kde je na nějakých 25 %. Pak ještě když mluvíme o vyjednávání, tak je tam, tak je tam psychologický, tak je tam psychologický efekt, že SPD, která minule utrpěla veliký debakl, nějak byla pod 20 procenty, dneska s těmi 25-26 vypadá, že velmi uspěla, i když to není ve srovnání s historií žádný zázrak. Zatímco CDU, která jak jsme si připomněl ještě před osmi lety, byla velikou a silnou stranou, tak naopak zaznamenala historicky nejhorší výsledek. A to samozřejmě ta psychologie, ta nálada v těch stranách ovlivňuje to vyjednávání.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
V Německu se často hovoří o tom, že za tím debaklem historickým konzervativců CDU ale i CSU je i to, že Armin Laschet lídr bloku se často stylizoval do role jakési druhé Angely Merkelové. Nevím, jestli to tak vidíte. Už se spekuluje o tom, jak silná či spíše slabá je teď jeho pozice, jestli už se rýsuje případné vystřídání Markusem Söderem?

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
To se rýsuje a Marcus Söder, který byl jeho rivalem, už tu přitom jarním vybírání z bavorské CSU a už tehdy si mnoho lidí myslelo, že on by byl daleko razantnějším a výraznějším lídrem než Armin Laschet. Ale převážila ta vnitrostranická logika, že CDU prostě tam chtěla mít svého člověka, ale k té jeho nevýraznosti, já bych řekl a k té jeho stylizovaný se do Angely Merkel v pánském obleku. Já bych dodal, že překvapivě tuto úlohu mnohem lépe splnil právě ten, ten nový fenomén těchto voleb, a to je Olaf Scholz v čele SPD. On taky není nějaký veliký šarmer, ale jako ministr financí ze sebe vyzařuje jistou spolehlivost a myslím si, že to na něm přitahovalo nejvíc voliče, protože němečtí voliči s tou historickou zkušeností z toho, že není třeba, není nutno a je třeba se vyhnout experimentování experimentální s extrémy. Takže prostě v něm viděli dvě věci najednou paradoxně. To znamená potřebu změny po těch 16 letech a na druhé straně potřebu kontinuity. A to myslím, že jim Olaf Scholz docela spolehlivě nabídl.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Adame, ryze hypotetická otázka, pokud by dopadl, jak by asi dopadla CDU, pokud by lídrem této strany a celého bloku byla opět Angela Merkelová?

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Historie i takhle čerstvá nemá ráda, kdyby zrovna, tak bychom mohli spekulovat, jak by, jak by dopadli zelení, kteří byli favoritem voleb ještě na jaře.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Ptám se, promiňte i proto.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Ano.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Když jste teď zmínil v podstatě osobnost Olafa Scholze, šéfa SPD, že stranu sociální demokraty v Německu volili lidé zejména ano proto, že to byl Olaf Scholz, charismatický známý. Na kolik tedy se tam promítá ta osobnost toho politika?

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Určitě, určitě, protože právě Olaf Scholz je, který byl třeba levým křídlem SPD hodně kritizován v minulosti. Musel dost bojovat o tu svojí pozici. Tak on ztělesňoval právě tu spolehlivost z jeho prostě extremistů neuděláte, to se nepodaří. Zatímco, když se vrátíme k tomu Markusi Söderovi, tak on by jistě byl výraznější osobou než Armin Laschet. A on to ukazoval v tom Bavorsku, je, má i takové ty, já bych řekl nadání používat populistické metody, vyčíhnout si, ucítit to, co je to téma ve vzduchu, takže byl určitě výraznější osobností a myslím si, že ho to hodně mrzí, že nedostal tu příležitost ale taková je politika, nebývá shovívavá, bývá velmi nemilosrdná, ale myslím si, že teď to Arminu Laschetovi hodlá spočítat, dal to jasně najevo.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Na post kancléře si nárokují oba lídři těch nejsilnějších stran, jak Olaf Scholz tak Armin Laschet. Tento ještě nevzdal, je to spíše otázka času co se týče Armina Lascheta?

