Přepis: Finanční gramotnost - 31. srpna
Ve středeční poradně Dvojky jsme se věnovali finanční gramotnosti. Hostem byla ekonomická publicistka Světlana Rysková. (V článku nabízíme neautorizovaný a needitovaný přepis pořadu.)
moderátorka
--------------------
Teď ale vůbec nepůjde o operní slavnosti, ale o velmi prozaické téma, a to jsou finance. Myslím si, že peníze je to, co si velmi střežíme a dáváme pozor, za co vydáváme, jak vydáváme, ale velmi často se stává, že neumíme dobře zacházet určitou, v určitých záležitostech. A jakých, to poví ekonomická publicistka Světlana Rysková. Dobrý den, pěkně vítám.
Světlana RYSKOVÁ, ekonomická publicistka
--------------------
Dobré dopoledne.
moderátorka
--------------------
My budeme mluvit o finanční gramotnosti. Co to znamená, finanční gramotnost?
Světlana RYSKOVÁ, ekonomická publicistka
--------------------
To je to, co jste hezky právě uvedla. Mluvili jsme o tom ráno tak volně v souvislosti s tím, že začíná školní rok a na středních a základních školách už se několik let učí právě žáci a studenti finanční gramotnosti a hovořili jsme o tom, jestli ty žáci a studenti nebudou chytřejší než jejich rodiče v té finanční gramotnosti. Protože ve škole by se měli právě naučit, jak s těmi penězi zacházet, jak hospodařit, jak srovnat svoje příjmy a výdaje, což často teda nedovedou ani státy, jak víme a děti se to mají učit ve škole. Jaké jsou produkty na trhu, jak si mezi těmi produkty vybírat, jak investovat, jak spořit, jak si dobře a bezpečně půjčovat peníze, no, a samozřejmě by se měli naučit, i jak ty svoje peníze chránit. To znamená, jak reklamovat, kam se obrátit, když mají problémy, kdo jim může pomoci, kde mohou vyhledat nějaké rady, co se týče i u těch svých osobních financí.
moderátorka
--------------------
Já si myslím, že děti vědí docela dobře, jak s penězi zacházet. Na druhou stranu je uměj docela pěkně utratit za nejrůznější laskominy, to určitě. Ale myslím si, že daleko větší problém mají třeba senioři. Vyznat se vůbec v té škále, přijde jim bankovní výpis a teď co s tím mají dělat. Oni znali složenku, dojít na poštu a teď vlastně žádná složenka nepřijde, vyznat se v tom, je to asi složité.
Světlana RYSKOVÁ, ekonomická publicistka
--------------------
Vy jste narazila úplně na ten nejobecnější problém, a to je vlastně finanční gramotnost celého našeho národa českého. Průzkumy ukazují, že není příliš valná, a proto také vláda už přijala několik opatření, to první bylo právě zavedení výuky finanční gramotnosti ve školách, ale pak byl přijat široký vlastně takový program zvyšování finanční gramotnosti celého obyvatelstva. No, zatím se v tom bohužel moc neudělalo, protože velký problém je, jak právě donutit seniory nebo tu dospělou populaci, aby se vzdělávala. Ty seniory ...
moderátorka
--------------------
A jakým způsobem vůbec?
Světlana RYSKOVÁ, ekonomická publicistka
--------------------
Ano, jak, ano, jak je také vzdělávat. Protože vlastně pořádat pro ně nějaké doplňovací výluku, školení a podobně. Většina lidí, kteří jsou normálně aktivně činní, na to nemá čas ani náladu. Pro seniory se toho dělá velice málo, i když oni jsou právě ti, kteří jsou velmi, velmi takovými ochotnými a častými účastníky všech přednášek, které se týkají různých problémů kolem financí. Chodí na ně často, rádi, hodně se tam ptají, je vidět, že to potřebují. A je to z jednoho prostého důvodu. Samozřejmě oni mají trošku o těch financích starší představy, neodpovídají aktuálně realitě současné, neumějí se v tom pohybovat a také právě oni jsou většinou terčem těch různých podvodných praktik, klamavé reklamy, různých podvodných dealerů, kteří jim potom prodávají produkty, které pro ty seniory vůbec nejsou nebo jsou předražené, jsou zbytečně komplikované a tak dále. Takže si myslím, že tu finanční gramotnost nejenom do škol, ale možná i do těch klubů seniorů a mezi ty seniory by bylo potřeba víc.
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.