Poprava na Motolské pláni. Dávný příběh zapomenutého pěšáka Josefa Kudrny

Připomeňme si příběh jednoho zapomenutého muže, pěšáka Josefa Kudrny a jedné zapomenuté popravy. Odehrála se v dnešním areálu motolské nemocnice. Psal se rok 1915.

Autor: Stanislav Motl
Účinkuje: Libor Vacek
Dramaturgie: Bronislava Janečková
Zvukový mistr: Tomáš Gsölhofer
Premiéra: 14. 6. 2021

Evropa se zmítala v bouři Velké války a pod rozkvetlou jabloní prožíval poslední okamžiky vojín Josef Kudrna. Na smrt ho poslala nesmyslná válečná mašinerie. A s ní jedna nešťastná, zdánlivě banální událost. Co se vlastně tehdy stalo? A proč musel být zbytečně zmařen lidský život?

V záběrech hovoří doktor Miroslav Martínek V pořadu citujeme z knihy Miroslava Martínka Smrt pěšáka Kudrny, z knihy Osmadvacátníci Josefa Fučíka, ze vzpomínek Františka Loubala, z knihy Antonína Lichta Vzpomínky z doby persekuce a ze vzpomínek Bohumila Malého.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.