Pražská záchranka. Nejstarší záchranná služba na světě

Dnes si připomínáme založení důležité organizace, bez které se neobejde fungování žádného města. Pražská záchranka vznikla 8. prosince 1857. Byla založena jako vůbec první na světě a stala se vzorem pro stejné organizace v dalších městech. Pražská záchranná služba, jak se dříve jmenovala, se původně skládala z dobrovolníků. Velmi záhy si však získala nebývalý respekt díky zásahům při povodních a požárech.

V průběhu let se plně profesionalizovala a stala se průkopníkem v poskytování neodkladné přednemocniční péče.

Záchranáři byli u všech dějinných událostí hlavního města již během tří století. Díky své pohotovosti zachránili životy mnoha lidem, kteří by jinak neměli šanci. Když na ně narazíte, víte, že jste v dobrých rukou.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Ondřej David
Spustit audio

Související