Postavit výuku na vztahu je podle mě budoucnost školství, myslí si oceněný učitel Karel Gamba
Učí na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži a čerstvě dostal cenu Global Teacher Prize CZ 2024. „Je to obrovská inspirace a velký start,“ přiznává pedagog. Proč se stal učitelem a jaké byly jeho začátky? Co studenti skutečně potřebují? Co je ŠVP? Jak předcházet tomu, aby studenti neztratili sami sebe? Jak vzpomíná na své moderátorské období? Hodí se mu to při výuce?
Jak pozná učitel, že je dobrý? „Tak, že se ve třídě cítí dobře, že je tam vzájemná důvěra a rozumíte si. Nemusíte studenty přesvědčovat o tom, že vzdělání má cenu,“ zamýšlí se učitel Karel Gamba.
„Já studenty nevnímám jako někoho, koho mám za každou cenu vzdělávat, ale ke komu mám mít vztah. A postavit výuku na vztahu je podle mě budoucnost školství. Už nemůžeme fungovat na bázi toho, že učitel je zmenšený Google. To už je minulost. Studenti už dokáží rychle pracovat s informacemi sami. Proto je to o vztahu.“
„Vzdělávání dialogem je podle mě výborná věc. To není nic, před čím by měl mít učitel strach. Důvěra a vztah je cestou, jak se studentům přiblížit. To, že my dospělí máme na všechno názor, nám zavírá dveře k tomu, aby ho projevili oni sami,“ uzavírá v Blízkých setkáních oceněný pedagog Karel Gamba.
Související
-
Oslovit na sítích mladou generaci je těžké, připouští Jana Kudrnová alias Bláznivá dějepisářka
Je učitelkou na rodičovské dovolené. „Teď si učení nahrazuji na Instagramu, kde mám svoji virtuální učebnu dějepisu. Takže mi škola nechybí,“ přemítá.
-
Proměna škol je v posledních letech poměrně výrazná, oceňuje Tomáš Feřtek, odborník na školství
„Byť se občas o českých školách říká, že se nemění, není to pravda. Určitě se mnohde změnila atmosféra či chování učitelů,“ ujišťuje odborník na školství.
-
I já mám hodiny, kdy se nedaří, přiznává Daniela Krátká, držitelka ocenění Zlatý Ámos
Měla jsem na hodinách studenta z VŠ a viděla jsem, že na mě kouká jako na bezchybného Zlatého Ámose. Ale i já mám hodiny, kdy se nedaří, říká učitelka Daniela Krátká.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.