„Práce pošťačky mě bavila,“ říká olympionička Helena Fuchsová. „Být na vzduchu a s lidmi...“

16. březen 2016

Helena Fuchsová je ženou mnoha talentů. Má za sebou úspěšnou sportovní kariéru a dnes své zkušenosti využívá jako fyzioterapeutka a masérka. Ráda kreslí.

Bývalá atletka Helena Fuchsová je vyhledávanou terapeutkou. Prý protože má silné ruce. Zuzana Hejnová o ní ale prohlašuje, že je šamanka. „Já lidi naciťuju,“ říká sama. Podle ní má totiž každá fyzická obtíž kořeny v lidské mysli. „Snažím se pochopit tělo, kupuju si knížky a zkouším to pak na manželovi.“

Z nouze běh

Běhat prý začala začala, protože nechtěla pomáhat doma mamince. Běhala po lese. Rozhodně neuvažovala o tom, že by byla vrcholovým sportovcem. Na sportovní škole pak začala běhat dlouhé tratě. „Zlomilo se to, až když jsem byla vystudovaná na pošťačku, nudila se doma a začala ťukat do vrcholového sportu.“

Mezitím dělala poštovní doručovatelku. „Ta práce se mi moc líbila. Líbilo se mi, že můžu jezdit na kole, bavila mě práce na vzduchu a s lidmi.“ Vrcholem její sportovní kariéry byl běh na 800 m na olympiádě v Sydney v roce 2000. Osobní rekord ji dostal na 5. místo.

Atletka Helena Fuchsová

Štětec na startovní čáře

„To byla sranda. V meziběhu mě kopli do nohy a bolelo mě lýtko. Nesoustředila jsem se na běh a překopla jsem to. Běžela jsem na světový čas, ale posledních 200 m to byl pochod politických vězňů, protože jsem fakt nemohla,“ vzpomíná dnes.

Tretry časem vyměnila za štětec. Když začínala, byl to pro ni útěk od úklidu. „Můj první obraz si koupil kamarád v Americe.“ Malováním se prý odreagovává a relaxuje. „Baví mě barvy.“

Co se jí stalo na MS v Budapešti? Jaké byly její masérské začátky? Na co se těší? Více uslyšíte v Archivu pořadů.

autoři: eh , Jiří Holoubek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.