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Dalo by se to nazvat ústupovými boji. On prostě nemůže 3 dny po volbách, když ten výsledek je takto těsný, sebrat klobouk a odejít. Musí to prostě zkusit, ale tím se vracíme obloukem k začátku toho našeho hovoru, že o tom, jestli to bude Olaf Scholz, anebo Armin Laschet ten, s tím nástupcem Angely Merkelové, nejsou oni dva, kteří to rozhodnou, rozhodnout to paradoxně strany, které jsou na třetím a čtvrtém místě, které dnes po půlnoci začala zahájily ta svá první sondážní vyjednávání, a to jsou liberálové a zelení. A mezi nimi oni vědí, že mají, jak říkají tu historickou povinnost, nějak se dohodnout, ale ta povinnost má svoje meze a mezi nimi to bude velmi obtížně.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Zatím se prezentují v podobě selfíček, tedy fotografií z těch jednání zelení a liberálové. U strany zelený ti dosáhli historického maxima, byť je to ale méně než.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Je to maximum s jistou trpkou příchutí, protože na jaře to vypadalo, že by mohly být i první. Ale to, tam jsme zase u volby toho kancléřského kandidáta. Tam se prostě ukázalo, že Annalena Baerbocková, kterou si postavili do té, do čela té kampaně volební, tak prostě neustálá, neustále tu pozici. Dle mého soudu se na ní projevilo to, že předtím nebyla v žádné exekutivní funkci. Neměla tu zkušenost toho, co to znamená odpovídat za nějaký úřad na veřejnosti a dostávat se do krizových situací, a dokonce bych řekl, že to, co se na ní takříkajíc vyvalilo, to znamená vylepšování životopisu, plagiátorství a jiné věci, což jsou záležitosti, které se v Německu nepromíjí, tak ona hlavně neustála na tu krizovou situaci, když se na to přišlo, tak reagovala velmi, velmi nepřesvědčivým způsobem. A tam myslím, že se na ní projevila ta zkušenost. Takže jsme u toho, kdyby, možná kdyby dostal příležitost v čele zelených /nesrozumitelné/, takže by to vypadalo jinak, ale to je to kdyby, které v politice a v historii neplatí.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Mimochodem podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung pokud by zelení byli ve vládě a stavěli by takzvaně vicekancléře, tak by to nebyla vicekancléřka Annalena Baerbocková, ale právě Robert Habeck /souzvuk zvuků/.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Kolem toho už vypukla přestřelka, protože se objevila informace, že on už si údajně o to místo měl říci vícekancléřské, což je přinejmenším trochu nevkusné říkat si o místo, když ještě není žádná dohoda programová, protože vždycky se říká, že nejdřív musí programová dohoda a potom židle, ale marná sláva vůle po slávě a pomoci je veliká, takže není vyloučeno, že /nesrozumitelné/, když sledoval výkon své spolustraničky /nesrozumitelné/ a i přemýšlel o tom, jak by to dělal on, takže prostě teď měl, viděl její slabší pozici. Takže si o to řekl a uvidíme, jak ta vnitrostranická přestřelka dopadne, kdo z ní bude nakonec těžit, jestli to bude, který z těch dvou vedoucích lídrů zelené strany, který to bude. Na Annalene Baerbockové určitě bude viset to, že na jaře stála v čele strany, která mířila k vítězství, nebo v to doufala a ona tu pozici neustála. To jí bude určitě oslabovat.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Tak to vidí a konstatuje zahraničněpolitický komentátor Adam Černý. Podívejme se na další výsledky německých parlamentních voleb. Jak hodnotíte zisky či spíše ztráty. Alternativy pro Německo má přes 10 % a ve srovnání s těmi předchozími parlamentními volbami klesla ze třetího na páté místo.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Já myslím, že to je osud populistických stran, které dokáží těžit z nějakého problému ve společnosti, který je, ale málokdy dokáží nabídnout řešení a hlavně pro Německo bylo důležité, že zcela zjevně se ten politický střed odehrával, střet odehrával ve středu té politické scény. To znamená mezi sociální demokracií, křesťanský a tím, těmi konzervativními stranami zelenými, které dneska jsou sice nalevo, ale jsou součástí pevnou toho, té stabilní politické scény a FDP a prostě pro FDP tam nebylo místo. Koneckonců /souzvuk zvuků/ AfD tam nebylo zrovna tak jako na to doplatili, doplatila strana levice, která se dostala do parlamentu jenom díky tomu speciální ustanovení německých voleb, které bychom si mohli případně vysvětlit, ale prostě ty okrajové strany byly byty, ten střet, ta soutěž, to utkání o voličské hlasy se odehrály ve středu politické scény /nesrozumitelné/ hlavně v Německu se docela daří, i když se to kritizuje, tak podařilo se jí plus minus ve srovnání s mnoha jinými země zvládat tu pandemickou záležitost a i hospodářsky je na tom relativně dobře. Imigrační téma není v Německu nějaké silné ve srovnání třeba s Českou republikou, kde se o něm hodně mluví, ale imigranti tedy žádný početní nejsou. Zatím co Německo jej dokáže zvládat, přijímat stovky tisíc. A to jsou všechno témata, z kterých dokázalo, dokázala Alternativa pro Německo těžit a najednou ona tady neměla silné volební téma. Zkoušela to s tím, s tím protiočkovací kampaní, ale to myslím, že na spořádaného Němce ve velké míře nepůsobilo.