Poslechněte si vzpomínky Petra Hory Hořejše, autora slavné knižní série Toulky českou minulostí
První díly Toulek českou minulostí napsal v době tuhé normalizace v maringotce jako dělník Vodních zdrojů. Tenkrát o našich dějinách nevěděl téměř nic a jistě ani sám netušil, že se tomuto projektu bude věnovat více než čtyřicet let. Publicista a spisovatel Petr Hora-Hořejš nás opustil 27. července 2023 ve věku 84 let. Poslechněte si archivní rozhovor z roku 2015, kdy byl hostem Jitky Novotné v pořadu Stříbrný vítr na Dvojce.
Jako kluk měl trauma z leteckých útoků a následného útěku do smradlavého sklepa. Proto se s rodinou přestěhoval z Bratislavy do Stříbrné Skalice, kde prožil sice chudé, ale idylické dětství. Zajímala ho astronomie i medicína, ale „z rozpaků“ skončil na žurnalistice.
Po vyhazovu z nakladatelství Albatros (navíc v době, kdy zakládal druhou rodinu) se 10 let živil všelijak. Když tenkrát jel s rodinou na rozpadající se chatu, rozhodoval se, jestli koupit špekáčky na opékání, nebo cement na opravy.
V době normalizace začal ve svých Toulkách českou minulostí napravovat naše ideologií pokřivené dějiny. Práce historika a badatele mu vydržela do konce života.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí
Karin Lednická, spisovatelka

Šikmý kostel 3
Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.