Přepis: Daňová reforma v oblasti hypotečních úvěrů - 6. dubna

7. duben 2011

Hostem středeční poradny byl finanční poradce Zdeněk Simaichl. Hovořil o hypotečních úvěrech v souvislosti s připravovanou daňovou reformou. (V článku nabízíme neautorizovaný a needitovaný přepis pořadu.)

moderátorka
--------------------
Milí posluchači, už jsem vám slíbila, že dnešní Poradna bude věnována rodinným financím a hostem je Zdeněk Simaichl ze společnosti Partners. Přeji vám hezké dopoledne.

Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Také dobrý den.

moderátorka
--------------------
Zdeňku, to téma už jasné. Já už jsem ho avizovala. Co přinese daňová reforma v oblasti hypotečních úvěrů a samozřejmě podotázka, která nás zajímá především, kdo na tom vydělá a kdo na tom prodělá? Tak já bych možná začala opravdu úplně tou první částí, co přinese daňová reforma v oblasti hypotečních úvěrů?

Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Tak já ještě včera, když jsem si to téma začínal pomalinku připravovat, tak jsem si myslel, že ta reforma je více či méně hotova, nicméně ještě večer, než jsem teda uleh do postele, tak jsem si na ČT 24 poslech asi 186. verzi, vlastně která by měla reprezentovat v podstatě tu nejenom daňovou, ale i důchodovou reformu.

moderátorka
--------------------
A zdaleka ne poslední určitě.

Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
A zdaleka ne asi poslední, přesně tak. Takže jak říkal můj děda, prostě všechno je jinak. Takže můžeme tady zrekapitulovat vlastně ty základní body, které se té reformy, které se vůbec té reformy daní a tím pádem i přímého dopadu na hypotéky ...

moderátorka
--------------------
Znamená to, že vlastně budeme, pane Zdeňku, mapovat současnou situaci, která možná ale příští týden bude jiná.

Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Tak já si myslím, že v podstatě ty minimálně dva ze tří bodů, které tady dneska zmíníme, tak tam si myslím, že už k žádné změně nedojde. Já bych možná teda rovnou začal tím diskutabilním bodem. Ten rychle přejdeme. Nicméně on v podstatě bude mít, řekl bych, téměř rozhodující vliv vlastně na to, jak ta hypotéka bude výhodná, nebude výhodná, a řek bych, že bude mít do značné míry i vliv na rozhodnutí lidí, zda si tu hypotéku vzít ještě letos, nebo jestli ještě chvilinku počkat a jestli zkrátka ta svá rozhodnutí uspěchávat nebo ne. Já bych možná začal takovým konstatováním, že v současné době lze zaplacené úroky u účelového hypotečního úvěru ... Účelového, to znamená v souladu se zákonem, kdy zajišťuji nějaké potřeby bydlení, tak lze použít ke snížení daňového základu, což třeba u zaměstnanců ročně vede k poměrně nemalým daňovým vratkám. Tady bych akorát upozornil, že v tom se také často dělají chyby. Já si o ty zaplacené úroky snižuji základ daně, nikoli daň jako takovou. Pokud bych si snižoval daň jako takovou, tak to by bylo skutečně zlaté vejce, nicméně snižuji pouze základ daně, to znamená de facto odečítám pouze 15% v současné době z té maximální hranice. Ta maximální hranice je teďka 300 tisíc korun. To znamená 300 tisíc, pokud zaplatím na úrocích, tak mohu odečíst z toho základu daně. Jenom pro představu pro naše posluchače, tak 300 tisíc, aby si to dokázali převést do nějaké velikosti úvěru, tak 300 tisíc je nebo odpovídá při nějaké pětiprocentní sazbě průměrné splatnosti 20 let. Výši úvěru zhruba ve výši 6 milionů korun. To znamená, ta hranice je skutečně velmi velkoryse nastavena a dnes 95% prostě úvěrů tuto možnost využívá vlastně v plné výši. Takže ta první diskutovaná změna spočívá v tom, že úvěry, které budou podepsány po 1. 1. 2012 a později, již nebudou zakládat nárok na tento daňový odpočet. Je to, bylo to trošku překvapivé, když se to objevilo. Samozřejmě existují důvody, proč tuto změnu zavést nebo naopak proč ji nezavést. V každém případě, pokud by toto vstoupilo v platnost a já jsem říkal, že možná se tak nestane. Ono včera zase došlo k menšímu zvratu a poslanci za TOP 09 se postavili i proti svému ministrovi a žádají vlastně, aby tato změna byla vypuštěna z té daňové reformy, tak pokud by toto vstoupilo v platnost, tak při nějakém průměrném úvěru, který je v České republice zhruba 1,7 milionu korun a při tom obligátním úroku 5% a splatnosti 20 let, tak by to znamenalo na celé době splatnosti zhruba ztrátu 150 tisíc korun, pro takového průměrného člověka, který si tento úvěr bere. To znamená, není to úplně zanedbatelná částka a jak jsem říkal, ze všech těch tří opatření se jedná v podstatě o jediné, které zakládá v podstatě nějaký odečet nebo vůbec jakoby nějakou nevýhodu oproti tomu stávajícímu stavu.

