Poslední Vánoce Karla Čapka. Odhaluje Stanislav Motl
Prosinec 1938. Štědrý den. V mnohých rodinách znějí koledy, září vánoční stromky. V domě v Úzké ulici na pražských Vinohradech ale svádí svůj poslední boj spisovatel Karel Čapek. Je mu pouhých 48 let. Prožívá poslední okamžiky svého života uštvaný zlobou a nenávistí svých spoluobčanů, kteří ho označovali za zaprodance Hradu nebo bílého Žida. Dramatické okamžiky tehdy prožíval i jeden z jeho nejbližších přátel, herec Hugo Haas. Jejich osudy se významným způsobem propojily.
Související
-
„Bídáku Karle Čapku, ať z toho dostaneš bílou nemoc!“ Tyhle anonymy uštvaly Čapka k smrti
Koncem 30. let a hlavně po podpisu Mnichovské dohody se proti Čapkovi zvedla vlna nenávisti. Podívejte se do dopisů. Anebo si v audiu poslechněte povídku Karla Čapka.
-
Opomenuté osudy Bohémy: K Hugo Haasovi se všichni otočili zády. Utekl se ženou, ale syna nechal tady
„Mě to tady nebaví. Pro mě je tady vzduch nezdravý. A když to tak uvážím, tak já tady vlastně překážím,“ zpíval Haas ještě v roce 1935 ve filmu Nebožtík. Věděl, co přijde?
-
Opomenuté osudy Bohémy: Po smrti Karla Čapka vyhodili Olgu Scheinpflugovou i z Národního divadla
„Jako kdyby byla stažená z kůže,“ popisuje teatrolog herecký projev Scheinpflugové. Herečka si prošla lecčím. Pomalým umíráním matky, když jí bylo osm. Štvanicí na manžela.
Nejposlouchanější
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.