Pomsta prince Windischgrätze. Falešnými bankovkami chtěl ochromit svět
Proč chtěl vnuk muže, který utopil v krvi pražské červnové povstání v roce 1848 rozvrátit Evropu? Jaká pomsta ho vedla? Stanislav Motl na stopě skryté války.
Jeho dědeček, Alfréd Windischgrätz, utopil v krvi pražské červnové povstání roku 1848. Vnuk si dal za cíl zničit vítěze první světové války. Včetně nově vzniklých států, tedy i Československa. Na rozdíl od svého dědečka nepotřeboval jediné dělo, jediného vojáka.
Jeho plán byl zdánlivě prostý, ale geniální. Zaplavit nenáviděné země obrovským množstvím falešných bankovek. Příběh této skryté války je hlavně příběhem jejího strůjce. Muže mnoha tváří. Jmenoval se Ludwig Windischgrätz.
Související
-
790. schůzka: Pravda vítězí. Ale nejlíp mečem
Tento díl Toulek nás zastihuje na jednom takovém výletě do dob nikoli nejklidnějších. Pohybujeme se totiž v roce 1848, a to právě ve chvílích, kdy nám zase něco nevyšlo.
-
Proč se říká desetikoruně pětka a pětikoruně bůr? Jaký je původ slova prachy a rčení o „staré bele“?
Nemít v kapse ani šesták stojí za starou belu. Když jsou totiž prachy v prachu, nepořídíte si nic ani za babku. Jenom to vysvětlení všeho vás nebude stát ani floka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.