Politický geograf Romancov: Volby mají být svobodné, soutěživé a spravedlivé. To Rusko za svou historii nezažilo ani jednou
Co hlasování Rusů v prezidentských volbách vypovědělo o režimu federace? Může se v tomto případě vůbec hovořit o možnosti volby? A jak by vypadal mír podle Moskvy? Na otázky odpovídá Michael Romancov, politický geograf z Institutu politologických studií Univerzity Karlovy.
Vladimir Putin získal podle Ústřední volební komise v prezidentských volbách Ruské federace 87 % hlasů. Jaké poselství volby vyslaly? „Rusové si nevybírali. Ten výsledek byl dán předem,“ zdůrazňuje politický geograf Romancov. „Volby z definice znamenají možnost si vybrat. Rusové žádnou možnost si vybrat neměli.“
Čtěte také
„Volby mají být svobodné, musí být soutěživé a musí být spravedlivé. Rusko takto nastavené volby nezažilo ani jednou. To není věc, která se týká až teď Vladimira Putina. Nikdy v minulosti vlastně Rusko nezažilo volby, které by stoprocentně splňovaly všechny tyto tři záležitosti najednou.“
Ruské volby nevolby
„Pravděpodobně ty nejsvobodnější volby, které v Rusku byly, byly ty, které se konaly ještě za Gorbačova. To znamená, když vznikal tzv. Sjezd lidových poslanců,“ vysvětluje Romancov.
Čtěte také
„Ještě na začátku Putinova období nepochybně byly soutěživé, protože do té soutěže se mohl přihlásit víceméně kdokoliv, už ale nebyly spravedlivé. A pokud jde o svobodu, ta se postupně utahovala.“
„Řekněme, že za Jelcina byly jak soutěživé, tak víceméně svobodné, pouze, v uvozovkách, nebyly spravedlivé. A za Putina se to potom zhoršuje, zhoršuje, zhoršuje. Až teda máme tu současnou situaci, kdy to není ani svobodné, ani soutěživé, ani spravedlivé."
Výsměch západnímu systému voleb
„Putin se dlouhou dobu snažil, aby volby v Rusku vypadaly jako co možná nejautentičtější v západním slova smyslu. Proto třeba před mnoha lety zavedl tzv. průhledné urny,“ říká Romancov.
„Každá volební urna je v online režimu po celou dobu, co tzv. volby probíhají, je možné se na to podívat. Takže vidíme, že v řadě regionů úředníci z volebních komisí házejí svazky volebních lístků do průhledných uren. Ale oni řekli: ,Podívejte se, my jsme udělali průhledné urny. Jsme větší demokraté než v Americe, ve Francii.'“
Čtěte také
„Všichni dostali zadání ,Proveďte volby'. To znamená, že z centra jde tento impulz do všech subjektů Ruské federace a tam příslušný náčelník subjektu zase svým podřízeným řekne: ,Provedete volby, provedete je v těch a těch dnech, musíte zajistit takovou a makovou účast a musíte garantovat takový či makový výsledek,'" vysvětluje Romancov fungování ruských voleb.
„Toto všechno se stalo. Lidé, kteří jsou spolu s Putinem zapojení do fungování režimu, moc dobře vědí, kde se staly problémy a kdo je způsobil. A to je něco, co je pro režim dobré vědět, aby i nadále mohl upevňovat svoji moc. Tyto volby byly od začátku v podstatě výsměchem Západu,“ konstatuje politický geograf.
Související
-
Romancov: Svět, ve kterém lze většinu politicko-vojenských rizik řešit dialogem, je pryč
Dnešním hostem pořadu Jak to vidí… je Michael Romancov, politický geograf z Univerzity Karlovy. Odpoví na otázku, nakolik Rusko odrazuje síla Severoatlantické aliance.
-
Soukup: Není šance, že Putin ve volbách neuspěje. Chce Rusko vyvést mezi nejsilnější státy světa
Ruský vůdce Putin míří k dalšímu prezidentskému mandátu. Dnes začínají v Rusku třídenní prezidentské volby. Vítěz je zřejmě asi předem jasný.
-
Napadení Československa a teď Ukrajiny jsou si velmi podobná, říká politický geograf Romancov
21. srpen 1968 byl podle politického geografa Michaela Romancova pro Západ šokem. „Alespoň všude tam, kde byla silná komunistická strana,“ říká v Osobnosti Plus.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.