Postřižiny. Kultovní filmová komedie slaví čtyřicet. Předobrazem správce byl Hrabalův nevlastní otec

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rudolf Hrušínský ve filmu Postřižiny

Oblíbený lyrický snímek, který hned po svém únorovém uvedení do kin roku 1981 sklidil mimořádně velký ohlas u diváků. Napsal Luboš Mareček.

Předlohou filmu byla stejnojmenná novela Bohumila Hrabala z roku 1961, která nabízí nostalgickou vzpomínku na prvorepublikovou idylku malého městečka a jeho pivovaru. Autobiografický příběh vypráví o krásné paní Maryšce a jejím manželu Francinovi, který má na starosti městský pivovar. Stále populární filmový titul natočil jako svůj devátý celovečerní film režisér Jiří Menzel.

Předobrazem správce byl Hrabalův nevlastní otec

Natáčelo se zejména v Počátkách a v Dalešicích, zejména v tamějším pivovaru. Film o rodině pivovarského správce (ve skutečnosti nevlastního otce Bohumila Hrabala) vychází z reálných událostí.

Ikonická česká komedie z maloměstského pivovaru, jehož správce se pokusí udělat dojem na správní radu a jeho temperamentní žena i výstřední bratr mu to ale pořádně osladí, dodnes rozdává dobrou náladu, laskavý humor a starosvětskou poetiku. 

O kom si budeme v Příbězích z kalendáře povídat zítra? Neodmyslitelně k ní patří velké sluneční brýle, režisérská židlička a výrazné ráčkování.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Luboš Mareček
Spustit audio

Související