Pomsta prince Windischgrätze. Falešnými bankovkami chtěl ochromit svět

Proč chtěl vnuk muže, který utopil v krvi pražské červnové povstání v roce 1848 rozvrátit Evropu? Jaká pomsta ho vedla? Stanislav Motl na stopě skryté války.

Autor pořadu: Stanislav Motl
Účinkuje: Libor Vacek
Dramaturgie: Magdalena Šorelová
Zvukový mistr: Dominik Budil
Zvuková spolupráce: Petr Šplíchal
Premiéra: 29. 11. 2021

Jeho dědeček, Alfréd Windischgrätz, utopil v krvi pražské červnové povstání roku 1848. Vnuk si dal za cíl zničit vítěze první světové války. Včetně nově vzniklých států, tedy i Československa. Na rozdíl od svého dědečka nepotřeboval jediné dělo, jediného vojáka.

Jeho plán byl zdánlivě prostý, ale geniální. Zaplavit nenáviděné země obrovským množstvím falešných bankovek. Příběh této skryté války je hlavně příběhem jejího strůjce. Muže mnoha tváří. Jmenoval se Ludwig Windischgrätz.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.