Pověst z Litoměřicka: Bludného rytíře možná potkáte o půlnoci. Jen se neví, kde přesně

5. duben 2021

Cesta k ploskovickému zámku nebyla vždy tak pohodová jako dnes. Byla zarostlá a divoká. Žádný div, že si ji kdysi vybral ke svému řádění loupeživý rytíř.

Nikoho nešetřil. Kdo mířil po cestě, toho obral, ať to byl chudák nebo boháč. A tak se stalo, že přepadl i kočár, který mířil k zámku. Na návštěvu za pány z Ploskovic mířila bohatá hraběnka.

Rytíř se rytířsky moc nechoval. Kočího shodil na zem a jednou ranou pěstí ho omráčil a pak otevřel dveře kočáru a vytáhl hraběnku ven. Z krku jí strhl náhrdelník, musela mu dát i své náušnice a prsteny.
„Buď proklet,“ křičela na něj, když odcházel. „Bůh mě slyší a za tvé činy tě odmění, nikde nebudeš mít klid ani po smrti,“ volala za ním ještě.

A stalo se. Když rytíř zemřel, jeho duše začala bloudit kolem cesty, kde kdysi prováděl své loupeživé kousky. Nejčastěji kolem půlnoci. Krajina se ale časem mění a s ní i cesty. Kdo ví, kde tedy chodí v noci bludný rytíř dnes. Možná ho někde v okolí zámku i potkáte…  

Zámek Ploskovice

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.