Preclík. Tvar založených zkřížených paží ovlivnil vznik názvu pečiva

14. leden 2019

Abychom se dobrali k původu slova preclík, musíme se nejprve na preclík podívat, tedy na tvar, který připomíná na hrudi založené zkřížené paže...

Protože preclíky mají tvar zkřížených založených paží, začalo se jim ve středověkých klášterech, kde se pekly jako sváteční pečivo, říkat braciatus. Do češtiny bychom to přeložili jako pažovité. Zdrobněním toho braciatus vznikl výraz braciatellus, pažičkovité. A když se pak pečení preclíků rozšířilo z klášterních kuchyní i mezi prostý lid, který neuměl latinsky, stalo se z braciatellus německé pretzel... A to už má k českému preclíku blízko.

Má preclík něco společného s pracnou?

autor: Jan Rosák
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.