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Otáčí se podle vás, Adame, Německo trochu doleva, když vezmeme úvahy nejenom těch celostátních spolkových voleb, ale i dalších dvou voleb, protože se hlasovalo také v Berlíně a v Meklenbursku, předním Pomořansku tam sociální demokracie v podstatě převálcovala ostatní strany. Byť i tam je ten výsledek o něco horší nebo horší než jsou zvyklí nebo také čekali.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Kdybych to posoudil tak obecně, tak bych řekl, že jistým způsobem se doleva ta scéna do těžiště té ceny posunul, ale to se posunulo právě za těch 16 let vlády Angely Merkelové, kdy se konzervativní blok posunul, řekněme, z té pozice vpravo od středu, ba dokonce kdybychom si vzpomněli na Franze Josefa Strausse a jeho slogan napravo od nás může být jenom zeď, to znamená, že tam nesmí být místo a taky to znamená, že v určitých věcech někteří lidé z té strany zaujímali hodně pravicové postoje a tím vytěsňovali ty malé subjekty napravo od nich. Tak dneska máme ten, to těžiště z té politické scény mírně vlevo. Takže v tomto smyslu se dá, v tomto smyslu se dá mluvit o tom, že se ta politika posunula, protože bylo to za Angely Merkelové, kdy se prosadila pravda na naléhání SPD, minimální mzda a podobné věci, který, které jsou typickými tématy pro levicové strany.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Jakým směrem se Německo podle vás nejspíš vydá? Samozřejmě v tuto chvíli nevíme, jaká koalice vzejde ale.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Tam je konstelace.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Přesně.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
To uvidíme a znovu se vracím k tomu, hodně bude záležet na schopnosti a případném podobě případného kompromisu, který, o kterém začínají jednat dneska FDP a zelení. Jinak si myslím, že nás čeká, tím bychom se mohli případně dostat i k tomu evropskému rozměru, že teď se bude čekat dlouho na ten výsledek těch voleb, přičemž je tady taková děsivá nebo mírně děsila varianta, že ta kombinace troj nevyjde ani v jednom ani v druhém případě. A že nakonec by nezbylo zase než těm v uvozovkách dvěma velkým stranám se dá dohromady udělat tu velkou koalici v obráceném pořadí. Což by obě dvě stany udělaly velmi nerady, protože CDU říkala od začátku, že dokud do velké koalice nemůže v této podobě jít, protože by tam hrála druhé housle, a to po 16 letech kancléřovaní určitě se nedařilo, by se jim líbilo. Navíc mezi nimi právě jako lidé jako Markus Söder říkají, že po 16 letech vlády jim pobyt v opozici prospěje. Takže si myslím, že tam, tam to, tam bude ten posun. Jinak co se týče toho výhledu, já myslím, že to bude složité a bude ten, ten, kdo z toho vzejde, ať už to bude Olaf Scholz anebo případně teoreticky aspoň z mého pohledu Armin Laschet, tak tam budeme zažívat období, které bude pro hlavně pro evropskou politiku náročné, protože ten člověk si teprve bude budovat tu kancléřskou pozici v čele vlády a usazovat se takříkajíc v sedle, a to nějakou dobu trvá a to se jistě promítne i v té evropské politice, protože nesmíme zapomínat, že na jaře budou francouzské volby, které rozhodnou o tom, jestli v prezidentském úřadu setrvá Emmanuel Macron a pokud tyto dvě sestry prožívají to období kolem voleb, kdy se soustřeďují na své vlastní problémy, tak ta evropská politika se nehne z místa, ne pro to, že by o tyto dvě strany nutně musely udávat tón, ale bez jejich souladu, bez jejich spolupráce se žádná velká věc v evropské politice nestane. To je dáno prostě tím, jak jsou ty země veliké a významné.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Komu bude podle vás Angela Merkelová nejvíce chybět, když se podíváme na to mezinárodní pole, na pole mezinárodní politiky. Ona v podstatě uměla vyjít s každým.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Pokud dáme stranou ty, kteří, politiky, kteří upřímně nesnáší, jako jistě byl Donald Trump, abychom jmenovali někoho, kdo už není ve funkci, jakého se to tak přímo nedotkne. Jestli by se i našly další. Tak rozumně uvažujícím evropským politikům, bude scházet všem, protože ona byla opravdu ten člověk, který se vždy držel věcnosti, nepropadal emocím. Nehrál ty pro pány typické kohoutí zápasy a byla schopná domluvit ten kompromis, obejít ten stůl s těmi 27 lídry. Mluvit s jedním a s druhým a těch kritických okamžicích najít tu dohodu. A to je něco, to je role kterou, ať už to bude Olaf Scholz nebo Armin Laschet, aspoň v té bezprostřední budou zase v budoucnosti si nedovedu představit, že by dokázali plnit. Takže tady bude ta největší, největší díra, jak říkají to je největší slabina, která se v něm v evropské politice ukáže.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Konstatuje zahraničněpolitický komentátor Adam Černý. Volby v Německu nějaké výrazné překvapení nepřinesly. Stejně tak ani výsledek hlasování do ruské dumy, dolní komory parlamentu. Ústavní většinu si udrží jednotné Rusko. Vás asi také ten výsledek Adame, nepřekvapil?

