Přečtěte si, jaké léčivé byliny je v tomto období vhodné sbírat
Někteří bylináři doporučují sbírat začátkem jara kořeny. Ovšem i podzimní sběr podzemních částí rostlin má své praktické důvody, protože přesně víme, kde je vykopat.
Myslete na jmelí
V březnu je vhodné sbírat jmelí, které má právě v této době největší sílu, zejména pokud jde o jeho vliv na snížení krevního tlaku. Nasbírané jmelí zbavené bílých kuliček usušíme, umeleme nebo rozetřeme v hmoždíři na prášek, který pak uložíme a můžeme používat celoročně. Optimální denní dávka prášku ze jmelí je tři gramy a první blahodárné účinky bychom měli pozorovat nejpozději za měsíc.
Jak připravovat březové pupeny?
Pokud jde o zpracování březových pupenů, které jsou vhodné na všechny dýchací potíže, astma, záněty průdušek nebo záněty hrtanu, natrháme je těsně před rašením, když ještě nezačnou zelenat, a poté je usušíme. Dvě polévkové lžíce sušených březových pupenů přelijeme čtvrtlitrem vroucí vody a necháme pět minut vyluhovat. Výluh je možné osladit medem nebo dochutit citronem, protože na rozdíl od řady bylinných čajů a přípravků zrovna tenhle příliš dobrý není. Během dne vypijeme pouze jednu čvrtlitrovou dávku, protože výluh je opravdu silný. Pupeny si stejně jako jmelí můžeme nasušit do zásoby.
Dopřejte si blahodárnou kopřivovou kúru
V tomto čase samozřejmě nemůžeme pominout kopřivu, která má mimořádně široké spektrum blahodárných účinků na lidské zdraví. Můžeme sbírat všechny tři u nás volně rostoucí druhy, nejběžnější kopřivu dvoudomou, vzácnější jednodomou a v pozdějších měsících velmi pálivou žahavku. Jiří Janča doporučoval trhat kopřivy nejlépe kolem druhé hodiny odpolední. K jarní kopřivové kúře můžeme použít klasický odvar a to čtvrt litru ráno nalačno a čtvrt litru na noc, nebo obden střídavé koupele rukou a nohou. Kopřivová kůra by neměla trvat déle než dva měsíce. Mladé březnové kopřivové lístky jsou také vhodné jako přísada do různých jídel a salátů, kopřivu přitom před užitím krátce spaříme vodou.
Celý text najdete v březnovém čísle časopisu Receptář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka