Politolog Kubáček: Státní správa je buď neschopná, nebo všehoschopná. Politici v kauze bitcoinů mlží
Tuzemskou politickou scénou nadále hýbe tzv. bitcoinová kauza. Pavel Blažek kvůli aféře rezignoval na funkci ministra spravedlnosti, pozastavil své členství v ODS a nebude kandidovat v podzimních sněmovních volbách. Nakolik je kauza pro veřejnost srozumitelná a jak zahýbe předvolební kampaní? A s jakými záměry může Blažka nahradit spolustranice Eva Decroix? Politolog Jan Kubáček okomentoval také roztržku mezi americkým prezidentem a jeho největším sponzorem Elonem Muskem.
Uplunulý týden přinesl nové informace o přijetí daru ministerstva spravedlnosti z bitcoinové peněženky spojené s nelegálním obchodem s drogami a zbraněmi. „Ministerstvo spravedlnosti i ministerstvo financí jako součinný orgán v tvorbě té smlouvy a procedury přijetí daru věděli mnohem víc. A říkají nám významně méně, po troškách a v jiném významu,“ říká politolog Jan Kubáček.
Čtěte také
„Stále se dozvídáme jen část dění a mám velmi neblahý pocit, kam až se mohla míra neprofesionality a polopravd dostat. Zatím to čtu tak, že spousta úřadů chtěla vyhovět ministrovi Pavlu Blažkovi a vůbec neuměla ty informace vyhodnotit,“ míní host Zity Senkové.
„Dovídáme se, že soudní znalec a notář tam byli úplně v jiné roli, v jiný čas a pracovali s jinými dokumenty, než jsme se dozvěděli na začátku,“ shrnuje poslední vývoj v bitcoinové kauze politolog.
Stát pere špinavé peníze
Posvěcením peněz pocházejících z trestné činnosti se stát samotný zapojil do praní špinavých peněz. „Teď působíme jako stát, kde de facto dokážeme vymyslet originálnější řešení než daňové ráje.“
Odstoupivší ministr spravedlnosti Blažek označil postup za chybu. Zdůraznil ale, že podle něj nebyl porušen zákon. „Buď jsou státní správa a někteří její představitelé neschopni věc vyhodnotit a pracovat s ní, anebo možná všehoschopní. Uvidíme v dalších týdnech, možná měsících. Protože ta kauza je stále na počátku,“ myslí si Kubáček.
Strategie: Bludný Holanďan
Postupné odhalování, kdo všechno byl do převodu bitcoinů zapojen, podle Kubáčka důvěryhodnosti představitelů státu nepomáhá. „Politici zatím zvolili taktiku: ať je kauza nesrozumitelná, zmatečná, mlžná. Nazval bych to komunikační strategie Bludného Holanďana.“
„Politikům bohužel vyhovuje. Mají pocit, že čím to víc zatemní, tím víc jim to pomůže. Já naopak mám dojem, že čím víc to zatemňují, čím víc mění interpretaci, kdo kde kdy a jak byl, s jakým účelem a je to celé záměrně nesrozumitelné, že to naopak posiluje u veřejnosti podezření,“ říká politolog.
Jak obnovit důvěru
Jak obnovit důvěru v ministerstvo spravedlnosti a potažmo právní stát? „Základem je otevřená hra, otevřená komunikace. Druhým nezbytným krokem je posoudit, co ty jednotlivé orgány dělaly, dělat měly, nedělaly, kde se stala chyba.“
„Řeknu to hloupě: Přijít, poklonit se, omluvit se a říct, jaké z toho plyne poučení a jak budeme řešit, aby se taková situace neopakovala. A pokud možno co nejintenzivněji to sdělovat a ideálně opakovat, aby to nikomu neuniklo,“ míní Kubáček.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.