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Já myslím, že nepřekvapil nikoho. Jedinou neznámou zůstává, jaké byly ty skutečné výsledky.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Co máte na mysli?

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Tím mám na mysli ty řeči o tom, že jsou i videa, která dokazovaly, že se do volebních uren přisypávaly hlasy, které pocházely od jednotlivých voličů a prostě se tam přisypávaly hlasy se zaškrtnutou jednou stranou.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Ono i mimochodem předsedkyně Ústřední volební komise Ella Pamfilova připustila určité nesrovnalosti, které podle ní výsledek ale nemohly nějak ovlivnit. Komise dostala 166 upozornění na možné nucené hlasování a 200 upozornění na možné falšování výsledků.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
No ale ta soutěž politická v Rusku se, když už jsme jí, navázali jsme na tu debatu v Německu, tak se s tou německou prostě nedá srovnávat, protože z ruské volební soutěže byli apriori a důsledně vyřazování vytěsňováni, ať už nezávislí kandidáti anebo uskupení, které by mohly představovat pro ten současný režim skutečnou nějakou funkční opozici a ne tu stínovou, jaký předvádí strany zastoupené v parlamentě. To je ten největší problém ruských voleb, že nejsou férové, nejsou svobodné, protože to, co to tažení proti největšímu a nevlivnějšímu oponentovi Alexeji Navalnému, vypadá to, že velmi důsledné nyní bylo vzneseno další obvinění, které je třeba připomenout. Jednak hrozí, že Navalný, který už sedí ve vězení tedy kvůli odsouzení z daňových úniků, které a ten proces byl Evropským soudem pro lidská práva označen za politicky motivovaný. Tak teďko mu hrozí nový proces, kterým by mohl dostat dalších 6 nebo 10 let navíc. A je to obvinění z extremismu a z organizace z organizování teroristického nebo extremistického hnutí a tím extremistickým hnutím nebo organizacím má být právě fond proti korupci nebo fond boje proti korupci Alexeje Navalného. Takže tam vidíme tu důslednost toho režimu, s jakým se snaží vyřadit do toho, kdyby mohl vznášet nějaké kritické námitky vůči vládě. Děje se to prostřednictvím prostě závislé justice, která je schopna tyto lidi vyřazovat a umístit za hranice anebo vyvinout na ně takový tlak, aby opustili zemi. Čili to jsou všechno metody, které aspoň nám, kteří si pamatují ten minulý režim. Připomínají to, co se tady dělo vůči oponentům toho komunistického režimu do roku 89. Ta podobnost je prostě do očí bijící. Ale tady bych udělal ještě jednu poznámku, že kromě toho, že ty volby dnes nebyly svobodné a férové. Tak myslím si, že tam ty zmanipulované volby z nich vždycky vyjde předem daný vítěz, neumožňují to, co je na demokratických a skutečných volbách nejzajímavější a nejdůležitější, že umožňují přechod, plynulý stabilní moci. A to je problém, který se v Rusku rýsuje čím dál hmatatelněji. Že sice pozice současného vládce Vladimira Putina je neotřesitelná, ale stále silněji a naléhavěji se objevuje otázka, jakým způsobem najít a vyřešit otázku nástupnictví. Což zavedení, zavedených zemích fungující demokracii vyřeší elegantně volby.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Když hovoříte o tom, že ty volby z vašeho pohledu nebyly demokratické, dospěli k tomu třeba mezinárodní pozorovatelé nebo z čeho vycházíte?

