Přemysl Krejčiřík umí číst v záhonech. Když se podívá knížeti Rohanovi do zahrady, pozná, že byl ranní ptáče

7. prosinec 2015

Až se vypravíte na nějaký zámek, věnujte pozornost nejen stavbě, ale i zahradě. Může vám toho o majitelích hodně povědět. Z polohy cestiček, záhonů a různých přírodních zákoutí umí číst krajinářský architekt Přemysl Krejčiřík, který má na svém kontě obnovu spousty zámeckých zahrad a parků.

K vytvoření parku potřebuje architekt hodně času a trpělivosti. Jak říká Přemysl Krejčířík, každý park se vám otevře teprve po 10 letech. A vy do něj musíte chodit v různou denní či noční dobu. „Třeba navečer mají stíny jiné kontury a ukazují se věci, které normálně nevidíte.“

Když je investor nespavec

Důkazem toho je zámecká zahrada na Sychrově, kterou prý odborníci nemohli dlouho pochopit. Zdálo se jim, že stíny ve dne nedopadají tam, kde by to čekali. Pak se tam vypravili v pět ráno a všechno bylo tak, jak to mělo podle nich být.

„Ptal jsem se kastelána, jestli kníže Rohan byl ranní ptáče. A ono se opravdu prokázalo, že než šel do práce, tak si prošel park a viděl ho v té nejhezčí podobě, v té největší kráse.“

Jak se čte v záhonech

Ze zahrady se odborník často hodně dozví o majiteli. O tom, jestli měl vztah k půdě a ke kráse. A třeba i to, jestli zažil bitvu. Jako třeba Johann II. z Lichtenštejna, který byl zakladatelem lednicko-valtického areálu a zažil bitvu u Slavkova.

Pohled na zámek Valtice

„Procházíte tam přes mosty a kolem nich jsou stěny z tisů, které vytváří stín a chlad. Projdete tou stěnou a otevírá se vám nový svět. Ono to určitým způsobem stabilizuje smysly, restartuje to mozek.“

Továrna na radost

Přemysl Krejčiřík taky spolupracuje na projektu Bylinková zahrada ve Valticích. „Zahradní architektura je o detailu a vy musíte poznat rostliny a umět je poskládat. Pozorujeme, jak to tam probíhá a je to pro nás zajímavé.“ I v tom, že do ní často vstupují lidé zamračení a vycházejí s úsměvem.

Umění magie

Profese krajinářského architekta může připadat na první pohled málo významná. Ale není to tak. „Je to člověk, který vytváří prostor, který nás obklopuje a působí na nás. Dává do něj něco, co je navíc, se vznáší… Taková magie nad tím vším.“

Přesto kolem často vznikají sterilní a bezúdržbové zahradní plochy, které jsou naprosto bez života. „Ona je to ta obecná jednoduchost a taková ta plytkost dnešního žití. Ale myslím, že ten trend už se obrací.“

Přemysl Krejčiřík

Jaké jsou výhody návštěvy zahrady s průvodcem? Co všechno se dá najít v archivech o zámeckých rostlinách? Je dost studentů, kteří se chtějí věnovat krajinářské architektuře? Více uslyšíte v iRadiu.

autoři: eh , Martina Kociánová
Spustit audio