Poslední červencoví "Hosté do domu"

31. červenec 2009

V letním počasí jsme se potili jak venku na ulicích, tak za mikrofony našeho rozhlasového studia ČRo2 - Praha, přestože nás obklopovaly hvězdy. Nejkrušnější chvíle pravděpodobně zažíval Pavel Kudrna, který zpovídal úspěšného atleta, boxera Rudolfa Kraje. Oproti tomu se následující den nesl v duchu "jemně kulturním", kdy Jan Křelina hovořil s Oldřichem Kulhánkem o detailních pracích, tvůrce českých bankovek. Uměním ovšem náš vysílací cyklus začínal, a to s opravdovou písničkářskou hvězdou, vycházející pro novináře zřídka kdy, Jaromírem Nohavicou. U samotného zrodu týdne byl ovšem Jan Školník, podnikatel, který do astronomických dálek nahlíží z trochu jiné perspektivy. Posledním zajímavým hostem se stal Benjamin Fragner, ředitel Výzkumného centra průmyslového dědictví ČVUT. Více se dozvíte uvnitř článku (audio záznamy pořadů najdete: ZDE).

Hostem pondělního vysílání byl mladý podnikatel Jan Školník. Renesanční člověk, který dovedl již v začátku rozhovoru Danielu Brůhovou dokonale okouzlit, prozradil něco o svém původu i počátku kariéry. Svůj život spojil s Broumovskem, kam se přestěhoval za podnikáním. Protože mu rozhodně není lhostejné místo, kde žije, založil zde Agenturu pro rozvoj Broumovska, která pomáhá regionu se znovuobjevením jeho pokladů. Vytrvalost v jeho životě podporuje i pravidelná účast na sportovních akcích.

Jan Školník

Úterní vysílání se neslo v téměř slavnostním duchu. Navštívil nás totiž oblíbený písničkař Jaromír Nohavica. Prozradil, že důvodem proč nerad poskytuje rozhovory mediím je jejich zkreslující pohled. Vyjádřil se ke své oblibě internetu, který hojně využívá. Na otázku Vladimíra Kroce, zda i po tolika letech je jednoduché nalézt inspiraci J. Nohavica prozradil, že jej práce stále baví a pro nápady nemá cestu dalekou. Jaromír vlastními slovy řekl, že je spíše "střípkařem", který by se nechtěl věnovat filmové tvorbě či psaní románu, i když tvorbu spisovatelů, scenáristů i režisérů obdivuje.

Jaromír Nohavica

Středeční vysílání zahájil Pavel Kudrna, a to opravdu opatrně, protože jeho "oponentem" se stal Rudolf Kraj, úspěšný atlet, olympionik a boxer. Dozvěděli jsme se o jeho přístupu k boxu, pravdu o tom, že násilí mimo ring nepatří. Zajímavou částí rozhovoru byla kapitola o profesionální dráze, kterou zakončil v 31 letech (po prohře v Itálii a zraněních, ovlivňujících zdravotní stav i kondici). Box je disciplína a v prvé řadě snad až nesmyslně tvrdý sport, ale řídí se pravidly, proto je lidská agresivita provázející boxerská klání cílená a směřována tím správným směrem, dokonce i v duchu přátelství.

Rudolf Kraj

Sice jsme mediem přenášejícím hlas, ale to nám nezabránilo přivítat ve studu Oldřicha Kulhánka, umělce vytvářejícího podobiznu českých bankovek. I když Jana Křelinu mrzelo, že posluchačům nemohl nabídnout vizuální podobenství umělcových děl, vynahradil to poznámkou, že se každý může podívat do své vlastní peněženky. Uměleckou dráhu začal dílem Husopasky, kterou následně doplnil o další tvorbu, posluchačům nabídl vzpomínky na první výtvarné pokusy. Potvrdil fakt, že umění se musí umět, i když rozhodující je vždy talent a prozradil, kde se řemeslu naučil a od koho. "Disegno interno" vnitřní obraz, ke kterému si každý umělec musí najít cestu sám, je dle autora základním kamenem, který tvoří finální podobu. Závěrem čtvrtečního Setkání s jsme se zamysleli nad pokušením falsifikace bankovek a postřehům o jejich tvorbě.

Oldřich Kulhánek

Benjamin Fragner, ředitel Výzkumného centra průmyslového dědictví ČVUT, byl hostem pátečního vysílání. Společně se Zitou Senkovou mapovali vývoj, co jej k tak zajímavému zájmu vedlo a jakou cestou se do ČVUT a ochraně památek dostal.

Benjamin Fragner


Napište nám, jestli se vám naše celotýdenní vysílání líbilo. Určitě nás zajímají vaše názory ... můžete použít internetovou diskusi hned pod tímto článkem nebo náš e-mail: praha@rozhlas.cz.
Děkujeme.

autor: Jan Sklenář
Spustit audio