Porazil jsem sprintera Useina Bolta, směje se moderátor a DJ Petr Salava

3. říjen 2022

Co může mít sport a hudba společného? Například Petra Salavu, který napsal deníkovou formou novou knihu. Je tentokrát o lockdownu. „Je dobré to zaznamenat,“ ujišťuje. Kterou hudbu má on sám rád? Archivuje si svoje scénáře? Je pravda, že k nám přinesl „mexickou vlnu“‘? Kdo mu vozil desky ze zahraničí v době totality? Končí klub Amfora? Na koho vzpomíná?

„Když se na dobu kolem koronaviru dnes podívám, připadá mi to jako historie,“ svěřuje se. „Nikdo si nedovedl představit, že se zastaví život, doprava a lidé nebudou moct chodit do práce,“ vysvětluje titul Zápisky o válce koronavirové, ve které jsou krátké příběhy, postřehy i vzpomínky. Například na sprintera Useina Bolta.

„Bylo to jednoho vlahého letního večera a my balili aparaturu. On na dráze před tribunou ještě vyklusával a já dostal šílený nápad se k němu ve svetru a džínách přidat. Když už jsme se přiblížili k cíli, tak jsem poslední kroky přidal, a porazil jsem tak vlastně Useina Bolta,“ směje se.

Paměť, jak říká, je někdy složitá. „Zažil jsem toho hodně a lovil jsem z hlavy další a další přiběhy. Proto je v nich v nové knize 146,“ uzavírá moderátor a DJ Petr Salava.

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová