Povodně. Prahu trápily pravidelně a na čas měnily podobu města
Během husitských válek strhla velká povodeň v Praze pět pilířů Karlova mostu a zaplavila část města tak, že se po něm dalo projíždět na loďkách. Povodně trápily Prahu pravidelně a ty obzvláště silné na čas měnily podobu města. Ty poslední z roku 2002 máme ještě v živé paměti. Jak se Praha vypořádávala s rozlitou Vltavou v minulosti? A jak se Pražané postarali o poškozený Karlův most? Poslechněte si, jakým další záplavám Praha ve své minulosti čelila.
Související
-
První koňské dostihy v Praze. Závodiště měla smůlu na vodu
První moderní koňské dostihy se v Praze jely 12. dubna 1835. Trať v Královské oboře měřila jednu anglickou míli. Stálé útočiště nalezl jezdecký sport ve Velké Chuchli.
-
Vlaková neštěstí. První nehoda ve Vranovicích se obešla bez zranění
Jízda vlakem je pohodlná a bezpečná. I na kolejích se však stávají nehody. 7. července 1839 došlo ve Vranovicích k první železniční nehodě na našem území.
-
Expedice do světa bouřek, tornád a jejich lovců
Od ničivého tornáda na Moravě uplynul rok. Co nového víme o bouřkách? Dokážeme je předpovídat? A jak se liší odhady meteorologů od pradávných intuitivních předpovědí laiků?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.