Poslední štace. Kalvárie Josefa Kajetána Tyla, autora nejslavnější české písně 

Jaký byl život českého dramatika Josefa Kajetána Tyla a za jakých okolností jeho život skončil? Poslouchejte do pondělí 1. února 2021. 

Autor: Stanislav Motl
Účinkují: Martin Kříž, Libor Vacek
Dramaturgie: Bronislava Janečková
Zvukový mistr: Tomáš Gsölhofer
Premiéra: 4. 1. 2021

Byl považován za miláčka národa. Jeho portréty zdobily mnohá, hlavně venkovská stavení. Dramatik Josef Kajetán Tyl.

František Škroup / Josef Kajetán Tyl - Kde domov můj

Obyčejní lidé ho milovali. Jiní – například i někteří novináři, herečtí kolegové a zástupci tehdejší moci – ti ho naopak nenáviděli. A kde mohli, tak mu škodili. Umíral mlád. V pouhých osmačtyřiceti letech. Umíral uštvaný.

V bídě a ponížení. Zatímco jeho odpůrci upadli většinou v zapomenutí, on se stal klasikem. Jeho díla patří mezi zářivé klenoty našeho divadla, naší národní kultury. Vydejme se nyní, s tímto pozoruhodným mužem, na jeho poslední divadelní štaci.

V pořadu citujeme ze stati Václava Jílka ze sborníku Buditel, z Divadelní encyklopedie, ze vzpomínek a monografie Jana Erazima Sojky v díle Naši mužové. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.