moderátorka
--------------------
A mohu-li se ještě zeptat, když si vlastně někdo vzal hypotéku, řekněme, před 10 lety a dává si, odečítá si ty úroky od svého daňového základu, tak po roce 2012 nebo respektive po té daňové reformě bude moct ještě dále pokračovat v tom odečítání, když ji uzavřel před oním zmíněným datem nebo ne?

Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Ano, ano. Tady ta podmínka nebo respektive toto zůstane zachováno. Ono dokonce lidé, pokud by si to stihli uzavřít ještě letos, tak to znamená do konce toho roku před 1. 1. 2012, tak i ti budou mít stále nárok na ten daňový odpočet.

moderátorka
--------------------
Takže je to chytré se právě teď rychle pustit do hypotéky?

Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
No, já si to nemyslím úplně ...

moderátorka
--------------------
Proč?

Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
.. protože přeci jenom je to, ty dluhy nejsou, pokud si řeším svoje bydlení, tak ty dluhy nejsou malé, jsou nezřídka na několik dekád jakoby dopředu. To znamená, jde o velmi zásadní rozhodnutí. A uspěchávat v podstatě kvůli 150 tisícům ... Můžeme říct ano, je to hodně, je to málo, nicméně když vezmu i časovou hodnotu peněz, tak za 30 let 150 tisíc nebude mít tu samou hodnotu, řádově méně než poloviční, co má dneska. Tak nemá podle mě smysl se nějakým způsobem nerozumě zadlužovat, to znamená nerozumě ve smyslu tom, že tato dotace mě v podstatě naverbuje do úvěru, který v současné době nemám na to, abych splácel, popřípadě nemám to čím krýt a dostane mě to do jiných problémů. Takže pokud už o tom uvažuji, tak by to asi bylo dobré.

moderátorka
--------------------
Proč ne.

Zdeněk SIMAICHL, společnost Partners
--------------------
Proč ne, přesně tak. Pokud o tom zatím neuvažuji, ale vím, že v dohledné době to chci řešit, tak nemá smysl kvůli tomu akcelerovat to rozhodnutí.

moderátorka
--------------------
Milí posluchači, pokud i vy jste na vážkách, zdali třeba právě tento rok uzavřít hypotéku nebo máte jiné otázky, které se týkají toho, co přinese daňová reforma v oblasti hypotečních úvěrů, tak nám můžete v příštích chvílích zavolat, anebo poslat mail. Zavolat nám můžete na číslo 221552598 nebo 99 a mail nám můžete poslat na adresu jejakaje@rozhlas.cz. Pokud máte po ruce jen mobilní telefon a volat nechcete, tak nám napište SMS ve tvaru R2_jejakaje_text vaší SMS a to na číslo 9077704.


Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.