Poslanci podpořili zavedení desetileté školní docházky. Pravicová opozice je proti

27. říjen 2015

Poslední rok mateřské školy by mohl být od roku 2017 povinný. Poslanecká sněmovna poslala do dalšího projednávání novelu školského zákona. Doba, kterou budou děti muset strávit ve školních zařízeních, by se tak prodloužila na deset let.

Co by měl povinný poslední ročník školky dětem přinést, popsala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

„Lepší adaptace dětí při přechodu na základní školu, snížení počtu odkladů, zajištění kapacit v mateřských školách do budoucna,“ řekla ministryně.

Desetiletá povinná školní docházka se nelíbí pravicové opozici. S návrhem na zamítnutí předlohy ale neuspěla.

Změna se podle pravice chystá kvůli předškolákům, kterým se rodiče dostatečně nevěnují. Rodiny, které naopak své děti na školu připraví, na to podle některých poslanců doplatí. Myslí si to i předseda ODS Petr Fiala.

„Pokud nebudeme pracovat s těmi rodinami, neuděláme řadu jiných opatření, tak stejně žádnou situaci nezměníme,“ uvedl Fiala.

Naopak podporu našel povinný poslední rok mateřské školy u KSČM.

„Je důležité toto vzdělávání pro osobnostní a sociální vývoj dítěte, pro narovnání nerovnoměrnosti v jejich vývoji a usnadnění ke vstupu na základní školu,“ prohlásila komunistická poslankyně Marta Semelová.

Novela počítá od roku 2017 i se sjednocením přijímacích zkoušek na střední školy a povinnou maturitou z matematiky od roku 2021.

Maturovat z matematiky by neměli studenti škol, kde se dělají talentové zkoušky, například uměleckých nebo sportovních.

autor: vma
Spustit audio