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Letošní, ty letošní volby byly jiné i v tom, že se těch pozorovatelů tam zúčastnilo mnohem méně a v podstatě to, co se běžně děje v rámci Eurovize se evropskou bezpečnost spolupráci, že to jsou pozorovatelé z členských zemích, ve kterých účast byla mnohem nižší a byli to spíše lidé, kteří byli tomu režimu a priori nakloněni, takže se od nich nedá očekávat, abych tak řekl jednoznačně kritický pohled, a i když se podíváme jako novináři na to, jak vypadá mediálně scéna v Rusku. Tak taky je jednoznačně ovládána médií, které jsou pod kontrolou vlády a i ty malé, i ta malá média, která představují s tou jistý nezávislý, nezávislý hlas, jako je třeba televize /nesrozumitelné/ z Moskvy. Tak jsou vytlačovány na okraj. To znamená, že ta veřejná debata je silně kontrolována vládou. A nemůže se tam projevit volná výměna názorů na situaci v zemi.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Jak pestrá bude nová ruská duma. Jaké strany kromě /souzvuk zvuků/.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
/souzvuk zvuků/ systémová opozice, to znamená opozice, která součástí té rady, budou tam komunisté a pak ještě strana, s kterou já mám trochu problém, protože jsou to liberální demokraté Vladimira Žirinovského, kteří nejsou ani liberální ani demokraté aspoň tedy z mého pohledu musím říci. Ještě se tam objevila jedna, jedno nové uskupení, o kterém ještě není jasno, jak se bude chovat, ale existují dohady, že bylo opět vytvořeno režimem pro, aby lidé měli možnost volit ještě i něco jiného, než znají dosud.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Jednotné Rusko je Vladimiru Putinovi blízké, byť on sám, pokud se nepletu, není členem této formace. On se nějak zapojil do předvolební kampaně?

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Spíše nepřímo, protože on vlastně si vybudoval pozici toho vládce /nesrozumitelné/, který je nad celým tím systémem. To znamená, že ta, že i ten denní provoz, on se zúčastňuje některých akcí, kdy je jednotné Rusko přítomno, ale není s ním přímo spojován, takže umožňujeme to udělat takové ty se šachové manévry, jako třeba ještě před několika lety důležitým jeho spolupracovníkem byl Dimitrij Medvěděv, který byl jeden čas prezidentem a předsedou vlády, který dneska v podstatě z té vrcholné politiky v podstatě, v podstatě zmizel a bylo mu svěřena nějaká subalterní funkce sice významná, že mu zajišťuje jistě dobrou existenci, ale zmizel z toho, smysl z toho z té veřejné scény a myslím si, že ten důvod je takový, že režim si zjistil, že na něj jediná, nereagujou příznivě, tak ho stáhli. Takže v tom je vidět, že ta jistá interakce mezi tím těmi vládnoucími a ovládanými stále probíhá, že to je nějaký ohled na veřejné mínění tam je, ale je velmi nepřímý a je i velmi kontrolovaný. A myslím si, že to souvisí s povahou těch lidí, kteří vytváří, kteří jsou tím vnitřním dluhem. Ti, kteří mají rozhodující moc, a to jsou převážně lidé pocházející ze zpravodajských služeb, policie a armády. To znamená, že tam chybí zástupci profesí, které by se na to dívali i jinak s trochou nadsázky a možná ne moc velké nadsázce bych řekl, že Rusko dneska ovládá vojensko-průmyslový komplex.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Mimochodem oddechne si Vladimir Putin, když se vrátím k těm německým volbám, že Angela Merkelová skončila a že bude mít už jiného partnera i vzhledem k třeba k tomu, že stála za sankcemi Evropské unie, v reakci na okupaci Krymu.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Pokud uvažuje čistě mocensky, tak se mu, tak se mu může ulevit, protože pro něj představovala těžkého partnera, kterého se jim podařilo vykolejit, ale na druhou stranu pokud bude v té koalici, pokud budou v té koalici zelení, a to je velmi pravděpodobné, tak zelení jsou vůči situaci v Rusku a případným sankcím ještě daleko tvrdší, než byla dosud CDU/CSU.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Možná i liberálové.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Možná i liberálové.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
By se dostali do vlády.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Ale ty budou možná dávat větší ohled na ty podnikatel, ale na té hodnotové věci tam možná odejde k překvapivé shodě.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Tak to viděl zahraničněpolitický komentátor Adam Černý. Děkuji za váš čas i postřehy, přeji hezký den.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Děkuji za pozvání a na slyšenou.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Na slyšenou se těší Zita Senková, zítřejším hostem bude geolog Václav Cílek.

Pořady Českého rozhlasu automaticky přepisuje aplikace Beey www.beey.io. Texty neprocházejí korekturou.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka